افزایش آثار زنان در مهمترین موزه هنر در مادرید

به گزارش بالیو، تهران (پانا) - موزه هنر پرادو در اسپانیا قصد دارد آثار بیشتری از هنرمندان خارجی و زن را به نمایش بگذارد.

افزایش آثار زنان در مهمترین موزه هنر در مادرید

به گزارش گاردین، مسوولان موزه پرادو در اسپانیا قصد دارند با ایجاد تغییراتی، آثار هنری بیشتری از هنرمندان خارجی و زن را در مجموعه دائمی این موزه بگنجانند.

موزه پرادو یکی از پربازدیدترین موزه های شهر مادرید بوده و با شاهکارهایی که از هنر اسپانیا دارد، کامل ترین مجموعه از آثار نقاشی این کشور در جهان به شمار می رود.

موزه پرادو یکی از گوهرهای فرهنگی ارزشمند شهر مادرید و یکی از بهترین گالری های هنری جهان به شمار می رود. این موزه در خیابان پسئو دل پرادو (Paseo del Prado) واقع شده و شاهکارهایی از استادان بی بدیل اروپایی مانند ولاسکِز، گویا، رافائل، روبنس و بوش را در ساختمانی قرن هجدهمی به سبک نئو کلاسیک به نمایش می گذارد.

میگل فالومیر، مدیر موزه پرادو می گوید، یکی از معدود عواقب همه گیری کرونا این بود که تعطیلی موزه این امکان را برای کارکنان موزه فراهم کرد تا گنجینه های موزه و نمایش آن ها را مورد ارزیابی قرار دهند.

به گفته فالومیر تصمیم ایجاد تغییرات در مجموعه این موزه یک تصمیم ناگهانی نبوده بلکه با هدف بهتر توصیف کردن مکتب ها و دوره های مختلف اتخاذ شده است.

موزه پرادو سال گذشته با برگزاری نمایشگاهی تحت عنوان مهمانان ناخوانده سعی کرد برابری جنسیتی بیشتری در مجموعه اش ایجاد کند. هدف از برگزاری این نمایشگاه نشان دادن این موضوع بود که چطور آثاری که توسط دولت اسپانیا در سال های 1833 تا 1931 خریداری شدند سبب شدند تا زنان به عنوان هنرمندان معرفی شوند. البته این نمایشگاه با انتقاداتی از سوی هنرمندان زن و برخی از چهره های دانشگاهی روبرو شد که موزه را به تمرکز بر نمایش آثار مردان بیش از آثار زنان متهم کرده بودند.

به گفته مدیر پرادو ایجاد تغییرات در مجموعه این موزه از مجموعه قرن نوزدهم آغاز خواهد شد که شاید نشانه هایی از این تغییر در تابستان جاری مشهود شود.

مدیر این موزه گفت فرایند برگزاری نمایشگاه های برجسته ای از آثار هنری هنرمندان زن درکنار گنجاندن آثار بیشتری از هنرمندان زن در مجموعه دائمی و خریداری آثار بیشتری از این هنرمندان در موزه پرادو ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1579

به "افزایش آثار زنان در مهمترین موزه هنر در مادرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش آثار زنان در مهمترین موزه هنر در مادرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید