افشاگری آذری از جلسه محرمانه فیفا و AFC برای تدوین اساسنامه ایران

به گزارش بالیو، سعید آذری درباره ایرادات اساسنامه فدراسیون فوتبال در آستانه انتخابات این فدراسیون گفت: امروز با آقای شکوری (سرپرست دبیر کلی فدراسیون فوتبال) صحبت می کردم. این اساسنامه طبق مصوبات قبلی باید در مجمع بعدی لحاظ گردد و احتیاج است 9 نفر دیگر از اعضای مجمع درخواست بدهند. در این صورت دبیر کل موظف است در اولین مجمعی که در پیش است این بحث را مطرح کند و در خصوص مفاد اساسنامه قبل از انتخاب رئیس صحبت نمایند. الان ما باید 9 نفر را پیدا کنیم.

افشاگری آذری از جلسه محرمانه فیفا و AFC برای تدوین اساسنامه ایران

همه دنبال ارتباط خودشان هستند

وی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیتی برای انتخابات فدراسیون انجام داده است؟ توضیح داد: من فعالیتی نمی کنم. وقتی هم برای هیأت رئیسه ثبت نام کردم با کسی تماس نگرفتم که اسم مرا جزو 5 نفر خود قرار بدهد. ایراد مجمع این است که تمام عزیزان دنبال ایجاد ارتباط هستند. بعد از ثبت نام، تمام اعضای مجمع نام و رزومه افرادی که ثبت نام کردند را می دانستند. اگر می خواستند به سابقه و رزومه رأی بدهند احتیاج نبود با دیگران تماس بگیرند و بگویند فرم پر نمایند.

9 مَرد دیگر در مجمع پیدا می گردد؟

عضو مجمع فدراسیون فوتبال در مصاحبه با رادیو تهران اظهار داشت: می خواهم بدانم در مجمع، 9 مرد دیگر پیدا می گردد که ایراداتی که گفتم را حداقل بخوانند و در فرصت به جامانده به میدان بیایند و به دبیر کل فدراسیون نامه بزنند؟

فیفا بزرگ تر است یا فدراسیون ایران؟

آذری گفت: فیفا بزرگترین سازمان حاکمیتی فوتبال دنیا است. اگر هر یک از اعضای فیفا در کنگره سالیانه به این نتیجه برسند که اساسنامه فیفا حتی در یک بند ایراد دارد، کافی است با دبیر کل مکاتبه نمایند و پیشنهاد آنها را باید صرفاً دو عضو تأیید کند. فیفا بزرگ تر است یا فدراسیون ما که باید پیشنهاداتش را 10 نفر تأیید نمایند؟

مهندسی نه، کارشان دلالی است

مدیرعامل باشگاه فولاد در ادامه تاکید نمود: شما 9 مرد دیگر را پیدا کن تا بحث اساسنامه را پیگیری نمایند. این اتفاق مرد می خواهد. بحث مهندسی انتخابات را مدام مطرح می نمایند. شأن مهندسان این مملکت این است؟ چرا هرکسی کار اشتباه می نماید، به نام مهندسی عنوان می گردد؟ باید اسم این کارها را زد و بند گذاشت چون به دلالی شبیه است. شأن کار مهندسی را نباید پایین آورد. بنده یک ماه پیش بیانیه دادم که فوتبال حق آذری و آذری ها نیست و هنوز روی حرفم هستم. هنوز جای خالی پروین ها و دایی ها و جباری ها در فوتبال خالی است. کلیه کسانی که بالای 100 بازی ملی دارند حقشان است در مجمع و انتخابات فوتبال باشند.

افشاگری از جلسات محرمانه فیفا و AFC برای اساسنامه ایران

آذری در ادامه به جلسات محرمانه فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تدوین اساسنامه جدید فدراسیون ایران اشاره نمود و گفت: این موضوع را برای اولین بار می گویم و هرکسی توانست، آنرا تکذیب کند. در ماه آگوست سال 2019 خانم الیوس لارا و آقای الکساندر از فیفا و آقای کتل از کنفدراسیون آسیا به ایران آمدند. آنها 10 روز در فدراسیون و سازمان لیگ حضور داشتند و اساسنامه ای برای فدراسیون فوتبال ایران تهیه شد. آقای تاج، ساکت، بهاروند و نماینده وزارت در این جلسات شرکت کردند و اساسنامه جدیدی تهیه شد. هرکسی می گوید آذری دروغ می گوید، بیاید و تکذیب کند.

اساسنامه فیفا بر اساس قوانین سوئیس ثبت شده است

عضو مجمع فدراسیون فوتبال اظهار کرد: این اساسنامه نوشته شد. قرار شد جلسه نهایی بگذارند. آقایان در وزارت ورزش روی برخی از تعاریف نظراتی داشتند. برخی از نظراتشان هم به حق بود. اساسنامه فیفا قبل از انتشار، بندی به نام بند تعاریف دارد. کلیه مفاهیم، کلید واژه دارند. فیفا در اساسنامه اش می گوید کشور به دولتی القا می گردد که توسط جامعه بین المللی با مرز معین به رسمیت شناخته گردد. دولت در اساسنامه فیفا و جود دارد و فیفا خودش اساسنامه را بر اساس قوانین مدنی کشور سوئیس ثبت نموده است. این دو پیغام دارد. اول اینکه اساسنامه پیرو قوانین دولتی ثبت شده است. دوم اینکه وقتی اساسنامه فیفا در مرکز تجاری زوریخ ثبت می گردد یعنی فیفا یک شرکت تجاری است و از قوانین آنجا پیروی می نماید. برای همین است که اف. بی. آی سه سال پیش تمام اسناد و مدارک فیفا را استخراج کرد.

اساسنامه جدید به خاطر اختلاف وزارت و فدراسیون مسکوت مانده است

آذری اضافه کرد: اختلافی که بین وزارت ورزش به عنوان نماینده دولت و فدراسیون وجود داشت باعث شد تا این اساسنامه جدید مجدداً مسکوت بماند ولی فیفا مرتب پیگیری می نماید که چرا اساسنامه جدید به تصویب دولت شما نمی رسد و فدراسیون این را در مجمع تصویب نمی نماید. البته مهدی تاج پیش از استعفایش کوشش می کرد اساسنامه را ثبت کند. بزرگترین مسئله ای که در اساسنامه است، تعریف فدراسیون فوتبال است. آقایان در وزارت ورزش اذعان دارند باید به نقش دولت در این اساسنامه اشاره گردد و ماهیت فدراسیون فوتبال به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی یا دولتی معین گردد.

از اساسنامه فیفا سو استفاده کردیم

عضو مجمع فدراسیون فوتبال ادامه داد: فیفا در اساسنامه خودش اذعان دارد دخل و تصرف سیاسی نباید در قوانین فوتبال رخ بدهد ولی ما از این بحث سو استفاده نموده ایم.

در اساسنامه جدید به ماده قانونی دولت اشاره نشده است

آذری در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر بحث حضور بازنشسته ها در انتخابات دخالت دولت محسوب می گردد؟ گفت: وقتی نقش دولت مشخص نشده باشد، این بحث می گردد دخالت. ولی در اساسنامه ای که آقایان تصویب کردند، به هیچ ماده قانونی دولت اشاره نشده است. اگر به قانون مدنی کشور اشاره شده بود، می توانستند بگویند با استناد قوانین ما، ورود بازنشستگان به مجمع غیر قانونی است.

اگر فدراسیون ثبت تجاری نشده باشد تمام اقداماتش غیر قانونی است

وی یادآور شد: شما الان با اداره ثبت شرکت های استان تهران تماس بگیرید و ببینید فدراسیون به عنوان یک شرکت تجاری ثبت شده است یا خیر. یک شرکت، نهاد یا مؤسسه باید در ثبت شرکت ها به یک نامی ثبت شده باشد و تابع یکسری قوانین باشد. اگر فدراسیون ثبت نشده باشد، کلیه اقداماتی که انجام داده غیر قانونی است. مهمترین اتفاقی که افتاده، اساسنامه ای که با آن انتخابات برگزار می گردد نه به تصویب فیفا رسیده و نه در کشورمان ثبت شده است.

هرکسی دنبال سهمش از سفره فوتبال است

آذری درباره اینکه آیا انتخابات 25 اسفند فدراسیون باید به تعویق بیافتد؟ اظهار کرد: اگر 9 مرد را در فوتبال مملکت پیدا کنید و حداقل شهامت خواندن آنچه که گفتم را داشته باشند، این اتفاق می افتد. زد و بندی شده تا هرکسی انتخابات را برگزار کند و سهمش را از سفره فوتبال بردارد و برود دنبال کارش. تاسفم این است که رسانه ها به حق و حقوقشان واقف نیستند. ماده پنج اساسنامه می گوید گسترش روابط محبت آمیز با بازیکنان، باشگاه ها و … نقش رسانه ها در این ماده کجاست؟ مگر رسانه ها یکی از پازل های مهم فوتبال نیستند؟ چرا اسم تمام اعضای درگیر در فوتبال برای گسترش ارتباطات فدراسیون هست ولی نام رسانه ها نیست؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 919

به "افشاگری آذری از جلسه محرمانه فیفا و AFC برای تدوین اساسنامه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری آذری از جلسه محرمانه فیفا و AFC برای تدوین اساسنامه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید