فرهاد مجیدی؟ از آن سوی بام سقوط نکنیم!

به گزارش بالیو، رفتار ما حالت پاندولی دارد. گاه آن قدر شُل می گیریم که طرف هر تخلفی را هم بکند، نادیده می گیریم و گاه با شدت برخورد می کنیم. خلاصه اگر از جلوی بام نیفتیم، آن قدر عقب می رویم که از آن سوی بام سقوط می کنیم!

فرهاد مجیدی؟ از آن سوی بام سقوط نکنیم!

به گزارش خبرنگاران، در سرمقاله روزنامه شهروند می خوانیم : اتفاقی که برای آقای فرهاد مجیدی رخ داد، از چند جهت آموزنده است. اولین و شاید جالب ترین آن این است که فیلم صحنه را برداشتند و منتشر کردند و به طور طبیعی باید بگوییم که گمان می کردند که این فیلم علیه پلیس تلقی خواهد شد و افکار عمومی حق را به فوتبالیست مشهور خواهد داد. در حالی که فارغ از جزئیات ماجرا به نظر می رسد که افکار عمومی بیشتر با اقدام پلیس همدلی کرده است. چنین انتظار نادرستی از آثار پخش این فیلم از آن جا ناشی می شود که اولاً ورزشکاران تصور دقیقی از جایگاه خود در جامعه ندارند. آنان را به دلیل بازی خوبشان می توان دوست داشت ولی به دلیل نقض قوانین نه. دوم این که پلیس همیشه با این افراد چنان برخورد کرده است که گویی برای آنان حق ویژه ای قائل است. مثلاً با رفتن به داخل طرح ترافیک (پیش از الکترونیکی شدن کنترل آن) در بیشتر موارد نه تنها آنان جریمه نمی شدند، بلکه یک عکس یادگاری هم با آنان گرفته می شد و این به معنای آن است که بخشی از انتظارات نادرست این فوتبالیست از پلیس، محصول رفتارهای پیشین همکارانش با ورزشکاران شناخته شده و مشهور است. به همین دلیل این بار که برخوردی قانونی را در پیش می گیرند، با واکنش غیر قابل انتظار روبرو می شوند.

واقعیت این است که افراد مشهور به علل گوناگون باید در برابر مقررات خاضع تر باشند و پلیس و سایر مسئولان نیز با آنان قاطع تر برخورد کنند. همان کاری که در اروپا و کشورهای پیشرفته می کنند و تخلف این افراد را نمی بخشند و با ارقام سنگین جریمه می کنند. آنان حق ندارند که به دلیل شهرت خود امتیاز ویژه طلب کنند، بلکه برعکس باید مسئولیت ویژه و بیشتری را متوجه خود بدانند ولی نکته مهم این است که پلیس نیز باید بدون توجه به جایگاه افراد با آنان برخورد کند. ممکن است یک پلیس، هنرمند، سیاستمدار یا ورزشکاری را به غایت دوست داشته باشد یا حتی برعکس از او متنفر باشد. در هنگام رسیدگی به تخلف او حق ندارد این علاقه و نفرت را در اعمال مقررات دخالت دهد. اگر پلیس مدتی را به این منوال عمل کند، آنگاه همه شهروندان یاد خواهند گرفت که مقررات به صورت برابر و نه تبعیض آمیز اجرا می شود.

بسکمک از ما نسبت به وجود تبعیض در رفتار با مردم معترض هستیم و این اعتراض ما درست نیز هست ولی هنگامی که خودمان روبرو با وضعیتی مشابه می شویم، تبعیض آمیز و ظالمانه رفتار می کنیم. این کار از تقلب در صف نان و گوشت و اتوبوس گرفته تا تخلف رانندگی مشهود است. نکته مهم دیگری که در این حادثه دیده می شود، اعتراض نسبت به تست الکل است. البته قابل فهم است که جامعه ما در برابر تن دادن به این تست مقاومت کند، زیرا اصل چنین آزمونی را احتمالاً نوعی توهین می داند، ولی باید عادت کنیم که این جزو اقدامات مرسوم پلیس راهنمایی و رانندگی شده است. هر چند پلیس نیز برحسب قرائن و شواهد باید از چنین آزمونی استفاده کند. با این حال، بالابودن سرعت شاید یکی از این قرائن باشد. در مجموع گمان می رود که انتشار این فیلم به رفتار بی طرفانه تر پلیس و واکنش مدنی تر مردم بویژه ورزشکاران در برابر پلیس کمک کند. رفتار ما حالت پاندولی دارد. گاه آن قدر شُل می گیریم که طرف هر تخلفی را هم بکند، نادیده می گیریم و گاه با شدت برخورد می کنیم. خلاصه اگر از جلوی بام نیفتیم، آن قدر عقب می رویم که از آن سوی بام سقوط می کنیم!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 179

به "فرهاد مجیدی؟ از آن سوی بام سقوط نکنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهاد مجیدی؟ از آن سوی بام سقوط نکنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید