سینماگر چینی علیه مقامات چین، پای سانسور سیاسی در میان است؟

به گزارش بالیو به نقل از ورایتی، آی وی وی هنرمند چینی ادعا نموده بخش مربوط به او که ساخت آن را در فیلم اپیزودیک برلین دوستت دارم برعهده داشته است توسط تهیه کنندگان و به دلایل سیاسی از فیلم بیرون کشیده شده و این کار از ترس نارضایتی مقامات چینی بوده است. اما امانوئل بنبیهی تهیه کننده فیلم که در شانگهای حضور دارد می گوید حذف بخشآی ربطی به مقامات چینی ندارد و این بخش از ویژگی هایی که مشمول حضور در این فیلم گردد برخوردار نبود.

سینماگر چینی علیه مقامات چین، پای سانسور سیاسی در میان است؟

برلین دوستت دارم که شامل قطعاتی کوتاه با حضور ستارگانی چون هلن میرن و کایرا نایتلی است، در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد اما نتوانست موفقیتی در بخش رقابتی یا حتی یکی از بخش های جانبی جشنواره به دست آورد و به جای آن از 8 فوریه راهی سینماهای آمریکا شد تا مسیر تجاری خود را طی کند.

سفر با تور چین را توصیه میکنیم.

آی وی وی ساخت بخش مربوط به خود را سال 2015 انجام داده بود و این خیلی پیش از آن بود که برای ساخت قطعه های دیگر، پیتر چلسوم، تای شوایگر و 9 کارگردان دیگر پشت دوربین قرار بگیرند.

آی قطعه مربوط به خود را در سکوت و از راه دور با ویدیو کال ساخته بود و این کار را زمانی انجام داد که در زندان خانگی در چین بود. این او این کار را برای کلاوس کلاوسن تهیه کننده آلمانی فیلم که یکی از کارگردان ها هم بود انجام داد. آی پس از مدتی از چین خارج و در برلین ساکن شد.

داستان قطعه وی درباره پسری است که شهر جدیدی را کشف می نماید که در آن می تواند از یک تکنولوژی نامطمئن برای ایجاد ارتباط با پدرش که از او دور افتاده استفاده کند. نقش این پسر را پسر آی بازی نموده و ارتباط او با پدرش در این قطعه تصویر شده است.

کلاوسن حالا مدعی است فشار توزیع کنندگان موجب شد تا این بخش را حذف کند. وی دیروز خیلی واضح گفت: برخی از توزیع کنندگان به ما گفتند نه. البته او از بردن نام این کمپانی ها خودداری کرد.

وی اضافه کرد: این تصمیم را گرفتیم تا بتوانیم فیلم را به نمایش درآوریم. این مرا کاملا ناراحت کرد اما در قبال دیگر کارگردان ها و بازیگران مسئول بودم. در غیر این صورت برای داشتن یک اکران جهانی مشکل داشتیم و من تا آخرین لحظه سعی کردم در برابر این تصمیم ایستادگی کنم.

اما بنبیهی تهیه کننده این فیلم که فرانچایزی از شهرهای عشق است می گوید تفاوت های خلاقانه موجب بیرون کشیدن این قطعه از فیلم شد.

وی گفته است: قطعه ای که از هر کارگردان خواسته شده بسازد داستانی عاشقانه از یک محله خاص برلین امروز را روایت می نماید. این کار به منظور تحسین عشق در یا به برلین انجام شد و همه این کار را به خوبی انجام دادند ولی بخش آی وی وی کاملا با بقیه موارد متفاوت بود.

بر مبنای مقررات حاکم بر ساخت این مجموعه فیلم که با عنوان شهرهای عشق ساخته می گردد هر کارگردان حق دارد که قطعه خودش را تدیون نهایی کند، ولی کنار هم قرار دادن این قطعه ها و تصمیم گیری های نهایی با تهیه کننده است.

هنرمند چینی اما در مجموعه ای از توییت های منتقدانه اعلام نموده که معتقد است سانسور سیاسی موجب شده تا این کار انجام گردد و این بخشی از سانسورهای مقامات چینی در سینماست. وی حذف فیلم جدید ژانگ ییمو از جشنواره فیلم برلین را نمونه دیگری از چنین سانسورهایی خوانده است.

گفته شده این مجموعه قرار است در آینده به شانگهای برود و با تمرکز بر این شهر داستان های متفاوتی از عشق را روایت کند و به همین دلیل تهیه کننده ترجیح داده است تا جانب احتیاط را رعایت کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 118

به "سینماگر چینی علیه مقامات چین، پای سانسور سیاسی در میان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینماگر چینی علیه مقامات چین، پای سانسور سیاسی در میان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید