جذابیت های روستای زیارت گلستان؛ روستایی در دوقدمی گرگان

به گزارش بالیو، وقتی در گوگل روستای زیارت را جستجو می کنیم، با روستاهای زیادی که نام شان زیارت است در سراسر ایران روبرو می شویم. اما از همه این روستاها معروف تر روستای زیارت گرگان است.

جذابیت های روستای زیارت گلستان؛ روستایی در دوقدمی گرگان

روستای زیارت گلستان کجاست؟

چسبیده به گرگان، جنگل ناهارخوران واقع شده است. جاده این جنگل را که تا آخر برویم به روستای زیارت می رسیم. در مسیرمان جگرکی و دکه زیاد می بینم و جاده که سنگفرش شد، یعنی به روستا رسیده ایم، جایی که سرسبز و جنگلی ست و در حاشیه اش هم رودخانه خاصه رود جاری ست.

زیارت، تنها نام اینجا نیست. زیارت خاصه رود، زیارت خسرو و زیارات، از دیگر نام های این منطقه است که البته کمتر شناخته شده اند. مورد دیگری که بد نیست بدانیم به نام روستا برمی گردد. بعضی می گویند به خاطر وجود امامزاده عبدالله، نام اینجا زیارت شده و بعضی دیگر علت آن را سفر بوداییان در هزاران سال پیش برای زیارت می دانند.

چرا روستای زیارت گرگان؟

هرچند فرایند ویلاسازی در این روستا از سال 1383 آغاز شده و آنقدر ویلا در اینجا ساخته اند که چهره شهری و امروزی به خود گرفته است. اما هنوز هم زیارت، هواداران خاص خود را دارد. یک علتش برمی گردد به فاصله نزدیکش از گرگان. کافی ست که 7 کیلومتر از گرگان دور شویم که به اینجا برسیم.

علت دیگرش برمی گردد به اینکه روستای معروفی ست و علت بعدی به اختلاف دمای این منطقه با شهر برمی گردد. اختلاف دمای اینجا با داخل شهر هم به 5 تا درجه می رسد و این خود علتی کافی برای وقت هایی ست که هوا خیلی گرم است. چیزی که در اینجا انتظارش را باید داشته باشیم، فقط تماشا خانه های روستایی یا گشتن در کوچه پس کوچه های روستا نیست.

چشمه آبگرم زیارت: این چشمه آبگرم، قبلا نامش گرماندو بوده؛ شاید به خاطر دمای نسبتا گرم آب. آب چشمه از چهار سرشاخه تشکیل می گردد و از آنجایی که برخلاف بیشتر چشمه ها اثری از بوی تند گوگرد در آن نیست، می گردد مدت طولانی تری را کنارش ایستاد. چشمه را نزدیک امامزاده عبدالله پیدا می کنیم.

امامزاده عبدالله: خیلی ها فکر می نمایند نام روستا به خاطر وجود همین امامزاده، زیارت شده. امامزاده عبدلله از نوادگان امام موسی بن جعفر بوده و به خاطر وجود چشمه در نزدیکی اش قسمت هایی از آن خراب شده است. نزدیک امامزاده، قبرستانی هم وجود دارد.

آبشار دوقلو: طبیعت روستا فقط به خاطر سرسبزی اش تماشای نیست. در روستای زیارت گلستان، چند آبشار هم وجود دارد که با چند دقیقه پیاده روی به آنها می رسیم. مثل آبشار دوقلو در 5 کیلومتری جنوب آن که در حقیقت از دو آبشار تشکیل شده که به داخل حوضچه ای می ریزد.

آبشارهای دیگری هم در دره تلنبار و خال دره وجود دارد که رسیدن به آنها یا غیرممکن است و یا احتیاج به هدایت کاربلد دارد.

درخت سرخدار: در نزدیکی روستا، جنگل های هیرکانی را هم پیدا می کنیم. این جنگل ها، قدمتی میلیون ساله دارند و برای همین مهم اند. درخت های انجیلی و سرخدار از مهمترین درختان این جنگل هاست. سرخدار، درخت سوزنی برگی ست که برگ هایش دایمی و همواره سبز است و چوب داخلش قرمز شاه بلوطی ست.

جاذبه های نزدیک روستای زیارت گرگان

دریاچه توشن: این دریاچه فقط 2 و نیم کیلومتر با گرگان فاصله دارد و به همین علت هم می توان در یک روز با یک تیر دو نشان زد و به آن هم سر زد. وجود مراتع در اطراف دریاچه و دامنه های سرسبز، توشن را زیبا نموده است. بلوار صیاد شیرازی ما را به این منطقه می رساند.

روستای قرن آباد: این روستا با نام عجیب وغریبش در 15 کیلومتری شمال شرقی گرگان است. روستایی سرسبز که دشت هایش جان می دهد برای اینکه کمی از شهر و هیاهوش فاصله بگیریم.

برای اطلاع از قیمت هتل های گرگان را ببینید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2101

به "جذابیت های روستای زیارت گلستان؛ روستایی در دوقدمی گرگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذابیت های روستای زیارت گلستان؛ روستایی در دوقدمی گرگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید