مصاحبه، طلال عتریسی: 2 دلیل اصلی تأخیر در تشکیل دولت جدید لبنان

به گزارش بالیو، یک تحلیلگر لبنانی مسائل بین الملل با اشاره به دلایل تاخیر در تشکیل دولت لبنان و عوامل تاثیرگذار داخلی و خارجی در آن تاکید نمود: تشکیل دولت بدون حضور حزب الله ناممکن است.

مصاحبه، طلال عتریسی: 2 دلیل اصلی تأخیر در تشکیل دولت جدید لبنان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پفراینده تشکیل دولت در لبنان طبق معمول دوره های گذشته تبدیل به اصلی ترین معضل این کشور شده که بخش های مختلف زندگی لبنانی ها را در سطح اقتصادی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی تحت شعاع قرار داده است و پس از گذشت 3 ماه هنوز چشم اندازی برای تشکیل کابینه در این کشور دیده نمی شود.

درحالی که قرار بود سعد حریری در مدت کمتر از 10 روز تشکیل کابینه دهد، نزدیک به 3 ماه گذشته و درجا زدن فرایند سیاسی لبنان تبدیل به یک سریال تکراری شده است. البته این موضوع بی دلیل نبوده و همانند دوره های قبل کارشکنی و مداخلات خارجی نقش اصلی را در بن بست سیاسی لبنان ایفا نموده که یک هدف واحد را در این کشور دنبال می نموده است: حذف حزب الله از صحنه سیاسی لبنان.

درباره بن بست سیاسی برای تشکیل دولت جدید در لبنان و اینکه چرا حریری عجله ای برای تشکیل سریع کابینه از خود نشان نمی دهد و عوامل دخیل در این امر چیست با طلال عتریسی کارشناس ارشد لبنانی در این زمینه گفت وگویی انجام دادیم.

دکتر طلال عتریسی در این مصاحبه تاکید نمود: بدون حضور حزب الله در دولت، تشکیل دولت جدید لبنان ناممکن است.

وی در خصوص دلایل تأخیر تشکیل دولت در لبنان گفت: این موضوع دو دلیل داخلی و خارجی دارد و دلیل خارجی آن به فشاهاری تعیین در خصوص تشکیل دولت بدون مشارکت حزب الله باز می شود تا از این طریق حزب الله از نظر سیاسی منزوی شود و متحدانش نیز تحت فشار قرار گیرند. دلیل دیگر نیز بی اعتمادی طرف های داخلی به یکدیگر است که به نوبه خود مانع تشکیل دولت شده است.

به گفته وی، تمام طرف های داخلی به دنبال این هستند که در دولت حضور قوی داشته باشند اما در عین حال نمی خواهند مسئول بحران کنونی در لبنان باشند که این نیز موجب تاخیر در تشکیل دولت می شود و در این میان بعضی منتظر رفتن ترامپ و روی کارآمدن جو بایدن هستند بر این اساس که در زمان وی اوضاع برای تشکیل دولت بهتر خواهد شد و فشارها بر لبنان کاهش خواهد یافت.

عتریسی در خصوص دلایل پافشاری سعد الحریری بر عدم مشارکت حزب الله در دولت جدید لبنان گفت: الحریری به خوبی می داند که تشکیل دولت بدون حزب الله امکان ندارد و اکنون در کوشش است این موضوع را به آمریکایی ها و سعودی ها که عامل فشار در این خصوص هستند، اعلام کند.

به عقیده این تحلیلگر برجسته لبنانی، تشکیل دولت بدون حزب الله از این نظر ناممکن است که حزب الله از نظر مردمی و پارلمانی دارای اقتدار است و در هر حال تشکیل دولت بدون حضور نامزدی از سوی حزب الله امکان پذیر نیست.

عتریسی در خصوص بعضی خبرها مبنی بر اختلاف بین الحریری و میشل عون رئیس جمهور لبنان در خصوص تشکیل دولت نیز گفت: بخش دیگری از بحران لبنان اختلاف بین سعد الحریری و رئیس جمهور کشور است به این معنی که الحریری به دنبال تشکیل دولت طبق خواست خود است و در نظر دارد تمام نام های وزیران را خود معرفی کند که این در واقع اجابت خواست و تمایل آمریکا مبنی بر منزوی کردن متحدان حزب الله است.

از سوی دیگر رئیس جمهور لبنان معتقد است حق دارد در تشکیل دولت مشارکت داشته باشد و نام های وزیران مورد نظر خود را پیشنهاد دهد و این بخشی اصلی مشکل است که به بی اعتمادی بین دو طرف بازمی شود.

این کارشناس لبنانی در بخش دیگری از این گفت وگو در خصوص اقدام سعد الحریری مبنی بر به تعویق انداختن تشکیل دولت تا روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و سفرهای اخیر وی به بعضی کشورها و ارتباط این سفرها بر اعمال فشار بر رقیبانش گفت: به عقیده من منتظر ماندن سعد الحریری تا ریاست جمهوری بایدن هیچ فایده ای برایش نخواهد داشت زیرا طبق روال آمریکا شروع کار دولت بایدن چند ماه طول می کشد و از این گذشته اولویت بایدن حل وفصل بحران داخلی آمریکا است و دلیل دیگر اینکه بایدن با روسیه مشکلاتی دارد و آن را خطر شماره یک برای آمریکا می داند از همین رو لبنان اولویت جدول یا دستور کاری بایدن نیست و علاوه بر این منتظر ماندن سعد الحریری سودی ندارد بلکه بر عکس باید دولت (لبنان) در دوره انتقالی دولت آمریکا تشکیل شود تا از فشارها و دخالت های این کشور در امور داخلی لبنان از جمله تشکیل دولت جلوگیری بعمل آید و این فرصتی برای سعد الحریری برای تشکیل دولت است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1567

به "مصاحبه، طلال عتریسی: 2 دلیل اصلی تأخیر در تشکیل دولت جدید لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، طلال عتریسی: 2 دلیل اصلی تأخیر در تشکیل دولت جدید لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید