فروش نفت در اتاق تاریک به بورس لطمه می زند، عرضه باید تداوم یابد

محمدصادق کریمی در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه فروش نفت در اتاق تاریک و به روش مذاکره ای به بورس نفت لطمه می زند، اضافه کرد: امکان ورود شرکت ها به مصاحبه با شرکت ملی نفت و خرید آسانتر و حتی با قیمت پایین تر موجب می گردد که خریداران وارد سازوکاری با الزام پرداخت نقدی، وجود ال سی و رقابت بر سر قیمت نشوند و این مساله به زیان کشور است.

فروش نفت در اتاق تاریک به بورس لطمه می زند، عرضه باید تداوم یابد

وی درباره عدم استقبال از عرضه سوم نفت در بورس انرژی گفت: به نظر من دو دلیل می توان برای این اتفاق برشمرد. اول آنکه باید پذیرفت بورس راه حل نو و تازه ای است و ایرادات جزئی دارد. لذا عدم معامله در مرحله سوم به معنای بی فایده، غلط و اشتباه بودن طراحی آن نیست. پس باید کار جلو برود. در مصاحبه ها اعلام شده که بخش خارجی مایل به ورود به بورس بوده اما حساب ارزی برای این کار وجود نداشته است. بنابراین یا باید حساب ارزی در اختیارشان قرار داد یا خودشان شریک داخلی پیدا نمایند که این کار زمان براست.

وی در ادامه اضافه نمود: بنابراین لفظ شکست برای این مرحله زود است. با این حال بایستی کماکان عرضه ادامه یابد تا گرفتاری های اجرایی آن بر طرف شود. دلیل دوم به ایجاد بازار موازی فروش نفت برمی شود. فروختن نفت در اتاق تاریک و به روش مذاکره ای به بورس لطمه می زند. امکان ورود شرکت ها به مصاحبه با شرکت ملی و خرید آسانتر و حتی با قیمت پایین تر منجر به این می شود که خریداران وارد سازوکاری با الزام پرداخت نقدی، وجود ال سی و رقابت بر سر قیمت نشوند. از این رو به نفع بخش خصوصی است که با لابی گری و دریافت تخفیف، نفت تحویل بگیرد اما این مساله به زیان کشور است.

این کارشناس حوزه انرژی توضیح داد: نباید هیچ تسهیل و تخفیفی در سازوکار اتاق تاریک وجود داشته باشد. نکته مهم آنکه افرادی که الان مشتری هستند، به مذاکره، چانه زدن، تخفیف و مهلت دریافت عادت دارند. بنابراین این روش (اتاق تاریک) برایشان آسان تر است. با این حال اگر عرضۀ نفت در بورس ادامه پیدا کند، مشتری های خودش را پیدا می کند و افراد جدیدی پیدا می شوند که نمی خواهند سراغ وزارت نفت بروند و از این طریق نفت را تحویل می گیرند. گلوگاه این روش هم عرضه مداوم است.

فروش نفت در اتاق تاریک فساد ایجاد می نماید

کریمی در خصوص ایرادات فروش از راه اتاق تاریک گفت: این راه حل دو مشکل بزرگ ایجاد می نماید. اول اینکه نفت به بالاترین قیمت فروش نمی رود. زیرا طرفین مذاکره می نمایند. عدم تقارن اطلاعاتی باعث خواهد شد نفت به قیمت پایین فروخته شود. چون شرکت نفت هم تحت فشار است. مشکل دوم تحویل محموله بدون دریافت پول است. عدم دریافت ضمانت لازم هم می تواند فساد ایجاد کند. روابط در این حوزه، فردی است و فسادهایی که در نتیجه روابط فردی ممکن است ایجاد شود، در این حوزه هم احتمال وقوع آن هست.

وی درباره اینکه آیا اساس بورس سازوکار کارآمدی محسوب می شود یا خیر خاطر نشان کرد: عرضۀ نفت خام در بورس انرژی در مقام طراحی مسئله ای ندارد و زیرساخت بورس انرژی برای این کار هم بدون مشکل است. در حال حاضر معاملاتی با همان ابعاد در خصوص نفت کوره در بورس انرژی صورت می گیرد.

وی توضیح داد: با این همه باید دو اتفاق رخ دهد: استمرار عرضه نفت و وجود اراده ای در وزارت نفت برای برطرف مشکلاتی که در راستا کار پیش می آید. برای نمونه اگر در روند اجرا خریداری گفت قادر به پرداخت ریال نیستم، مکانیزمی طراحی شود تا در داخل به آن ریال داده و در خارج ارز دریافت شود تا این معامله صورت گیرد. بدون وجود چنین اراده ای ، کار جلو نخواهد رفت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 13 خرداد 1398 شناسه مطلب: 152

به "فروش نفت در اتاق تاریک به بورس لطمه می زند، عرضه باید تداوم یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش نفت در اتاق تاریک به بورس لطمه می زند، عرضه باید تداوم یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید