نشست شورای امنیت درباره سوریه، جنگ لفظی نمایندگان ترکیه و سوریه

به گزارش بالیو، شورای امنیت سازمان ملل نشستی را درباره اوضاع انسانی در سوریه برگزار کرد. در این نشست نمایندگان سوریه و ترکیه در نخستین برخوردشان در جریان نشست روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه اظهارات تندی را علیه یکدیگر ایراد کردند.

نشست شورای امنیت درباره سوریه، جنگ لفظی نمایندگان ترکیه و سوریه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از اسکای نیوز، شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه نشستی را درباره اوضاع انسانی سوریه و عملیات اخیر ترکیه در شمال این کشور موسوم به چشمه صلح برگزار کرد.

در این نشست مشاور ویژه هیات آمریکا در سازمان ملل از اعلام توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه استقبال نموده و گفت کشورش تحریم های اعمال شده علیه ترکیه به خاطر این حمله را لغو نموده است.

وی گفت این عملیات باعث آوارگی 180 هزار سوری از منازلشان شده است و توافق آمریکا و ترکیه درباره عملیات نظامی ترکیه زمینه ساز صلح و سازش در منطقه است.

این مقام آمریکایی نسبت به پایبندی ترکیه و نمودهای سوریه به آتش بس ابراز امیدواری کرد.

در این نشست بشار جعفری، سفیر دائم سوریه در سازمان ملل و فریدون سینرلی اوغلو، همتای ترک وی در نشست شورای امنیت در پی تجاوز نظامی اخیر ترکیه به شمال سوریه با یکدیگر بحث کردند.

الجعفری در این نشست گفت: سوریه به شدت حمله ترکیه به خاکش را محکوم می نماید این عجیب است که ترکیه از ماده 51 منشور سازمان ملل درباره دفاع قانونی از خود برای توجیه عملیات نظامی اش در شمال سوریه استفاده می نماید.

وی همچنین خواستار احترام کامل به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورش شده و بر لزوم خروچ نیروهای خارجی غیر قانونی از خاک سوریه تاکید نمود.

در مقابل سفیر ترکیه گفت: مخالف هرگونه تحریف در عملیات مبارزه با تروریسم که ما در شمال سوریه شروع کردیم هستم و کوشش برای دشمنی جلوه دادن آن را رد می کنم.

وی مدعی شد این مساله به عملیات محدود علیه تروریسم مربوط می گردد که هدفش تضمین امنیت و صلح و وحدت در سوریه است و این عملیات جز تروریست هاو پایگاه ها و سلاح هایشان کس دیگری را هدف نگرفته بود.

سینرلی اوغلو خاطر نشان کرد: تنها راه حل دائم برای تندروهای خارجی و خانواده های زندانی شان در سوریه بازگشت آن هخا به کشورشان است و محرومکردن مردم از تابعیتشان راه خوبی برای مبارزه با تروریسم نیست.

پیشتر وزیر دفاع آمریکا هشدار داده بود ترکیه به خاطر اشغالگری نظامی در سوریه و توافقش با روسیه درباره گشت زنی مشترک در منطقه امن در راستا اشتباه قرارد دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 582

به "نشست شورای امنیت درباره سوریه، جنگ لفظی نمایندگان ترکیه و سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست شورای امنیت درباره سوریه، جنگ لفظی نمایندگان ترکیه و سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید