جزئیات طرح حذف یارانه بنزین، 20 تا 30 لیترسهمیه ماهانه به قیمت 97

احمد امیرآبادی در تبادل نظر با خبرنگاران جزئیات طرحی برای الحاق به لایحه بودجه 98 در راستای حذف یارانه بنزین و واقعی شدن قیمت بنزین را تشریح کرد.

جزئیات طرح حذف یارانه بنزین، 20 تا 30 لیترسهمیه ماهانه به قیمت 97

جزئیات این طرح به توضیح زیر است:

1. دولت موظف است به هر ایرانی دارای کد ملی بجز ساکنین خارج کشور معادل 20 تا 30 لیتر بنزین به قیمت سال 1397 برای استفاده از بنزین به طور ماهانه به کارت سوخت سرپرست خانوار اختصاص داده گردد.

2. قیمت بنزین خارج از این سهمیه بر مبنای 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس (با نرخ تسعیر سامانه نیما) محاسبه خواهد شد.

3. در صورت عدم مصرف سهمیه سوخت، افراد می توانند اعتبار خود را به وسیله سامانه و دستگاه های شتاب ATM به افراد دیگر واگذار کنند و در غیر این صورت در انتهای هر ماه اعتبار باقیمانده در کارت به شرکت ملی پالایش و پخش واگذار و معادل ریالی آن (مطابق نرخ متوسطه ماهانه بنزین آزاد - قیمت پایه بنزین) در کارت های بانکی واریز و قابل برداشت خواهد بود.

4. دولت موظف است برای حمایت از خودروهای خدمات عمومی بنزینی مانند، تاکسی ها (اعم سنتی و اینترنتی)، وانت ها و آمبولانس در سه ماه اول سال سهمیه مکفی متناسب با پیمایش آنها اختصاص دهد. در فاصله زمانی این سه ماه، خودروهای خدمات عمومی باید با استفاده از تسهیلات بند 6 این تبصره نسبت به دوگانه سوز کردن خودروی خود اقدام کنند. بعد از این تاریخ سهمیه خودروهای عمومی حذف خواهد شد.

5. مابه التفاوت درآمد حاصل از فروش بنزین فراوری شده در داخل و بنزین صادراتی به ردیف بودجه واریز شده و صرفاً جهت یاری به حمل ونقل عمومی، دوگانه سوز کردن خودروها و اشتغال اختصاص می یابد. عملکرد این بند هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی و مردم ارائه می گردد.

6. منابع حاصل صرفاً بابت امور زیر اختصاص می یابد:

· 20 درصد از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود 4 درصد با اولویت وانت بارها و تاکسی ها (اعم از اینترنتی و سنتی) به مالکان خودروهایی که طی سال 1398، خودروی خود را دوگانه سوز کنند، اختصاص می یابد. تسهیلات پرداختی بابت دوگانه سوز کردن خودروهای صرفاً با هر بار سوختگیری در صندلی های سی ان جی مستهلک شده و در صورت عدم استفاده از سی ان جی، سود تسهیلات ارائه شده با حداکثر سود شبکه بانکی محاسبه خواهد شد.

· 20 درصد از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود 4 درصد برای خریداران خودروهای پایه گازسوز و دوگانه سوز با ظرفیت باک بنزین محدود (کمتر از 15 لیتر) از خودروسازهای داخلی اختصاص می یابد.

· 60 درصد از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود 4 درصد به شهرداری ها بابت؛ خرید اتوبوس های حمل ونقل عمومی کم مصرف (با اولویت برقی و گازسوز) و توسعه ناوگان مترو و اشتغال اختصاص می یابد.

آیین نامه این تبصره توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیئت وزیران می رسد. سازمان برنامه و بودجه موظف است گزارش عملکرد این تبصره را هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 10 خرداد 1398 شناسه مطلب: 150

به "جزئیات طرح حذف یارانه بنزین، 20 تا 30 لیترسهمیه ماهانه به قیمت 97" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح حذف یارانه بنزین، 20 تا 30 لیترسهمیه ماهانه به قیمت 97"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید