تمدید مجوز فعالیت خدمات دهندگان اینترنت TD-LTE

به گزارش بالیو، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: مجوز فعالیت خدمات دهندگان اینترنت TD-LTE با رویکرد حمایتی تمدید می شود.

تمدید مجوز فعالیت خدمات دهندگان اینترنت TD-LTE

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از رگولاتوری، اولین پروانه های ارایه خدمات ارتباطات بی سیم در روزهای خاتمهی اسفند 87 صادر شد. چهار شرکت در میانه کشمکشهای دارندگان پروانه PAP و شرکت مخابرات ایران در ارایه خدمات اینترنت پرسرعت سیمی (ADSL) در پی برنده شدن در مزایده رگولاتوری، مجوز ارایه خدمات دیتای بیسیم مبتنی بر فناوری WiMAX را به صورت سراسری یا استانی دریافت کردند.

رویکرد مدیران ارشد رگولاتوری در صدور پروانه وایمکس در آن مقطع زمانی استفاده بهینه از باند فرکانسی، ایجاد رقابت، افزایش سرعت در توسعه و ایجاد قابلیت تحرک پذیری در حوزه باند پهن ثابت بود. رویکردی که با منسوخ شدن فناوری وایمکس با هدف حفظ سرمایه گذاریهای اجرا شده از سوی دارندگان پروانه، در سال 93 باعث شد مجوز ارتقای پروانه ها به فناوری های بالاتر مانند TD-LTE بدون داشتن قابلیت تحرک پذیری صادر شود.

پروانه هایی که امروز با عنوان انتقال داده مبتنی بر فناوری بیسیم ثابت (FWA) شناخته می شوند و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه هفته گذشته در آستانه خاتمه یافتن اعتبار پروانه های این حوزه اصول حاکم بر تجدید پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بیسیم را تصویب کرد.

حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص این مصوبه توضیح داد و گفت: در حال حاضر 4 اپراتور FWA حدود یک میلیون و 800 هزار مشترک دارند در حالیکه این سرویس می توانست بیش از این مورد استقبال قرار بگیرد. البته ارزیابی رگولاتوری این نیست که دارندگان پروانه عملکرد ناموفقی داشتند، اما می توانستند شرایط بهتری داشته باشند. شاید یکی از دلایل آن عدم سرمایه گذاری لازم در این حوزه است.

وی با اشاره به تمدید اعتبار پروانه ها با شرایط جدید، افزود: تا پیش از این شاید FWA در کنار موبایل به عنوان سرویس جانبی دیده می شد ولی در حال حاضر به عنوان یک سرویس اصلی مطرح است و پیش بینی ها نشان می دهد این سرویس تا 4 سال آینده حداقل 25 درصد از ترافیک را در شبکه های 5G به خود اختصاص خواهد داد.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: مفهوم نسل پنجم تلفن همراه صرفاً روی موبایل نیست بلکه در دل خود، همگرایی باند پهن ثابت و سیار (Fix and Mobile Convergence) را با هم دارد و FWA نیز بخشی از این همگرایی است که در دل 5G انجام می شود. بنابراین نسل پنجم ، شبکه ای با ویژگیهای خاص است که تاخیر را به حداقل می رساند، سرعت بالاتر را ارائه می کند و تلفیقی از شبکه ثابت و سیار را با هم دارد و وقتی سرعت، تا یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه بالا می رود هسته شبکه موبایل جواب نمی هد و اصطلاحاً شما باید دیتا را در شبکه ثابت آفلود کنید.

وی گفت: دارندگان پروانه FWA تا به امروز بستری را در این حوزه آماده کرده اند و الان زمان و نقطه جهش آنها است تا بتوانند با ارائه سرویس با کیفیت سهم بازار بیشتری را به دست آورند. البته تکنولوژی هر دو حوزه ثابت و سیار LTE است. تا به امروز تکنولوژی TD-LTE تحرک پذیری را پشتیبانی نمی کرد، در حال حاضر نیز صرفاً گوشی هایی که در باند فرکانسی 3500 ،که باند 5G است، تنظیم شده اند قابلیت تحرک پذیری TD-LTE را پشتیبانی می کنند.

رئیس رگولاتوری با بیان اینکه هم اکنون دوره رشد FWA ها در دنیا شروع شده و به تبع آن با تغییراتی که در پروانه فعالیت این اپراتورها پیش بینی شده باید در ایران هم رشدشان را شروع کنند، گفت: در تجدید پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بیسیم، قابلیت ترابردپذیری (Service Portability) و تحرک پذیری (Mobility) به پروانه ها اضافه شده است تا دارندگان پروانه بتوانند از باند فرکانسی 3500 که تا دوسال آینده به عنوان فرکانس نسل پنجم موبایل قابل بهره برداری خواهد بود استفاده کنند. دارندگان پروانه دو سال پس از تمدید پروانه باید مانند اپراتورهای سیار 1.28 درصد از درآمد ناخالص سالیانه خود را به عنوان حق السهم پرداخت کنند.

وی ادامه داد: در مصوبه جدید دوره اعتبار پروانه ها فعالیت این اپراتورها 7 ساله است و دوره تنفس دو ساله با هدف حمایت از توسعه پیش بینی شده تا دارندگان پروانه بتوانند هم برای توسعه تکنولوژی های جدید مانند 5G حرکت کنند که نیازمند سرمایه گذاری جدی است و هم بتوانند فرصتی برای همگرایی با شبکه موبایل داشته باشند. ضمن اینکه مطالعه تطبیقی و نقشه راه سایر کشورها در دنیا نشان می دهد دو سال دیگر GFWA به بلوغ خود می رسد و اپراتورها دو سال وقت دارند خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

به گفته فلاح جوشقانی مطالعات نشان می دهد که فرایند بین المللی حاکی از رشد 117 برابری کل بازار و رشد 180 برابری بازار ارایه خدمات TDLTE در مدت 7 سال آینده است.ضمن آنکه پیش بینی ها نشان می دهد با توسعه و تجاری سازی نسل پنجم حدود 25 درصد از ترافیک این نسل متعلق به اپراتورهای FWA است. قاعدتا هم دارندگان پروانه می توانند سهم بازار خوبی داشته باشند و هم مشترکان، سرویس با کیفیت بالاتر و سرعت بیشتر دریافت کنند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1351

به "تمدید مجوز فعالیت خدمات دهندگان اینترنت TD-LTE" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید مجوز فعالیت خدمات دهندگان اینترنت TD-LTE"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید