وام 100 میلیونی مسکن اوراق تسهیلات را گران نکرد

به گزارش بالیو، در حالی که پیش بینی می شد تا صدور مجوز افزایش سقف انتقال تسهیلات ساخت مسکن به خریداران تا 100 میلیون تومان، بازار مسکن را رونق بدهد اما قیمت اوراق تسهیلات فعلا در ثبات واقع شده است.

وام 100 میلیونی مسکن اوراق تسهیلات را گران نکرد

به گزارش مهر، موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش سقف انتقال وام ساخت مسکن تا 100 میلیون تومان در تهران، تأثیری بر افزایش نرخ اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات یکشنبه 19 اسفند ماه فرابورس نداشت.

در حالی که همیشه پیش بینی می گردد افزایش سقف تسهیلات مسکن، این بازار را با رونق روبرو کند، اما مصوبه سه شنبه هفته گذشته شورای پول و اعتبار تأثیری در قیمت اوراق تسهیلات مسکن نداشت و این اوراق همچنان در دامنه قیمتی 53 تا 55 هزار تومان در نوسان است.

هر چند که هفته گذشته نرخ تعدادی از نمادهای معاملاتی این اوراق تا 52 هزار تومان نیز کاهش یافته بود، اما تغییرات اخیر و افزایش حدوداً 2 هزار تومانی قیمت اوراق تسهیلات مسکن، باعث بروز نوسان جدی در بازار خرید و فروش این برگه ها نشد.

با توجه به اینکه از 15 اسفند ماه اعتبار برگه های تسهیلات مسکن صادره در اسفند 95 منقضی شده و دیگر هیچ یک از اوراق تسهیلات مسکن سال 95 در معاملات هفته جاری فرابورس قابل خرید و فروش نیست، شاهد افزایش اندک برگه های تسه بوده ایم چراکه در حال حاضر تمامی برگه های در دسترس خریداران، حداقل تا فروردین سال آینده معتبر بوده و دیگر شاهد تفاوت قیمت نمادهای معاملاتی به دلیل نزدیک بودن زمان انقضای تاریخ اعتبار آنها نخواهیم بود.

لازم به ذکر است هر برگه تسهیلات مسکن از زمان صدور تا دو سال اعتبار دارد که در حال حاضر، قدیمی ترین برگه های تسهیلات مسکن که در بازار این اوراق معامله می گردد، برگه های تسه 9601 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین 96) است که تا فروردین 98 امکان خرید و فروش آنها در این بازار وجود دارد.

با این حال انتظار می رفت تا با افزایش سقف انتقال وام ساخت مسکن به خریداران واحدهای مسکونی نوساز، بازار این اوراق با افزایش تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت روبرو گردد که این اتفاق رخ نداد. به نظر می رسد نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و روزهای ابتدایی فروردین سال آینده که به طور سنتی سبب کاهش معاملات مسکن می گردد، در راکد ماندن بازار مسکن بی تأثیر نباشد.

  • کاهش خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن از نظر حجم و تعداد

در معاملات روز یکشنبه 19 اسفند فرابورس، اکثر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن در بازه قیمتی 53 تا 55 هزار تومان به فروش رفتند که سبب شده بود تا تعدادی از نمادهای دیگر به دلیل عدم استقبال خریداران، وارد چرخه خرید و فروش نشوند. به گونه ای که حجم برگه های عرضه شده در نماد تسه 9707 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر سال جاری) تنها 6 برگه، در نماد تسه 9606 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور سال گذشته) تنها 4 برگه، در نماد تسه 9710 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ماه سال جاری) تنها 8 برگه و … در آمار امروز اوراق تسهیلات مسکن دیده می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 182

به "وام 100 میلیونی مسکن اوراق تسهیلات را گران نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام 100 میلیونی مسکن اوراق تسهیلات را گران نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید