خیام نام آشنای هفت اقلیم دنیا است

به گزارش بالیو، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیغام سیدعباس صالحی آمده است: در آسمان پرستاره تاریخ تمدن و اندیشه ایران، حکیم خیام نیشابوری نامی آشنا برای عموم ایرانیان و هفت اقلیم دنیا است. اگر نگوییم خیام دنیای ترین شناسنامه ما ایرانیان است، دست کم یکی از نمادهای هویت بخش و معرّف فرهنگ و اندیشه ایرانی در سراسر گیتی است.

خیام نام آشنای هفت اقلیم دنیا است

او که در شهر دانشمندپرور نیشابور پا به عرصه وجود گذاشت، با استفاده از فضای مساعد و مستعد علمی و فرهنگی آن دیار، بالیدن گرفت و فرصت کم نظیری یافت تا به اعماق فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی راه پیدا کند و در عرصۀ دانش به جایگاهی رفیع دست یابد.

آزاداندیش آزاده ای که از یک سو قله های ریاضیات و نجوم را فتح کرد و از سوی دیگر در ادبیات و عرفان جایگاهی درخور یافت و معنایی دیگر به زندگانی بخشید. شاید در نگاه نخست، دوگانه ها و چندگانه های ابعاد شخصیتی و روحیات حکیم عمر خیام، ما را به ورطه تردید سوق دهد و در راستا شناخت ابعاد وجودی این دانشمند کم نظیر دچار گمراهی کند، امّا همین ابعاد چندگانه متنوع، به وحدتی می انجامد که نشانگر آرامش رازآلود در زندگانی خیام است. از رسالات او در فلسفه، ریاضی، هندسه، حکمت، عرفان و موسیقی و از نوروزنامه تا رباعیات، همه و همه پیغام واحدی را بازگو می نماید. خیام در کنار وجوه علمی و دانش بالای خود در هندسه و ریاضیات که در ظاهر خشک و بی رنگ است، در حوزۀ عرفان، ادبیات و شعر از چنان شور و رنگی برخوردار است که رازهای این دنیای فانی و زودگذر را بر ما آشکار و آشنا می سازد.

خیام از آمد و شد این دنیا، اکنون را کشف نموده است و به ما می آموزد که دم را غنیمت شمریم و قدر فرصت های امروز زندگی را بیشتر بدانیم. کشف اکنون، روح شوریده ای از خیام ساخته و سفرهای متنوع او از عالم فلسفه به عرفان و از هندسه و ریاضیات به نجوم و عدم توقف در یک منزل را ممکن و میسور ساخته است. تردیدی نیست که پیمودن این مراحل و حالات مختلف تنها از یک جان رسته از تعلقات دنیا ساخته است. آثار خیام، ترجمانی روان و گویا از رها شدن از بندها و قیود دنیای فانی و آیینه ای تمام نما برای انسان های آزاده ای است که از بند تن رها شوند و گوهر جان را بیابند و همچون خیام در دنیا جان و اندیشه جاودان شوند.

نکوداشت هرساله این دانشمند عظیم عالم اسلام، فرصت مغتنمی است که از دانش و نگرش خیام که احتیاج دنیای امروز است و شرایط اخیر حاکم بر دنیا و شیوۀ زیست پساکرونایی اهمیت آن را دوچندان ساخته، بهره جسته و قدر امروز را بیشتر بدانیم.

فرا رسیدن 28 اردیبهشت سالروز عظیمداشت حکیم عمر خیام نیشابوری را گرامی داشته و از درگاه خداوند منان رسیدن به روزهای روشن و فرداهایی بهتر را برای ایران و ایرانیان آرزومندم

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1140

به "خیام نام آشنای هفت اقلیم دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیام نام آشنای هفت اقلیم دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید