کشف گونه ای نو از ویروس کرونا که منشاء آن سگ ها هستند

به گزارش بالیو، محققان نوعی نو از ویروس کرونا را کشف نموده اند که منشاء آن سگ ها هستند و می تواند انسان را هم آلوده کند.

کشف گونه ای نو از ویروس کرونا که منشاء آن سگ ها هستند

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این گونه ویروس، هشتمین ویروس کرونا است که معین شده از حیوانات به انسان منتقل می گردد. با این حال هنوز معین نیست که آیا این نوع ویروس همچون گونه های دیگر کووید می تواند تهدیدی جدی ایجاد کند. اکنون محققان می گویند، سگ ها می توانند حیوان بعدی باشند که انسان را به یک نوع دیگر از این ویروس آلوده می نمایند.

محققانی که این ویروس را کشف نموده اند، ادعا می نمایند هیچ دلیلی برای انتظار همه گیری دیگری از این ویروس نمی بینند؛ در واقع همه گیری این ویروس یک احتمال است. این ویروس هشت نفر را در مالزی بستری نموده است؛ از جمله هفت کودک که کوچکترین آن ها فقط پنج ماه و 15 روز سن داشت.

در سال 2020 میلادی، گریگوری گری استاد پزشکی، بهداشت جهانی و بهداشت محیط در دانشگاه دوک در گروهی فعالیت می کرد که یک ابزار تشخیصی مولکولی برای شناسایی ویروس های کرونا فراوری کرد.

این تیم با استفاده از این ابزار، 301 مورد ذات الریه یا سینه پهلو را مورد آنالیز قرار داد و شواهدی از ویروس های کرونای وابسته به سگ ها را در هشت نفر از این بیماران بستری شده در مالزی کشف کرد.

محققان نمونه های این بیماران را برای دکتر آناستازیا ولاسوا دامپزشک و ویروس شناس دانشگاه ایالتی اوهایو ارسال کردند و وی این نوع تازه از ویروس را در دو نمونه از هشت نمونه ارسالی شناسایی کرد.

وی اقدام به جمع آوری ژنوم کامل ویروس کرد که با سایر ویروس های شناخته شده کرونا مطابقت داشت. به نظر می رسد این ویروس خاص علاوه بر ویروس کرونای نشات گرفته از گربه ها و خوک ها، ترکیبی از دو ویروس سگی هم باشد که قبلاً شناسایی شده بود و هر دو در سگ ها رایج است.

اگر این ویروس به اسم یک پاتوژن انسانی تأیید گردد، اولین ویروس سگی کرونا است که می تواند باعث ایجاد بیماری در انسان می گردد.

گری گفت: هنوز کسی نمی داند که این ویروس چقدر شایع است و اینکه آیا می تواند به طور موثر از سگ به انسان یا بین انسان ها منتقل گردد. بعلاوه ممکن است ویروس به وسیله یک گونه سوم واسطه به بدن انسان راه پیدا نموده باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1862

به "کشف گونه ای نو از ویروس کرونا که منشاء آن سگ ها هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گونه ای نو از ویروس کرونا که منشاء آن سگ ها هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید