یک منظومه سیاره ای جدید در راه است

ستاره شناسان به تازگی دریافتند که یک منظومه سیاره ای جدید در حال تشکیل است.

یک منظومه سیاره ای جدید در راه است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش زمین و دیگر سیارات در حلقه بزرگی از گردو غبار و گاز در منظومه شمسی تشکیل شدند و آغاز به چرخیدن به دور خورشید کردند. اکنون نیز ستاره شناسان مشابه همین اتفاق را در اطراف یک ستاره جوان کشف کردند که می تواند به درک بهتر ما از فرایند تشکیل سیارات یاری کند.

براساس گزارش نیواطلس، ستاره مورد نظر با عنوان DM Tau شناخته شده است و حدود 470 سال نوری از ما فاصله دارد. به نظر می رسد جرم این ستاره حدود نیمی از جرم خورشید باشد و احتمالا بین سه تا پنج میلیون سال سن دارد.

اما جالب ترین مطلب در خصوص این ستاره این است که حجم عظیمی از ابرها و گرد وغبار به دور آن می چرخند و به نظر می رسد نوع مشابهی از تشکیل سیارات باشد. این یافته ها نشان می دهند که ما شاهد تولد یک منظومه ای از سیارات جدید خواهیم بود.

محققان در مطالعات پیشین، در خصوص ارتباط حلقه گرد و غبار با این ستاره، بحث کردند اما در مطالعات جدید ستاره شناسان با نگاه دقیق تری به آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما (آلما) (نام یک پروژه مهم نجوم رادیویی)، دریافتند که درواقع دو حلقه در اطراف این ستاره وجود دارد.

توموکیو کودو سرپرست محققان این مطالعه گفت: مشاهدات پیشین به دو مدل متفاوت برای حلقه اطراف ستاره DM Tau اشاره کردند و بعضی تحقیقات دیگر نیز نشان دادند که محدوده این حلقه جایی از کمربند سیارک ها خواهد بود. از طرفی اکنون مشاهدات آلما به سوالات ستاره شناسان پاسخ دقیق داد و دریافت که این ستاره دارای دو حلقه است که هر دو در یک مکان قرار دارند.

جان هاشیموتو یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: ما قصد داریم تا جزئیات بیشتری را از بخش داخلی این حلقه ها به دست بیاوریم زیرا زمین در چنین شرایطی در اطراف خورشید به وجود آمد.

به گفته کارشناسان، ما قادر به تماشای تشکیل این منظومه جدید نیستیم زیرا آنها در مدت زمان بسیار طولانی تشکیل می شوند اما یافته های جدید می تواند سرنخ های خوبی را درباره روزهای نخستین تشکیل منظومه شمسی به ما بدهد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 7 تیر 1398 شناسه مطلب: 185

به "یک منظومه سیاره ای جدید در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک منظومه سیاره ای جدید در راه است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید