اعلام نتایج همه پرسی در ایتالیا، نخست وزیر استعفا کرد

به گزارش بالیو، نخست وزیر ایتالیا پس از آن که طرح پیشنهادی او برای اصلاحات ساختار قدرت در همه پرسی با شکست روبرو شد، کناره گیری کرد.

اعلام نتایج همه پرسی در ایتالیا، نخست وزیر استعفا کرد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش خبرنگاران، ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا پس از آن که طرح پیشنهادی او برای اصلاحات ساختار قدرت در همه پرسی رأی نیاورد، از سمت خود استعفا داد. او با انتشار بیانیه ای گفت که مسئولیت شکست در همه پرسی را می پذیرد و اکنون مخالفان اصلاحات باید برای کنترل امور راه چاره صریح پیشنهاد نمایند.

نتایج اولیه همه پرسی در ایتالیا از شکست سنگین پیشنهاد ماتئو رنتزی برای کاهش اختیارات سنا و افزایش قدرت دولت مرکزی در این کشور حکایت دارد. رنتزی پیش تر گفته بود، در صورت شکست از قدرت کنار می رود.

مردم ایتالیا برای شرکت در همه پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور روز یکشنبه به پای صندوق های رأی رفتند.

بنا بر گزارش رسانه های ایتالیا، نظرسنجی های بعد از همه پرسی نشان می دهد، مخالفان اصلاحات پیشنهادی نخست وزیر با 54-58 درصد بر حامیان آن که 42-46 درصدند، پیروز شده اند.

این نتایج در حالی به دست آمده که میزان مشارکت مردم در رأی گیری اخیر نسبت به همه پرسی های پیشین، بالا برآورد شده است.

نخست وزیر ایتالیا معتقد بود اصلاحات پیشنهادی او باعث ثبات سیاسی در ایتالیا خواهد شد. سایر کشوهای اتحادیه اروپا نگران آن هستند که رأی منفی به این همه پرسی به بی ثباتی های سیاسی و ایجاد آشفتگی های بیشتر در سیستم بانکی این کشور منجر گردد.

تقریبا تمام نظرسنجی هایی که در دو ماه گذشته اجرا شده، حاکی از شکست رنتزی بود.

با انتشار گزارش های اولیه از احتمال شکست سنگین نخست وزیر ایتالیا در این همه پرسی، رهبر حزب لیگ شمال (لگا نورد) که از مخالفان جدی طرح رنتزی بود، خواهان استعفای او شده و پیروزی کمپین نه در این همه پرسی را نشانی از حمایت مردم از سیاست های این حزب دانسته بود.

بر اساس گزارش بی.بی.سی، هم زمان با اعلام نتایج اولیه همه پرسی اخیر در ایتالیا، ارزش یورو در برابر دلار آمریکا سقوط کرد. در همین حال، رهبران احزاب راست در نقاط مختلف اروپا خیلی زود به نتایج این همه پرسی واکنش نشان دادند.

مارین لوپن، رهبر حزب جبهه ملی فرانسه که خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آماده می نماید، در صفحه توییتر خود به حزب اتحادیه شمال (لیگا نورد) ایتالیا تبریک گفت و نوشت: مردم ایتالیا به این ترتیب بر عدم حمایت خود از دولت و اتحادیه اروپا تأکید کردند. ما باید به این خواست مردم برای آزادی ملت ها توجه کنیم.

استعفای نخست وزیر ایتالیا و شکست سنگین پیشنهادهای او در همه پرسی می تواند فصل دیگری از بحران در اتحادیه اروپا را رقم بزند؛ بحرانی که با خروج بریتانیا از منطقه یورو و اکنون قدرت دریافت احزاب دست راستی در فرانسه ثبات مالی و سیاسی در اروپا را تهدید نموده است.

با وجود این در اتریش به عنوان یکی دیگر از اعضای مهم اتحادیه اروپا ظاهرا راست گرایان تندرو متحمل شکست سنگینی در انتخابات ریاست جمهوری شدند. به این ترتیب الکساندر فان دربلن رییس جمهوری آینده اتریش خواهد شد. نوربرت هوفر از حزب راست تندرو در صفحه فیس بوکش خود را بی نهایت غمگین توصیف نموده و به رقیبش تبریک گفته است.

انتخابات اتریش از آن جهت اهمیت داشت که به نشانه ای از میزان موفقیت نامزدهای پوپولیست در انتخابات های پیش روی چند کشور اروپایی تبدیل شده بود.

فرانسه، هلند و آلمان سال آینده در انتظار انتخابات هستند؛ در حالی که احزاب ضد مهاجر در این کشورها بر آرای موافق با خود می افزایند.

به نظر می آید احزاب حاکم در کشورهای اتحادیه اروپا از نتیجه انتخابات اتریش راضی باشند؛ هر چند استعفای ماتئو رنتزی که تنها ساعتی بعد از اعلام نتایج انتخابات اتریش منتشر شد، دوباره التهاب سیاسی و مالی را بر منطقه یورو مستولی خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 748

به "اعلام نتایج همه پرسی در ایتالیا، نخست وزیر استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتایج همه پرسی در ایتالیا، نخست وزیر استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید