انتخابات ریاست جمهوری چاد شروع شد

به گزارش بالیو، رای دهندگان در جمهوری چاد امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق های رای رفتند که انتظار می رود در جریان آن ادریس دبی به رغم نشانه های فزاینده نارضایتی مردمی و نقدها اپوزیسیون در خصوص نحوه رسیدگی وی به ثروت نفتی، حکومت سه دهه ای خود را تمدید کند.

انتخابات ریاست جمهوری چاد شروع شد

به نقل از خبرگزاری رویترز، ادریس دبی 68 ساله یکی از رهبران دیرینه آفریقا و یکی از متحدان قدرت های غربی در مبارزه با شبه نظامیان در غرب و مرکز آفریقا محسوب می گردد.

ادریس دبی در سال 1990 میلادی در جریان یک شورش مسلحانه به قدرت رسید و در سال 2018 میلادی قانون اساسی جدیدی را به جریان انداخت که حتی با احیای محدودیت های دوره ریاست جمهوری به وی اجازه می دهد تا سال 2033 در راس قدرت بماند.

دبی برای ماندن در راس قدرت بر سلطه ای محکم بر نهادهای دولتی و یکی از توانمندترین ارتش های این منطقه تکیه نموده است. وی اخیرا گفته بود که از قبل می دانسته که برنده خواهد شد، همان طور که 30 سال گذشته برنده بوده است.

ادریس دبی روز آدینه در آخرین کمپین انتخاباتی خود گفته بود: زمانی که من در سال 1990 میلادی به قدرت رسیدم، بسیاری از شما دختران و پسرانم حتی به جهان نیامده بودید. شما از من خواسته اید تا برای ششمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوم.

آلبرت پاهیمی پادیک، نخست وزیر سابق جمهوری چاد یکی از شش رقیب دبی در این انتخابات است اما چندین تن از مقامات برجسته اپوزیسیون این انتخابات را تحریم نموده اند.

چندین مورد از اعتراضات ضد دولتی اخیر در پایتخت جمهوری چاد به خشونت کشیده شدند و روز شنبه حضور نظامی شدیدی در پایتخت برقرار بود.

در چند روز اخیر مقامات جمهوری چاد چندین تن از جمله دست کم یکی از رهبران اپوزیسیون را به اتهام توطئه برای ترور سیاستمداران و بمب گذاری در پایگاه های رای گیری و مقر کمیسیون انتخابات بازداشت کردند.

اپوزیسیون جمهوری چاد تاکید نمود که این بازداشت ها بیانگر افزایش اقدامات سرکوب گرایانه تحت حکومت دبی هستند که دولتش تعداد زیادی از مردم را در آستانه انتخابات بازداشت نموده است.

این در حالی است که دولت جمهوری چاد اتهامات نقض حقوق بشر را رد می نماید.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1714

به "انتخابات ریاست جمهوری چاد شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات ریاست جمهوری چاد شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید