خبرنگاران پرونده ثبت جهانی اورامانات یکی از ماندگارترین اقدامات دولت است

به گزارش بالیو، کرمانشاه - خبرنگاران- مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، گفت: در حوزه میراث فرهنگی استان تکمیل و ارسال پرونده ثبت جهانی اورامانات یک پروژه عظیم و ماندگار است که در دولت تدبیر و امید محقق شد.

خبرنگاران پرونده ثبت جهانی اورامانات یکی از ماندگارترین اقدامات دولت است

به گزارش خبرنگاران؛ امید قادری عصر سه شنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، اضافه نمود: در حوزه گردشگری نیز دریافت میزبانی رویداد جهانی گردشگری روستایی 2020 نیز برکات زیادی برای گردشگری استان به ویژه در حوزه زیرساخت ها به همراه داشته است.

اورامانات در کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می گردد که حدود 300 هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران در استان کردستان واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.

به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات، 295 اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با 200 اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.

پرونده ثبت جهانی اورامانات مهرماه سال گذشته بعد از حضور ارزیاب یونسکو در منطقه آماده ارسال شد و قرار است اردیبهشت سال جاری آنالیز گردد.

واژه هورامان یا اورامان از 2 بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، صندلی و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و صندلی اهورا مزدا است.

مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه درادامه سخنانش با اشاره به اینکه به همین دلیل برنامه ریزی های لازم برای اولویت بخشی توسعه زیرساخت های گردشگری روستایی در همه دستگاه های ذی ربط انجام شد، گفت: صدور مجوز برای 60 اقامتگاه بوم گردی در استان و تقاضا برای همین تعداد از مهمترین دستاوردهای این اقدام است.

او ادامه داد: در بحث میزان حجم سرمایه گذاری نیز ما رتبه یک کشور را داشته ایم.

وی اضافه نمود: در حوزه صنایع دستی نیز ثبت ملی 2 شهر دالاهو و هرسین برای تنبور و گلیم از دیگر کارهای ماندگار در 2 سال گذشته بوده است.

مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، عمل به تعهد اشتغال، فعال سازی پروژه موزه منطقه ای کرمانشاه بعد از 15 سال، ساماندهی بخشی از محوطه های گردشگری همچون طاق گرا و جذب تسهیلات زلزله را از دیگر اقدامات مهم دوره مدیریتی خود مطرح نمود.

قادری با اشاره به اینکه بحث کرونا باعث شد خیلی از جشنواره های استان برگزار نگردد، توضیح داد:بزرگترین پروژه تبلیغات گردشگری را با سریال نون خ به استان آوردیم که به عنوان پربیننده ترین سریال تلویزیون انتخاب شده است.

او با اشاره به اینکه شرایط کرونایی اجازه برگزاری یک مراسم عمومی را به ما نداد، گفت: در مدتی که در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان حضور داشته ام، با همراهی و همفکری همکاران مجموعه توانستیم گام های مهمی برای تحقق اهداف وزارتخانه برداریم.

قادری توضیح داد: میراث فرهنگی رسالت بسیار بزرگی دارد که ظرفیت های زیادی را پیش روی ما می گذارد، اما به لحاظ امکانات و نیروی انسانی با محدودیت های زیادی روبرو است.

او با بیان اینکه موفقیت های به دست آمده با این شرایط سخت کسب شده اند، توضیح داد: همه باید قدر کسانی که در این مجموعه فعالیت می نمایند را بدانند.

مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه کار در این اداره کل با پیچیدگی های زیادی همراه است، گفت: آنچه که در مدیریت ها باقی می ماند کارهای کلان و ماندگار است.

قادری در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای مدیریت جدید، ابراز امیدواری کرد که با گردشگری، استان به صندلی واقعی خود برسد و تاکید نمود: آقای گوهری با توانمندی هایی که دارند امیدواریم شاهد تحقق روز افزون اهداف وزارتخانه باشیم.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی است که 2 هزار و 250 اثر آن ثبت ملی شده است.

سنگ نگاره و کتیبه داریوش هخامنشی در شهر بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1721

به "خبرنگاران پرونده ثبت جهانی اورامانات یکی از ماندگارترین اقدامات دولت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پرونده ثبت جهانی اورامانات یکی از ماندگارترین اقدامات دولت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید