راز هرم های زمینی که کلاهی از سنگ بر سر دارند!

به گزارش بالیو، هرم های زمینی تیرول

تیرول نام منطقه ای در شمال کشور ایتالیا است که به خاطر داشتن یکی از عجیب ترین پدیده های جغرافیایی روی زمین مشهور شده است. وقتی که به این منطقه قدم می گذارید می توانید صخره های دراز، نوک تیز و عجیب غریبی را ببینید که از خاک رس درست شده است و بر بالای همه آن ها یک تخته سنگ گذاشته شده است! راز این هرم های نوک تیز چیست و این تخته سنگ ها چطور بر بالای آن ها گذاشته شده است؟ با خبرنگاران باشید:

راز هرم های زمینی که کلاهی از سنگ بر سر دارند!

هرم های زمینی تیرول از خاک رس دریایی ای که بعد از آخرین عصر یخبندان بر جای مانده است، شکل گرفته اند. در فصل تابستان و زمان هایی که هوا گرم می گردد، خاک به سفت و سختی سنگ می گردد اما همین که باران می بارد، دوباره به یک توده گل نرم تبدیل می گردد و راه های سرازیری بلندی را به ارتفاع 10 تا 15 متر تشکیل می دهند و وقتی که فصل بارانی آغاز می گردد، این شیب ها دچار فرسایش می شوند و مواد آن شها شسته می گردد و آنچه که بر جا می ماند، ستون هایی بسیار دیدنی است که از زمین سر به بیرون می آورند. ستون هایی که با دیدن آن ها این تصور را می کنید که صدها و بلکه هزاران سال است که شکل گرفته اند.

این ستون ها همینطور به فرسایششان ادامه می دهند… از آن جا که روی خاک منطقه سنگ وجود دارد، بعد از اینکه آغاز به فرم گیری و بلند شدن می نمایند، با بزرگ شدن توده، این سنگ ها هم بیشتر و بیشتر ارتفاع می گیرند و نتیجه این می گردد که در بالای هر کدام از آن ها یک تخته سنگ قرار می گیرد.

با گذشت زمان سطح مقامت این توده ها هم کمتر و کمتر می گردد و در نتیجه احتمالا دیگر در آینده نه چندان دور این هرم های زمینی تیرول تحمل نگهداری تخته سنگ ها را نداشته باشند و همین که این تخته سنگ ها به روی زمین بیفتند، توده کاملا ریزش می نماید و دچار فرسایش می گردد.

این صخره های هرمی شکل فقط منحصر به همین منطقه تیرول در ایتالیا هستند و در هیچ جای دیگری چیزی مانند آن ها دیده نمی گردد اما در سراسر منطقه تیرول دیده می شوند و تعداد آن ها زیاد است. بهترین این صخره های در ریتن (Ritten) واقع شده اند و یک منطقه فلاتی شکل در همان تیرول و در شمال کشور ایتالیا است. هرم های زمینی تیرول در پلاتن در دره Puster هم دیده می شوند.

منبع: الی گشت
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 626

به "راز هرم های زمینی که کلاهی از سنگ بر سر دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز هرم های زمینی که کلاهی از سنگ بر سر دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید