حضوری: کمیته تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی سال جاری خروجی مثبتی نداشت

به گزارش بالیو، یک متخصص تغذیه معتقد است: هنوز بحث تغذیه در بین تیم های ورزشی جدی گرفته نمی گردد و کسانی در این زمینه ورود پیدا می نمایند که متخصص تغذیه نیستند و تصور می نمایند با تزریق یک مکمل غذایی می توانند عملکرد ورزشکاران را افزایش داده و مسائل تغذیه ای آن را مرتفع نمایند.

حضوری: کمیته تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی سال جاری خروجی مثبتی نداشت

دکتر محمد حضوری در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه هنوز حضور متخصصان تغذیه در تیم های ورزشی به معنای واقعی صندلی خود را پیدا ننموده است، اظهار کرد: برای استفاده از متخصصین تغذیه در رقابت های مهمی همچون المپیک به نظر می رسد باید فرهنگسازی درستی انجام گردد. البته در بعضی از مواقع مربیان تیم ملی اجازه ورود متخصصین تغذیه را به تیم نمی دهند و احساس خوبی نسبت به آن ها ندارند و این یک معضل است و باید اقدامی در این زمینه صورت بگیرد تا حد و حدود و وظایف هر مربی معین گردد. البته در کشور ما بحث تغذیه ورزشی نوپاست و باید فرهنگسازی درستی در این زمینه انجام گردد تا مربیان بدانند اگر یک متخصص تغذیه زمانی وارد تیم می گردد تنها نقش یاری نماینده در تیم دارد و به دنبال احراز صندلی برای خود نیست.

وی با اشاره به اینکه یکی از عوامل تأثیرگذار در بهبود عملکرد ورزشکاران تغذیه است، گفت: اگر ورزشکار حرفه ای از یک برنامه تغذیه خوب برخوردار نباشد، بعد از مدتی تبدیل به یک ورزشکار عادی می گردد. متأسفانه در بعضی از فدراسیون ها کسانی به عنوان متخصص تغذیه ورود پیدا می نمایند که دیدگاه چند جانبه دارند و به صورت تخصصی به بحث تغذیه نمی پردازند و همین امر سبب می گردد تا بحث تغذیه به صورت جدی در فدراسیون ها دنبال نگردد. تنها با تجویز مکمل غذایی یا تزریق دارو برای کاهش استرس ورزشکاران نمی توان عملکرد ورزشکار را افزایش داد. باید به بحث تغذیه تخصصی تر نگاه کرد تا نتایج آن را در ورزشکاران مشاهده کنیم.

حضوری اضافه نمود: حتی در بعضی موارد دیده شده که همکاران متأسفانه در بخش فیزیولوژی ورزش در زمینه تغذیه ورزشی نیز در تیم های مختلف کار می نمایند و توصیه هایی را در زمینه تغذیه به ورزشکاران ارائه می دهند، اما به نظر می رسد زمانی که بحث تغذیه در برنامه روزانه ورزشکار حائز اهمیت است، حضور یک متخصص تغذیه در این زمان کاملاً نقش آفرین است. شاید متخصص فیزیولوژی در برنامه قبل و بعد از تمرین پروتکل هایی را رعایت کند، اما در برنامه روزانه غذایی ورزشکار که کاهش بار تمرینی دارد، اینکه ورزشکار چه مواد غذایی را مصرف کند، بسیار مهم است و در این زمینه متخصصان فیزیولوژی ورزش نمی توانند ورزشکاران را به درستی پوشش خوبی دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین با بیان اینکه در امسال فدراسیون پزشکی ورزشی برنامه خاصی در زمینه بحث تغذیه نداشته است، اظهار کرد: خوشحالم از اینکه فدراسیون پزشکی ورزشی در یک اقدام درست فردی را به عنوان سرپرست کمیته تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی انتخاب نموده که خود متخصص تغذیه است و قطعاً می تواند افق تازه ای را در بخش کمیته تغذیه فدراسیون ایجاد کند. البته در امسال متأسفانه کمیته تغذیه فدراسیون کاملاً بی برنامه بود و خروجی مثبتی نداشت.

حضوری در سرانجام توضیح داد: با توجه به اینکه سال آینده کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو است و تیم ها خود را برای کسب سهمیه آماده می نمایند، مسؤولین ورزش باید به کادر پزشکی اهمیت زیادی بدهد و سعی کند همراه تیم ها یک کادر پزشکی کامل در تورنمنت های مختلف حضور داشته باشد، نه اینکه کادر پزشکی را تنها به یک یا دو متخصص خلاصه کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 171

به "حضوری: کمیته تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی سال جاری خروجی مثبتی نداشت" امتیاز دهید

1 کاربر به "حضوری: کمیته تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی سال جاری خروجی مثبتی نداشت" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضوری: کمیته تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی سال جاری خروجی مثبتی نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید