سفر به آمریکا: آشنایی با سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا

به گزارش بالیو، سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا در ابتدا ترکیبی از موسیقی محلی آفریقا و فرهنگ موسیقایی مهاجرین اروپایی به آمریکا بود. تغییرات و پیشرفت های این نوع موسیقی در دهه های بعد موجب محبوبیت و تاثیرگذاری قابل توجه آن بر مسائل اجتماعی، مالی و سیاسی آمریکا شد.

سفر به آمریکا: آشنایی با سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا

اگر علاقمند به دریافت خدمات هزینه ویزای توریستی آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - قبل از پرداختن به سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا ابتدا باید ببینیم کلمه سبک به چه معناست! در واقع سبک یا ژانر یا گونه هرسه به ویژگی های یک قطعه موسیقی از نظر دوره زمانی، ریشه های منطقه ای یا جغرافیایی، تکنیک اجرای قطعه، نوع ساز های استفاده شده در قطعه و ... گفته می گردد. از این جهت می توان به آنچه که سیاهپوستان آمریکایی به طور اختصاصی در موسیقی ارائه می دهند با عنوان سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکایی یاد کرد.

موسیقی آمریکایی های آفریقایی تبار

سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا به نوعی از موسیقی و سبک موسیقی گفته می گردد که توسط موسیقی دانان سیاهپوست آمریکا ساخته شده است. سبک موسیقی این نژاد که دومین نژاد پرجمعیت آمریکا هستند، در ابتدا برگرفته از موسیقی های محلی آفریقا و فرهنگ موسیقایی مهاجرین اروپایی به آمریکا بود. بعدها این نوع موسیقی دچار تغییرات و پیشرفت هایی شد و در بین مردمان سیاه و سفید امریکا به محبوبیت زیاد رسید. همچنین موسیقی آمریکایی های آفریقایی تبار توانست تأثیر قابل توجهی بر مسائل اجتماعی، مالی و سیاسی آمریکا بگذارد و رفته رفته محبوبیت جهانی پیدا کند.

محبوب ترین سبک های موسیقی سیاهپوستان آمریکا

سبک بلوز

سک بلوز گونه ای موسیقی سازی و آوازی است که ریشه در آواز های هنگام کار و فریاد ها و همخوانی های سیاهان آمریکا دارد و اصل آن به فرهنگ و موسیقی غرب آفریقا می رسد. در واقع این سبک از دل بردگان سیاهپوست بوجود آمده است. علت اینکه این سبک به بلوز معروف شد این بود که پیشگامان این سبک را با غم اجرا می کردند.

سبک فانک

فانک سبکی آمریکایی از موسیقی است که در دهه 1960 میلادی هنگامی که هنرمندان آفریقائی-آمریکایی با ترکیب موسیقی سول، جاز، ریتم و بلوز به گونه ای قابل پایکوبی و ریتمیک تر از موسیقی دست یافتند، به وجود آمد. در سبک فانک به جای ملودی و هارمونی پس زمینه، بر کشیدن جمله های ریتمیک قوی گیتار باس و درامز به پیش زمینه تاکید می گردد. ترانه های این سبک معمولاً بر پایه جمله های گسترده ای از یک آکورد می باشد.

ریتم اند بلوز

این سبک از موسیقی سیاهپوستان آمریکا، گونه ای از موسیقی برآمده از ترکیب سبک های جَز گاسپل و بلوز است که در دهه های 1940 و 1950 توسط آمریکایی های آفریقایی تبار ابداع شده است.

راک

سبک راک نوعی موسیقی ریتمیک است که به وسیله ساز های خاصی مثل گیتار الکتریک، گیتار باس، درام و ... اجرا شده و از نوعی ضرب یکنواخت با صدای بلند استفاده می گردد. یکی از ویژگی های اصلی موسیقی راک بلندی اصوات در آن است.

سبک جاز

واژه جاز از زبان عوام سیاه پوستان گرفته شده است. جاز از سبک های موسیقی نشأت گرفته از تشکلات سیاه پوستان آمریکا است. از مشخصات آن نت های بلوز، مکث و ضدضرب، ضرب های تاب دار و خرامان، تغییرات داینامیکی متداول، پرسش و پاسخ خوانی، چندضربی بودن و بداهه نوازی است؛ و آن را نخستین گونه هنریِ پدیدآمده در ایالات متحده آمریکا می دانند. جاز در قسمت های مختلفی از سبک های مستقل مشهور موسیقی آمریکا به وسیله گروه های آمریکایی اروپایی تبار و سیاه پوستان آمریکا ظاهر شد.

هیپ هاپ

هیپ هاپ از دو بخش اصلی تشکیل شده است: رپ (MC) و میکس صدا و اسکرچ (DJ). رپ که پس از موسیقی کلاسیک دومین موسیقی محبوب در ایالات متحده آمریکا بود به معنی اجرای آوازهای سریع، بسیار آهنگین و اعتراضی است و DJ یا به وسیله پخش کننده صفحه (turntable)، ساز یا فراوری صدای ساز ضربی با دهان ایجاد می گردد.

هیپ هاپ در واقع نوعی جنبش فرهنگی است که موسیقی بخشی از آن را تشکیل داده و شامل عناصری دیگری مانند پایکوبی برک و هنر دیوار نویسی است. یکی از جنبه های مهم این نوع موسیقی تاثیرگذاری آن بر مد و شکل گیری مد هیپ پاپ است و محبوبیت سبک موسیقی هیپ پاپ موجب محبوبیت فرهنگ هیپ هاپ در ایالات متحده و دیگر کشورها شد.

رپ

سبک موسیقی رپ که در دهه 1960 توسط سیاهپوستان آمریکایی در برانکس (واقع در نیویورک) به وجود آمد نوعی سلاح مبارزه جوانان سیاه با تبعیض های نژادی رایج در آن موقع بود و به همین دلیل بود که به خاطر بیان مسائل زندگی در گِتو ها (جایی برای زندگی مردمی که جزو اقلیت یک شهر به حساب می آیند) به موسیقی گتو نیز شهرت دارد.

همیشه رپ نوعی سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا دانسته شده است اما آمریکایی های لاتینی تبار نیز سهم زیادی در رشد و زنده نگه داشتن این سبک داشته اند. امروزه رپ از چارچوب انحصاری سیاهپوستان خارج شده و شیوه ای اعتراض در قالب موسیقی و بیان کلمات و عبارات پشت سر هم برای همه جوانان جهان است.

سبک کانتری

کانتری سبک موسیقی محلی در آمریکا است که به بیان سنت ها و عواطف می پردازد. سبکی بسیار ساده است که موضوعات، ملودی و اشعار آن شباهت هایی نیز با موسیقی بلوز دارد. بیشتر ترانه های این سبک بر اساس چند آکورد ساده و یک ملودی خطی ساده اجرا می شوند و سبکی مناسب برای اجرا با گیتار است.

موسیقی کانتری ترکیبی از موسیقی اصیل جنوب ایالت متحده آمریکا و کوه های آپالاچ در شرق آمریکای شمالی است که ریشه در موسیقی سنتی محلی، موسیقی سلتی (از زبان هند و اروپایی)، موسیقی مذهبی-عرفانی و موسیقی دوران قدیم دارد. بانجو، ویلن، گیتار و هارمونیکا (سازدهنی) از آلات اصلی موسیقی کانتری هستند. سبک کانتری خود شامل کانتری سنتی و کانتری مردمی می گردد. کانتری مردمی در واقع شاخه ای از سبک راک (Rock) است که نسبت به نوع سنتی، هواداران خیلی بیشتری دارد.

با اینکه اغلب کانتری را موسیقی محلی سفید پوستان آمریکا می دانند که تحت تاثیر آمریکایی های اروپایی تبار به وجود آمده است، اما گفتنی است که بخش عمده ای از سبک نوازندگی و به ویژه ساز بانجو که از سازهای اصلی در موسیقی کانتری محسوب می گردد، مدیون آمریکایی های آفریقایی تبار است. در واقع سبک کانتری بسیار از سیاه پوستان مهاجر و برده ها تاثیر پذیرفته و می توان ادعا کرد که سیاهپوستان نیز به اندازه سفیدپوستان اروپایی در به وجود آوردن آن نقش داشته اند.

سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا و سبک های موسیقی که آمریکایی های آفریقایی تبار بر روی آنان تاثیرگذاشته اند، امروزه در تمام جهان از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم برخوردار هستند.

با مطالعه مقاله معرفی انواع سبک های موسیقی در جهان می توانید با سایر سبک ها و موسیقی ها در جهان آشنا شوید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1548

به "سفر به آمریکا: آشنایی با سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر به آمریکا: آشنایی با سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: آشنایی با سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید