کوشش آبفا برای تامین آب روستاهای شیراز

به گزارش بالیو، خبرنگاران/فارس معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز، اقدامات اجرایی برای تامین آب شرب مورد احتیاج ساکنان روستاهای الحاقی به این شرکت را یادآور شد.

کوشش آبفا برای تامین آب روستاهای شیراز

حسام خسروی چهارشنبه 19 آبان به خبرنگاران گفت: از ابتدای تحویل شماری از روستاهای شهرستان شیراز به شرکت آبفا، حفر، بهسازی و نوسازی چاه ها برای تامین آب شرب مورد احتیاج ساکنان در دستور کار قرار گرفته است.

خسروی ادامه داد: با توجه به کمبود آب در محدوده روستاهای کفترک از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز، یک حلقه چاه در روستای علی آباد کفترک جانمایی و حفاری و آزمایش پمپاژ نیز انجام شد.

وی افزود: چاه محدوده روستاهای کفترک در سازند سخت یا آهکی تا عمق 112 حفاری شده است که با توجه به ورود آب بسیار زیاد در عمق 112 متری چاه، لوله گذاری و تست پمپاژ انجام شد.

معاون بهره برداری و توسعه آب آبفای شیراز گفت: دبی این چاه بین 45 تا 50 لیتر بر ثانیه برآورد شده که در حال حاضر برای تجهیز در اختیار همکاران واحدهای فراوری و تاسیسات قرار گرفته است.

خسروی از بهسازی و نوسازی یک حلقه چاه در روستای ترکان نیز اطلاع داد و گفت: با توجه به کمبود آب در خیابان اتحاد و شهرک مهرگان عملیات بهسازی و نوسازی جداره یک حلقه چاه در روستای ترکان که از سالیان گذشته به خاطر مسائل ساختاری و برخورد با لایه های مارن و کدورت زیاد از مدار خارج شده بود، اجرایی شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه عملیات بهسازی و نوسازی جداره چاه از طریق مستر جت و دستگاه پالس ضربه ای اجرا و آزمایش پمپاژ نیز اجرا شده است، گفت: این چاه تا انتها آبان ماه به مدار بهره برداری متصل خواهد شد.

مجری طرح های تأمین آب شرکت آب و فاضلاب شیراز نیز با اشاره به حفر چاه برای تأمین آب اهالی روستای نوروزآباد از توابع سیاخ دارنگون، گفت: روستای نوروزآباد در 45 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است که از گذشته ساکنان آن با مشکل آب شرب روبرو بوده اند.

مجید نوروزی با بیان اینکه به همت شرکت آبفا حفر یک حلقه چاه با مشارکت مردم و واگذاری زمینی به مساحت هزارمترمربع در این روستا به عمق 100 متر انجام و با رسیدن به آب با دبی 15 تا 20 لیتر برثانیه، تکمیل شده است.

نوروزی گفت: اکنون عملیات برقرسانی و تجهیز چاه در دستور کار معاونت بهره برداری آب قرار گرفته و امید است با توجه به سرعت عمل همکاران در بخش های فراوری و تأسیسات، برق و انرژی و امور اجرایی آب رسانی به کل روستا هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

او در مورد شهر داریون نیز گفت: کمبود آب در شهر داریون از دیرباز یکی از مسائل ساکنین آن منطقه بوده که علت آن قرارگیری این شهر و روستاهای پیرامونی بر روی گسل های متعدد و زمین های با بافت مارن و رازک بوده است.

نوروزی گفت: چاه شماره یک داریون که سالیان سال خشک و از مدار خارج شده بود از طریق معاونت بهره برداری و توسعه آب بهسازی و نوسازی شد و در حال حاضر با دبی 14 لیتر بر پایه در اختیار شهروندان آن شهر قرار گرفته است، البته با هدف تامین بهتر و مطمئن تر آب، یک حلقه چاه آهکی نیز در منطقه دیندارلو جانمایی و عملیات حفاری شروع شد.

وی به صعوبت حفر چاه در این منطقه اشاره و گفت: حفر این چاه یکی از پیچیده ترین عملیات ممکن بود طوری که برای جلوگیری از ریزش بدنه این چاه در اعماق مختلف بتن ریزی اجرا شده و کار حفاری تداوم یافته است.

نوروزی با بیان اینکه کار حفاری در این چاه تا عمق 355 متری و لوله گذاری تا عمق 350 متری با موفقیت انجام و پس از آزمون پمپاژ و مشخص شدن تامین 20 تا 25 لیتر بر ثانیه آبدهی، اقدامات برای وارد مدار شدن آن تداوم یافته است و امیدواریم که با وارد مدار شدن این چاه، مشکل کم آبی شهر داریون، دیندارلو و روستاهای پیرامونی برطرف گردد.

او افزود: از زمان الحاق شرکت آب و فاضلاب روستایی به شرکت آب و فاضلاب شیراز با توجه به تعدد روستاها و شهرهای موجود در این محدوده، احتیاج به انجام مطالعه و آنالیز دقیق شبکه و خطوط انتقال موجود و بعلاوه طراحی شبکه و خطوط انتقال تازه، احساس می شد اما به علت نبود نقشه های دقیق و رقومی در شرکت آبفای روستایی، کار نقشه برداری از طریق واحد مربوطه در آبفای شیراز اجرایی و تا به امروز 110 کیلومتر از راستا نیز نقشه برداری و نقشه های مورد احتیاج تهیه شده است.

مجری طرح های تامین آب شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز گفت: در مورد جانمایی و نصب مخازن پیش ساخته، اقدامات لازم برای نقشه برداری و پیاده کردن طرح محوطه سازی برای 14 مخزن نیز اجرایی شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2025

به "کوشش آبفا برای تامین آب روستاهای شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش آبفا برای تامین آب روستاهای شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید