خبرنگاران واحد یک بخاری نیروگاه نکا به شبکه سراسری برق پیوست

به گزارش بالیو، ساری- خبرنگاران- واحد بخار شماره یک نیروگاه شهید سلیمی شهرستان نکا در استان مازندران پس از یک وقفه حدود چهار ماهه و انجام تعمیرات کامل از بهمن ماه سال گذشته، بار دیگر وارد مدار شد.

خبرنگاران واحد یک بخاری نیروگاه نکا به شبکه سراسری برق پیوست

به گزارش روز سه شنبه نیروگاه برق شهید سلیمی نکا، مدیرعامل این شرکت گفت که این واحد بخار با استفاده از توان نیروها و متخصصان داخلی ، تجهیزات داخلی و بومی و به دست متخصصان و کارگران مجرب کشور تعمیر و به مدار فراوری بازگردانده شده است.

محسن نعمتی اضافه نمود : واحد شماره یک بخار نیروگاه نکا به ظرفیت 440 مگاوات ساعت برق از بهمن ماه سال 98 برای تعمیرات اساسی از مدار خارج و بعد از حدود چهار ماه تعمیرات دوباره وارد مدار شد.

وی ادامه داد : همزمان با انجام تعمیرات اساسی این واحد علاوه بر اجرای بالغ بر هشت هزار فعالیت معمول و تعریف شده در تعمیرات اساسی ، حسب احتیاج تعداد 40 پروژه نیز در قالب فعالیت های مازاد و غیر معمول انجام پذیرفت که از جمله آنها تعویض پره های ثابت ردیف اول توربین فشار قوی، انجام شابرکاری پوسته های بیرونی توربین های فشار قوی و فشار متوسط ، ساخت و نصب بسکت های لایه های گرم و سرد پیش گرمکن هوا بود.

نیروگاه شهید سلیمی نکا در ساحل جنوبی دریای خزر در 25کیلومتری شهر نکا از عظیم ترین نیروگاه های بخاری کشور با قدرت اسمی 2 هزار و 214مگاوات است.

این نیروگاه متشکل از چهار واحد بخار هر یک با قدرت اسمی 440مگاوات ، سیکل ترکیبی شامل 2 واحد گازی با قدرت نامی 137/5مگاوات و یک واحد بخار دیگر با قدرت 160مگاوات و همچنین 2 واحد توربواکسپندر با قدرت نامی هر یک 9/5مگاوات است.

ظرفیت فراوری برق در واحدهای بخار این نیروگاه یکهزار و 760 مگاوات و با احتساب واحدهای سیکل ترکیبی و توربین های انبساطی 2 هزار و 214 مگاوات است.

سوخت اصلی واحدهای بخاری نیروگاه شهید سلیمی نکا گاز طبیعی و سوخت کمکی آن مازوت است.

واحدهای بخاری نیروگاه بعد از هر 25 هزار ساعت کارکرد معادل واحد ، مورد تعمیرات نیمه اساسی و پس از 50 هزار ساعت کارکرد، تحت عملیات تعمیرات اساسی قرار می­ گیرند.

این تعمیرات اساسی ، بهینه سازی توربین فشار ضعیف ، ژنراتور و بویلر تا ترمیم عایق­های بویلر و تمیزکاری لوله ­های کندانسور اصلی و فرعی و کولرهای آب سرویس بوده و بعضی بازدید و تمیزکاری ، تست و تنظیم ، شست و شو ، تعویض و انجام بعضی اقدامات تخصصی دیگر را شامل می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1198

به "خبرنگاران واحد یک بخاری نیروگاه نکا به شبکه سراسری برق پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واحد یک بخاری نیروگاه نکا به شبکه سراسری برق پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید