خط قرمز کرونا زیر پای هنر!

به گزارش بالیو، اعلام شرایط قرمز در بسیاری از شهرها و افزایش شمار مبتلایان، باز هم مثل همیشه نتیجه ای جز تعطیلی و کساد به دنبال نداشت. در این میان اغلب برنامه های فرهنگی و هنری که در اساس با تجمع پیوند خورده اند نیز از جمله مشاغلی هستند که فعلا باید تا بهبود نسبی شرایط، صبر کنند؛ البته اگر صبر کنند!

خط قرمز کرونا زیر پای هنر!

به گزارش خبرنگاران، با اعلام شرایط قرمز رنگ شهر تهران و افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا و در پی آن تعطیلی پایتخت، بسیاری از برنامه های فرهنگی و هنری همانند برگزاری نمایشگاه های هنری لغو و به آینده موکول شدند. هرچند که در این مدت هر گالری، ساز خودش را زد و هر مدیری سیاست فردی خودش را اتخاذ کرد؛ برخی همچنان به برگزاری نمایشگاه آن هم بدون رعایت پروتکل خاصی مبادرت می ورزند، برخی تعطیل شده و عده ای هم به شبکه های اجتماعی کوچ کرده اند.

کافی است، بعد از ظهر روز یک روز جمعه یعنی همزمان با مراسم های افتتاحیه نمایشگاه های هنری، به برخی از گالری ها سر بزنید تا ببینید که در میان آنهایی که باز هستند، هر کدام به یک شیوه میزبان مخاطبانشان هستند.

برخی از گالری ها همانند شیرین بازدید از نمایشگاه ها را منوط به رعایت فاصله گذاری اجتماعی کرده اند. فرایند بازدید به این صورت است که افراد به نوبت اجازه ورود به فضای نمایشگاه را دارند و به این ترتیب تعداد افرادی که در محیط بسته گالری کنار هم قرار می گیرند، کنترل شده است.

از سوی دیگر اما انگار کرونا در دنیای احتمالا رویایی برخی از گالری ها، ترس کمتری دارد. به عنوان مثال دو گالری که آن ها هم مانند شیرین در خیابان سنایی واقع هستند و هم اکنون یکی از آنها میزبان دو نمایشگاه هنری (نمایشگاه انفرادی حبیب مرادی و نمایشگاه گروهی فهرست 4) است، روز جمعه (17 اردیبهشت ماه) در حالی میزبان مخاطبان خود بودند که هیچ محدودیتی برای رفت و آمد وجود نداشت و تعداد زیادی از افراد در فضای نمایشگاه حضور داشتند.

در این میان البته باید این نکته را هم در نظر داشت که بسیاری از گالری ها در یک سال گذشته و به ویژه در چند ماه گذشته به طور کلی از برگزاری نمایشگاه پرهیز می کنند و بسیاری فعالیتشان را به فضای مجازی محدود کرده اند. به عنوان نمونه گلستان از جمله گالری هایی است که مدت هاست نمایشگاه حضوری ندارد و نمایشگاه ها در سایت رسمی این گالری برگزار می شوند. لی لی گلستان، مدیر این گالری نیز بارها تاکید کرده است که از برگزاری نمایشگاه های آنلاین راضی و در این مدت فروش خوبی هم داشته است.

حال باید این نکته را در نظر داشت، در حالی شاهد تفاوت عملکرد گالری ها هستیم که با آغاز محدودیت ها در سال جدیدی، هادی مظفری ـ مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی ـ تاکید کرده بود که با توجه به اینکه موزه ها و گالری ها جزو مشاغل دوم و سوم محسوب می شوند، در شرایط فعلی ملزم به رعایت قوانین ستاد ملی کرونا هستند و تا تغییر رنگ شهر تهران و بهتر شدن شرایط، باید تعطیل باشند.

او یادآور شد که بر اساس قواعد ستاد ملی کرونا، گالری ها در شهرهایی که در شرایط قرمز قرار دارند باید از برگزاری نمایشگاه های هنری خودداری کنند.

این در حالی است که به نظر می رسد نه تنها برخی از گالری ها ترسی از زیرپا گذاشتن خط قرمزها ندارند، بلکه نظارتی هم بر عملکرد آنها وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1756

به "خط قرمز کرونا زیر پای هنر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط قرمز کرونا زیر پای هنر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید