تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین

به گزارش خبرنگاران، دکتر انسی خلیلی پویا، متخصص رادیولوژی و دبیر کنفرانس سونوگرافی آنومالی، NT و بارداری، در ارتباط با غربالگری های دوران بارداری گفت غربالگری های بارداری شامل سونوگرافی و مراحل آزمایشگاهی است که طی دو مرحله در زنان باردار انجام می گیرد.

تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین

وی با اشاره به اینکه هدف از انجام این غربالگری ها آنالیز سندرم های ژنتیکی و برخی از نواقص ژنتیکی در جنین است، گفت: البته هدف از انجام این تست ها تشخیصی نیست بلکه مسئله غربالگری بوده و در صورتی که غربالگری ها مشکوک به سندروم ژنتیکی یا نواقص جنینی باشد تست های تشخیصی همچون آمینوسنتز و نمونه برداری از جفت صورت می گیرد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: این غربالگری ها شامل تمام مادران باردار بوده چرا که گاهی جنین زنان باردار دچار مسائل ژنتیکی بدون هیچ سابقه فامیلی می گردد بنابراین انجام این غربالگری ها در همه زنان باردار امری لازم است.

خلیلی پویا در ارتباط با اینکه زمان انجام این غربالگری ها چه موقع است؟ گفت: مرحله اول این غربالگری ها در هفته 11 تا 13 بارداری انجام می گیرد و شامل آزمایش خون و سونوگرافی از شکم است.

دبیر کنفرانس سونوگرافی آنومالی، NT و بارداری بیان داشت: انجام سونوگرافی توسط رادیولوژیست صورت می گیرد و باید ضخامت پشت گردن جنین اندازه گیری گردد که این ضخامت در حد میلی متر بوده و دقت زیاد لازم دارد

این رادیولوژیست بیان داشت: مرحله دوم غربالگری انجام سونوگرافی بین هفته هجده تا بیست و دوم بارداری است و از آنجایی که زمان سقط شرعی در کشور ما هفته نوزدهم بوده باید قبل از هفته نوزدهم این غربالگری صورت گیرد که در صورت احتیاج سقط انجام گردد.

وی گفت: در مرحله دوم غربالگری علاوه بر آنالیز کامل ساختار آناتومیک نوزاد از سر تا همه اندام ها، رحم، بند ناف، محل جفت و حتی طول دهانه رحم جهت جلوگیری از زایمان زودرس آنالیز می گردد.

خلیلی پویا اعلام نمود: همچنین در دوره دوم غربالگری، ضایعات تخمدان و رحم نیز آنالیز و اندازه گیری می گردد و در صورتی که احتیاج به درمان خاص باشد حتما بیمار باید نزد پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و اقدامات لازم در دوران بارداری برای آن صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید