اسپانیا 3 دیپلمات بولیوی را اخراج می نماید

به گزارش بالیو، دولت اسپانیا میخواهد در واکنش به اقدام بولیوی 3 دیپلمات بولیوی را از مادرید اخراج کند.

اسپانیا 3 دیپلمات بولیوی را اخراج می نماید

با تور اسپانیا زمستان 99 از سرزمین جشن و موسیقی دیدن کنید. به بارسلون و مادرید سری بزنیم و از جزایر قناری و ایبیزا دیدن کنیم.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه الپاییس اسپانیا روز دوشنبه گزارش داد که دولت این کشور تصمیم گرفته تا سه دیپلمات بولیوی در مادرید را در واکنش به اقدام دولت موقت بولیوی در اخراج چند دیپلمات اسپانیایی، اخراج کند.

امروز مقامات دولت موقت بولیوی با عنصر نامطلوب توصیف کردن سفیر مکزیک در این کشور و همچنین دو دیپلمات اسپانیایی، از آنها خواسته تا ظرف 72 ساعت این کشور را ترک نمایند. (جزئیات بیشتر)

سفارت مکزیک در لاپاز به 9 تن از مقامات دولت اوو مورالس رئیس جمهور سابق بولیوی پناه داده و برای آن ها پناهندگی صادر نموده است. دولت کودتای بولیوی در پاسخ به این اقدام شمار نیروهای پلیس در اطراف این سفارت را افزایش داد تا از فرار این مقامات به خارج از کشور جلوگیری گردد.

مورالس، اولین رئیس جمهور بومی بولیوی، 10 نوامبر (19 آبان)، در حالی که برای بار چهارم در انتخابات پیروز شده بود، از سوی احزاب مخالف به تقلب متهم شد و در نهایت با تهدید ارتش بولیوی و تحت فشار کشورهای غربی، مجبور به استعفا و سپس ترک کشورش شد. وی در حال حاضر در آرژانتین به سر می برد و درخواست پناهندگی سیاسی داده است.

هرچند دولت موقت بولیوی به ریاست جنین آنز بسیاری از متحدان مورالس را بازداشت نموده، اما مورالس در این مصاحبه ابراز اطمینان نموده که حزب او بار دیگر در انتخابات پیروز می گردد.

مجلس بولیوی کمیته ای را برای برگزاری انتخابات تازه در این کشور تشکیل داده است. قرار است این کمیته تا 7 روز دیگر موعد انتخابات تازه را اعلام کند. همزمان، دادستانی بولیوی به درخواست دولت موقت این کشور، حکم بازداشت مورالس را به اتهام فتنه، تروریسم و حمایت اقتصادی از تروریسم صادر نموده است.

مورالس هفته گذشته در مصاحبه ای افشا کرد که دلیل فشار آمریکا برای برکناری او، قراردادهای گسترده بولیوی با چین در زمینه استخراج لیتیوم و همچنین خودداری وی از قطع روابط با ایران، کوبا و ونزوئلا بوده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 729

به "اسپانیا 3 دیپلمات بولیوی را اخراج می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپانیا 3 دیپلمات بولیوی را اخراج می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید