جستجو زیر دریا با یاری بازوی رباتیک

پژوهشگران آمریکایی، یک بازوی رباتیک ابداع نموده اند که امکان جستجوی ساده تر زیر دریا را فراهم می نماید.

جستجو زیر دریا با یاری بازوی رباتیک

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران موسسه ویس (Wyss) در دانشگاه هاروارد، علم رباتیک را برای جستجوی دریا به کار گرفته اند. آنها، یک بازوی رباتیک را روی زیردریایی نصب نموده اند تا امکان اکتشافات زیردریایی را به شکل ساده تری فراهم کند.

این بازوی رباتیک با یک دستکش مجهز به مجموعه ای حسگر نرم کنترل می گردد. یک نفر باید دستکش را به دست کند و برای کنترل بازو، آن را حرکت دهد.

بازوی رباتیک، بخش های قابل تغییری با قابلیت خم شدن، چرخیدن و برداشتن اشیا دارد؛ در نتیجه می تواند عملکردی مانند یک دست واقعی داشته باشد. نیروی این بازو، با یاری یک موتور هیدرولیک تامین می گردد که به گفته پژوهشگران، برای استفاده در مکان های ناهموار و دور از دسترس مناسب است.

پژوهشگران موسسه ویس، این بازو را با همکاری دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد، دانشگاه شهری نیویورک (CUNY) و دانشگاه رودآیلند (URI) ابداع نموده اند.

برنان فیلیپس (Brennan Phillips)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این بازوی رباتیک نرم، جایگزین مناسبی برای بازوهای سفت و خشک است و امکان تعامل با زندگی دریایی را در محیط های گوناگون فراهم می نماید.

نیروی مورد استفاده این بازوی رباتیک، بسیار کم است و همین موضوع، یک مزیت بزرگ به شمار می رود.

این فناوری، تاکنون روی یک زیردریایی سه نفره و در اعماق اقیانوس آزمایش گردیده است. سازندگان بازوی رباتیک باور دارند که روزی می توان این فناوری را در آزمایشگاه های زیردریایی به کار گرفت.

این پژوهش، در مجله Scientific Reports به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جستجو زیر دریا با یاری بازوی رباتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جستجو زیر دریا با یاری بازوی رباتیک"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید