غریب آبادی: تحریم های قهری یکجانبه، مانع اصلی تحقق مبارزه جامع و یکپارچه بین المللی با قاچاق انسان است

به گزارش بالیو، در نشست گروه کاری کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته سازمان ملل که از 9 تا 13 سپتامبر 2019 (19- 23 شهریور) در وین برگزار گردید، نماینده کشورمان با قرائت بیانیه ای، ضمن تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد جامع بین المللی با در نظر داشتن ریشه های اصلی و زمینه ساز قاچاق انسان، اقدامات قهری یکجانبه را یکی از مهمترین موانع پیش روی همکاری های بین المللی در مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی دانست.

غریب آبادی: تحریم های قهری یکجانبه، مانع اصلی تحقق مبارزه جامع و یکپارچه بین المللی با قاچاق انسان است

به گزارش بالیو، در این بیانیه با اشاره به اینکه قاچاق و بهره کشی انسان کماکان یک واقعیت تلخ برای بسیاری از زنان و بچه ها در سراسر دنیا است، این پدیده را یکی از بزرگترین نقض های حقوق بشر و کرامت انسان دانسته که کماکان بسیاری از کشورها از آن رنج می برند و هیچ کشوری از این جرم در امان نیست.

نماینده کشورمان با اشاره به اینکه تجاوز و دخالت خارجی، اشغال، جنگ، تروریسم، بی ثباتی سیاسی، پاکسازی نژادی، نسل کشی و اقدامات قهری یکجانبه از جمله عواملی هستند که در نهایت سبب آوارگی و قربانی شدن افراد در پدیده قاچاق انسان و بردگی می شوند، اضافه کرد: رسیدگی به این چالش در وهله اول وظیفه سازمان های بین المللی از جمله دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل بوده و این سازمان ها نباید فقط بر روی نشانه های این پدیده ها تمرکز نمایند.

بیانیه نمایندگی دائم کشورمان ضمن تاکید بر اینکه مبارزه موثر با چنین پدیده هایی می تواند به وسیله رویکرد جامع و منسجم از جمله به وسیله تبادل نظر و همکاری در همه سطوح به دست آید، می افزاید: رسیدگی به ریشه ها، پیشگیری، محافظت از قربانیان، تعقیب و مجازات قاچاقچیان و مشارکت در همه سطوح دنیای، بایستی ستون هر رویکرد جامع در مبارزه با قاچاق افراد باشد. همچنین، با اشاره به احتیاج فوری برای ارتقاء همکاری های بین المللی به وسیله ارائه یاری های فنی و ظرفیت سازی برای مبارزه با قاچاق انسان، تاکید شده است که: ارائه آموزش و آگاهی افزایی به ویژه برای افرادی که احتمال ارتباط و استفاده از سرویس های ارائه شده توسط قاچاقچیان را دارند، ضروری می باشد.

در بخش دیگری از این بیانیه، به تعهد کشورمان در پیشگیری و مبارزه با تمامی اشکال قاچاق پرداخته شده و می افزاید: ایران در سال های اخیر گام های بزرگی را در همه سطوح ملی، منطقه ای و دنیای در مبارزه با قاچاق انسان برداشته است. در سطح بین المللی نیز ایران عضو چندین کنوانسیون بین المللی بوده و یادداشت تفاهم های جداگانه ای را با سازمان بین المللی مهاجرت و سازمان بین الملی کار جهت تقویت ظرفیت نهادهای خود در مبارزه با قاچاق انسان، امضاء نموده است. نمایندگی کشورمان در سرانجام با اشاره به کوشش های اجرا شده در مبارزه با قاچاق انسان، می افزاید: جمهوری اسلامی معتقد است که اقدامات قهری یکجانبه برخلاف حقوق و اصول بین الملل و نیز تعداد بی شماری از قطعنامه های سازمان ملل، کماکان مانع اختصاص منابع برای پیشگیری و مبارزه با قاچاق انسان شده و در همکاری های بین المللی اختلال ایجاد نموده است. چنین تدابیر غیرقانونی که به مثابه تروریسم مالی می باشند، مانع ارائه به موقع یاری های فنی که برای پیشگیری موثر و مبارزه با قاچاق انسان لازم است، شده اند. جمهوری اسلامی تحریم های غیرقانونی یکجانبه را برای واکنش جمعی به جرائم فراملی از جمله مبارزه با قاچاق انسان مضر دانسته و نگرانی عمیق خود را در خصوص اثرات منفی اقدامات قهری غیرقانونی بر حاکمیت قانون در همه سطوح اعلام می نماید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 437

به "غریب آبادی: تحریم های قهری یکجانبه، مانع اصلی تحقق مبارزه جامع و یکپارچه بین المللی با قاچاق انسان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: تحریم های قهری یکجانبه، مانع اصلی تحقق مبارزه جامع و یکپارچه بین المللی با قاچاق انسان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید