چین به آمریکا درباره مداخله در امور هنگ کنگ اعتراض کرد

به گزارش بالیو، سخنگوی وزارت خارجه چین درباره رویدادهای هنگ کنگ خاطرنشان کرد که واشنگتن باید از دخالت در امور داخلی چین دوری کند.

چین به آمریکا درباره مداخله در امور هنگ کنگ اعتراض کرد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل بالیو، مقامات وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه با انتشار دو بیانیۀ جداگانه به موضع گیری های تازۀ سیاستمداران ایالات متحده آمریکا همچنین سازمان ملل در قبال تحولات هنگ کنگ واکنش نشان دادند.

اولین بیانیه از سوی نمایندگی چین در دفتر سازمان ملل در ژنو، در واکنش به گزارش جدید میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل صادر شد.

خانم باشله از دولت محلی هنگ کنگ خواسته بود تا دربارۀ شواهد استفادۀ نظامیان این منطقه از روش های ممنوع در قوانین بین الملل در مقابل معترضان هنگ کنگی تحقیق کند.

نمایندگی چین این گزارش را رد کرد و اطلاعات مندرج در آن را اشتباه خواند.

این نمایندگی همچنین در بیانیۀ خود با اشاره به اینکه معترضان هنگ کنگی اموال عمومی را از بین برده اند، فعالیت فرودگاه را مختل نموده اند، از سلاح های کشنده استفاده نموده اند و بر اساس شواهد تمایل به توسل به تروریسم دارند، اظهار داشت که گزارش خانم باشله دخالت در امور داخلی چین است و باعث فرستاده شدن سیگنال های اشتباه به عاملان جرایم خشونت آمیز می گردد.

در ادامۀ این بیانیه آمده است: دولت مرکزی چین قویا از کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ و دولتش در انجام وظایفشان مطابق با قانون حمایت می نماید و پشتیبان نیروهای پلیس هنگ کنگ و ارگان قضایی آن در اجرای قاطع قانون است.

شماری از قانونگذاران آمریکا از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور نیز اقدامات خشونت آمیز پلیس هنگ کنگ علیه معترضین را محکوم کردند؛ این اقدام کنگره خشم چین را در پی داشت.

در بیانیه ای دیگری که روز سه شنبه از سوی هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین خوانده شد، پکن اظهار داشت که واشنگتن باید از دخالت در امور داخلی چین دوری کند.

همچنین اگرچه آمریکا ادعای چین مبنی بر دست داشتن واشنگتن در ناآرامی های هنگ کنگ را رد نموده اما در این بیانیه با اشاره به رفتار اخیر قانونگذاران آمریکا اعلام شد که این کار آنها شواهد جدید و قدرتمندی دربارۀ دخالت های آمریکا به دنیا ارائه داده است.

خانم هوا گفت: آنها حقایق را نادیده گرفته اند، آنچه را که سیاه است سفید خوانده اند و جنایات خشونت آمیز را مبارزه ای زیبا برای حقوق بشر و آزادی توصیف نموده اند...شما باید مراقب امور خود باشید، نیازی نیست نگران هنگ کنگ شوید.

برخلاف موضع صریح قانونگذاران آمریکا و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در اظهارنظر دربارۀ تحولات هنگ کنگ موضعی نرم اتخاذ کرد.

او روز سه شنبه اظهار داشت که اگرچه وضعیت در هنگ کنگ بسیار سخت است اما امیدوار است که این بحران به شیوه ای مسالمت آمیز و بدون آن که کسی کشته گردد، حل و فصل گردد.

ترامپ مقابل بالیو گفت: امیدوارم که برای همه حل و فصل گردد؛ از جمله برای چین. امیدوارم راه حلی مسالمت آمیز پیدا گردد و کسی صدمه نبیند. امیدوارم کسی کشته نگردد.

هنگ کنگ از 9 هفته گذشته دچار یکی از عمیق ترین بحران های سیاسی تاریخ خود شده است؛ بحرانی که از زمان واگذاری این منطقه از بریتانیا به چین در سال 1997 میلادی سابقه نداشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 288

به "چین به آمریکا درباره مداخله در امور هنگ کنگ اعتراض کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به آمریکا درباره مداخله در امور هنگ کنگ اعتراض کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید