باورش سخت است اما این گیاهان عجیب وجود دارند!

به گزارش بالیو، گیاهان عجیب جهان!

اغلب ما فکر می کنیم طبیعت دقیقا همان چیزی است که در اطراف ماست و یا در نهایت تمامی شگفتی هایی است که در تعطیلات می بینیم اما اینگونه نیست! طبیعت واقعی که ما در آن زندگی می کنیم، شگفتی ها و عجایب زیادی را در درون خود جای داده است که بی شک با دیدن هرکدام از آن ها به شگفتی فراوانی فرو می رویم. این شگفتی ها از حیوانات و جانوران عجیب گرفته اند و تا به گیاهان و گل ها هم می رسد و این در حالی است که بشر هنوز نتوانسته بسیاری از آن ها را کشف کند و یا حتی انسان ها آن ها را بشناسند. اگر شما هم مانند ما علاقه مند هستید که با این شگفتی های طبیعی آشنا شوید، در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا چندی از این این گیاهان عجیب را به همراه شما بررسی نماییم.

باورش سخت است اما این گیاهان عجیب وجود دارند!

1- دست شیطان | Evil hand Chiranthodendron pentadactylon

این گیاه جالب و عجیب و البته تماشایی را به دست میمون، گل دست یا پنجه میمون نیز می شناسند. در اروپا و آمریکا از این گل برای هدیه دادن در جشن هالووین و یا تزئینات این مراسم استفاده می گردد!

این گیاه در کشور مکزیک معمولا پرورش می یابد. مردمان تمدن باستانی آزتک، توجه مذهبی ویژه ای به دست شیطان داشته اند. میوه ای که از این گل به وجود می آید، طعم خاکی دارد. از این میوه در سال های گذشته در طب سنتی برای درمان بیماری های متعددی مانند حمله قلبی استفاده می کرده اند.

بخش پنجه این گیاه است که ظاهر آن را از سایر گیاهان با شکوفه های معمولی متمایز کرده و به شکلی است که گویی با دست قرمز و شیطانی خود، قصد دارد تا طعمه اش را بگیرد. ارتفاع این گیاه، می تواند به 10 تا 27 متر برسد.

2- گل زنبور | Ophrys bombyliflora

این گیاه به زنبورها شبیه هستند مخصوصا، زنبورهای درشت! کلمه یونانی ophrys به معنای ابرو است و آن هم به خاطر وجود نقاط ریزی است که در لبه های این گیاه مشاهده می گردد.

برخی گل های زنبور کرم، قهوه ای و طلایی هستند، کاملا شبیه یک زنبور. به این خاطر که فرایند تکثیر گل زنبور بسیار سخت است، به آن این لقب را داده اند. برای آن که گل زنبور بتواند به خوبی رشد کند، باید با نوعی قارچ هم زیستی داشته باشد و همین امر پیوند آن را به امری بسیار مشکل تبدیل می کند.

این گل ها بیشتر در مراتع رشد می کنند، اما در سنگ آهک های خشک و سخت نیز مشاهده شده اند. نکته جالبی که باید درباره این گیاه بدانید این است که گل های زنبورعطری شبیه به زنبورهای ماده تولید می کنند.

بنابراین زنبورهای نر به سمت آن کشیده می شوند و فرایند گرده افشانی سریع تر انجام می گیرد. فرایند گرده افشانی در کشور استرالیا به خوبی انجام می گردد اما، دیگر نقاط جهان در رابطه با این موضوع دچار مشکل هستند.

به طور مثال در کشور انگلستان به این خاطر که زنبورهای مناسب برای این کار وجود ندارد، باید خود گل ها گرده افشانی را انجام دهند.

3- گل سیکوتریا | Psychotria elata

گل لب را به عناوین زیادی می شناسند. این گل قرمز است و گویا رنگ قرمز آن، این گل را شبیه لب کرده است.

البته این نکته گفتنی است که حالت لب مانند این گل ها تنها چند روز باقی می ماند و پس از آن شاهد پدیدار شدن گل های ریز سفید و زرد بر روی آن هستیم.

ولی باز هم نکته دیگری درباره این گل های ریز وجود دارد و ان این است که گویا آن ها به گونه ای جلوه می کنند که شما فکر می کنید که گیاه قصد دارد زبانش را دراز کرده و شما را مسخره کند!

این گیاه از جنس خانواده گیاهان روناسیان است. گونه های کم و مختلف این گیاه، دارای نقاط تیره برآمده ای مملو از باکتری هستند. این گل در منطقه ها گرمسیری کلمبیا، کاستاریکا و پاناما رشد می کند. این گیاه در معرض انقراض است.

4- نوزاد قنداقی | Anguloa uniflora

گل های بسیار بامزه ای هستند که شبیه به قنداق نوزادان انسان است. داستان کشف این گل های نمکی نیز دست کمی از این گل ها ندارد.

در یک بازه زمانی 10 ساله که این گل ها در بین سال های 1777 تا 1788 در کشور کلمبیا کشف شدند، شاید باورتان نگردد اما تا 10 سال پس از آن به طور رسمی دسته بندی درباره انواع و خانواده این گیاه نجام نگرفت و نامی برایش انتخاب نشد.

شکوفه های این گیاه بعد از طی یک محله عجیب از شکوفه زدن، گیاهی به شکل نوزادانی سفیدپوش با قنداق های سفید از آن در می آید. برخی ها تصور می کنند که این گل ها شبیه صدف هستند اما به هر حال این گل ها به نام نوزاد قنداقی معروف هستند.

گل های نوزادان قنداقی در آمریکای جنوبی و در فصل تابستان گل می دهند. اوج رشد ان ها تا 10 سانتی متر است. این گیاه بسیار خوش بو و خوش رایحه است که بسیار جاذب حشرات است که البته گرده های آنان به حشرات می چسبد و همین امر باعث گرده افشانی این گل می گردد.

5- گل بد بو | Amorphophallus titanium

شاید یکی از معروف ترین گل های جهان، گلی به نام گل بدبو باشد که کمتر کسی در جهان است که نام آن را نشنیده باشد.

این گیاه بدبو! به ندرت شکوفه می دهد و البته هربار هم که گل می دهد، سوژه رسانه ها و مطبوعات بسیاری در سراسر جهان می گردد.

این گیاه در ردیف گیاهان ترکیبی ها قرار می گیرد و تنها در جزیره سوماترای کشور اندونزی رشد می کند. شاید باورتان نگردد اما مگس ها و سوسک های مردار خوار فرایند گرده افشانی آن را انجام می دهند.

نام گیاه برگرفته از واژه ای با اصالت یونانی amorphos به معنای بدون فرم و یا بد شکل گرفته است. گل بدبو علاوه بر کمیاب بودن، بسیار بزرگ است و دیده شده است که برخی از آن ها می توانند به 4 متر ارتفاع برسند و گل هایی به وزن 11 کیلوگرم بدهند.

جالب است بدانید که هر یک از گل های بد بو می توانند 4 میلیون ریشه از خود تولید کنند.

6- صورت خفاشی | Cuphea llavea

صورت خفاشی یا کاپهی و یا حتی مرغ مگس خوار گیاهی! همه این عناوین به این گیاه اطلاق می گرددند. اما با همه این اوصاف این گیاه بسیار زینتی و زیبا است.

این گیاه در کشور مکزیک و در تپه های وسیع و سبز رشد می کند. در واقع گل قرمز و بنفش تیره آن بیننده را به یاد صورت خفاش واقعی می اندازد.

این گیاه در هر جایی با طور 2.5 تا 5 سانتیمتر رشد می کند. این گل در برابر خشک سالی بسیار مقاوم است و گرما تاثیری روی آن ندارد و می توان هفته ای یک بار به آن آب داد.

علت این که این گیاه را مرغ مگس خوار می نامند این است که، مرغ مگس خوار و پروانه ها را به شدت به سمت خود می کشاند.

7- دراکولا سیمیا | Dracula simia

این گل در واقع با نام گل ارکیده میمون در جهان شناخته می گردد. البته به آن دراکولا نیز می گویند که آن به خاطر نیش های بلند این گل است که ظاهر آن را شبیه به دندان های دراکولا کرده است. البته بیشتر شبیه میمون دراکولا است تا هر کدام از این ها به تنهایی!!!

گل ارکیده میمون گونه ای بسیار کمیاب است. آن ها تنها در جنگل های ابر پرو و جنوب شرقی اکوادور و در ارتفاع 914 متری رشد می کنند.

ارکیده های میمون در تمام روزهای سال شکوفه می دهند و در هوای معتدل و گرم رشد می کنند. بوی این گیاه، همچون پرتقال است.

8- گیاهان گوشتخوار | Carnivorous plant

گیاهان گوشت خوار، گیاهانی هستند که برخی یا بسیاری از مواد مغذی خود را از طریق تله گذاری و مصرف جانوران که معمولاً از حشرات و بندپایان تشکیل می شوند، به دست می آورند.

گیاهان گوشتخوار در منطقه های که در آن خاک نازک و یا دارای فقر غذایی و آلی هستند، به ویژه نیتروژن رشد می کنند. گیاهانی همچون: Pitfall، Flypaper، Bladder،… از جمله آنان هستند.

منبع: الی گشت
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2111

به "باورش سخت است اما این گیاهان عجیب وجود دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورش سخت است اما این گیاهان عجیب وجود دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید