تور سریلانکا: راهنمای سفر به بنتوتا، سریلانکا

به گزارش بالیو، بنتوتا، شهر سواحل بی پایان، بقایای باستانی، مردمی مهمان نواز، موج های بلند و شگفت انگیز، قیمت های مقرون به صرفه، چای معروف و معطر و غذاهای لذیذ و فرق دارد. سریلانکا آنقدر که لایق آن است، معرفی نشده است. شاید در سال های اخیر تور سریلانکا یا تور بنتوتا و تور کلمبو - بنتوتا در آژانس های گردشگری به چشم تان خورده باشد. بسیاری از گردشگران، معمولا مقصدهای گردشگری دیگری را به بنتوتا و در کل سریلانکا ترجیح می دهند. البته در سال های اخیر، همه چیز تغییر نموده است.

تور سریلانکا: راهنمای سفر به بنتوتا، سریلانکا

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا سریلانکا دیدن کنید.

تور سریلانکا

سری لانکا روز به روز بیشتر از گذشته به گردشگران سراسر جهان معرفی می گردد. این کشور با سرعتی قابل توجه، روبه رشد است و افراد بیشتری از سراسر جهان مجذوب کنندهیت این کشور تماشای را کشف می نمایند.

تاریخ، فرهنگ و طبیعت بی نظیر سریلانکا، مجذوب کنندهیتی دارد که نمی توان از آن به راحتی گذشت. بنتوتا شهری است که شبیه آن را ندیده اید و سفر به آن را فراموش نخواهید کرد.

کشورهای کمی در جهان هستند که در وسعتی بسیار کم، چندین میراث جهانی یونسکو را در اختیار داشته باشند. سری لانکا بیش از 2 هزار سال فرهنگ دارد که باید آن را در منطقه ها باستانی و معبدهای افسانه ای آن بجویید. معابدی که جزییاتی بی نظیر دارند؛ یا در دل غارها ساخته شده اند یا بر فراز قله های سر به فلک کشیده.

از معابد باستانی و آثار تاریخی که بگذریم، قلعه های دوران استعمار و آثار معماری باقیمانده از آن موقع، بخش دیگری از مجذوب کنندهیت های تاریخی و فرهنگی سریلانکا را تشکیل می دهند. پارک های ملی این کشور، تنها گوشه ای از مجذوب کنندهیت های بی نظیر طبیعی آن را به نمایش می گذارند. گونه های گیاهی و جانوری خاص، زینت بخش طبیعت سری لانکا است.

در سری لانکا، فاصله ها بسیار کم است. سفر بین شهرها راحت است. این کشور تماشای پر از جاذبه های شگفت انگیز است که باید برای کشف و تماشای تک تک آن ها وقت بگذارید. سریلانکا مقصد مقرون به صرفهی است که هنوز قربانی توریسم نشده و هنوز خلوت و دنج است. اکنون برترین زمان برای سفر به این مقصد شگفت انگیز و متنوع است.

بنتوتا، یکی از شهرهای ساحلی در جنوب سریلانکا است. این شهر کوچک و کم جمعیت، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و مسافران زیادی از سراسر جهان برای تماشا این شهر زیبا و جاذبه های بی نظیر آن سفر می نمایند. راهنمای سفر به بنتوتا، اطلاعات کاملی که برای سفر به این شهر احتیاج دارید، در اختیارتان می گذارد.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | برترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

بنتوتا در منطقه زمانی GMT+5:30 واقع شده است و ساعت رسمی آن دو ساعت از تهران جلوتر است.

زبان رسمی

سینهالی / تامیل

واحد پول

روپیه سری لانکا

کد کشور

+94

شماره های اضطراری

فوریت های پلیسی 118 و 119

آمبولانس و آتش نشانی 110

جهت رانندگی

چپ

شرایط آب و هوا

آب وهوا در سریلانکا، استوایی است و فصل های متمایز بارانی و خشک دارد. میانگین دمای هوا در سریلانکا، 28 تا 32 درجه سانتیگراد است که البته با توجه به دمای جهانی هوا، تغییر می نماید. این کشور، کشوری پرباران است و فصل های بارانی یا مانسون دارد.

برترین زمان برای سفر

بنتوتا در سواحل جنوب غربی سریلانکا واقع شده است و بیشتر ایام سال، برای سفر کردن مناسب است. در ادامه، آب وهوای بنتوتا را در ماه های مختلف سال آنالیز می کنیم تا با یاری آن بتوانید برترین زمان را برای سفر انتخاب کنید.

از اکتبر تا آوریل، به عنوان یکی از برترین ایام سال برای سفر به بنتوتا در نظر گرفته می گردد. آب وهوا در این ماه برای ورزش های آبی و فعالیت های سرگرمیی ماجراجویانه مناسب است. بعلاوه فرصت خوبی برای لذت بردن از سرگرمیات ساحلی و گشت وگذار در سواحل زیبا است.

از ماه مه تا سپتامبر، فصل بارانی در این شهر است و باران فراوانی می بارد و شرایط برای فعالیت های سرگرمیی در فضای باز و ورزش های آبی ماجراجویانه، مناسب نیست. دمای هوا تا 20 درجه سانتیگراد می رسد. احتمال بارش های ناگهانی وجود دارد بنابراین اگر قصد دارید در این فصل به سریلانکا سفر کنید، حتما همواره چتر و بارانی همراه داشته باشید. آب وهوا در این فصل به خاطر بارندگی، مرطوب است بنابراین، بیشتر افراد آن را به عنوان فصل خلوت گردشگری یا آف سیزن معرفی می نمایند. در این فصل می توانید از فرصت تخفیف های ویژه در پروازها و هتل ها بهره ببرید.

هزینه های سفر

واحد پول سریلانکا، روپیه سریلانکا است.

هزینه های روزانه در سفر به بنتوتا

سفر مقرون به صرفه: کمتر از 6 هزار روپیه

مهمان خانه های ساده بین 2 هزار تا 3500 روپیه

خوراک برنج و کاری محلی بین 150 تا 350 روپیه

کرایه اتوبوس روزانه کمتر از 300 روپیه

سفر میان رده: از 6 هزار تا 20 هزار روپیه

اتاق دوتخته در هتل خوب بین 3500 تا 9 هزار روپیه

وعده های غذایی در هتل یا رستوران بین هزار تا 3 هزار روپیه

کرایه دوچرخه، بلیط قطار و تاکسی و راننده روزانه 3 هزار روپیه

سفر لوکس: بیش از 20 هزار روپیه

هتل های لوکس از 9 هزار روپیه

وعده های غذایی در رستوران های لوکس از 3 هزار روپیه

کرایه روزانه خودرو و راننده از 9 هزار روپیه

صرفه جویی در هزینه ها

سریلانکا کم کم به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب و مقرون به صرفه جای خود را در بین مقصدهای محبوب جهان باز می نماید و افراد زیادی در سراسر جهان برای سفر به سریلانکا اشتیاق نشان می دهند.

سریلانکا در مجموع نسبت به بسیاری از مقصدهای غربی، کشوری مقرون به صرفه است. با وجود این می توانید با به کاربستن چند نکته، سفر به این شهر را مقرون به صرفه تر تمام کنید، بدون اینکه مجبور باشید لذت های سفر را محدود کنید.

در سفر به بنتوتا و سریلانکا این چند نکته را برای کاهش هزینه های سفر در نظر داشته باشید:

غذاهای محلی بخورید

غذاهای سریلانکایی، لذیذ و البته پرادویه هستند. غذا خوردن در رستوران های محلی که غذاهای بومی دارند تقریبا یک چهارم رستوران های غربی هزینه دارد. انواع خوراک سبزیجات، برنج و کاری حدود 300 روپیه قیمت دارند که قیمتی بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. حجم غذاها قابل توجه است و معمولا یک پرس برنج سرخ شده، نودل یا خوراک را دو نفری می توانید نوش جان کنید. بنابراین اگر دنبال این هستید که واقعا هزینه های سفر را به میزان قابل توجهی کاهش دهید می توانید غذا را با دوستان و همسفران خود، شریک شوید.

هتل رزرو نکنید

اگر در فصل های خلوت سال به بنتوتا سفر می کنید، لازم نیست هتل را از قبل رزرو کنید. در فصل های خلوت، همه هتل ها دنبال مشتری هستند و معمولا میزان زیادی در هزینه های اقامت کوتاه می آیند. حتی در این فصل ها، به وسیله رانندگان اتوبوس و تاکسی می توانید اقامتگاه های مقرون به صرفهی پیدا کنید که تخفیف های بسیار قابل توجهی دارند. در صورتی که در این فصل اگر از قبل و به وسیله سایت های مختلف، هتل رزرو کنید، معمولا باید هزینه های بسیار بیشتری بپردازید.

با اتوبوس سفر کنید

اتوبوس مقرون به صرفه ترین وسیله حمل و نقل در بنتوتا است. یک راستا 4 ساعته با اتوبوس فقط 200 روپیه هزینه دارد. سرویس های اتوبوسرانی، گسترده هستند و تقریبا به هرجایی که بخواهید، اتوبوس وجود دارد.

سبک سفر کنید

بار خود را سبک کنید. قطار و اتوبوس مقرون به صرفه هستند ولی بسیار شلوغ می شوند. بنابراین برای اینکه بتوانید از آن ها بهره ببرید، نباید بار زیادی با خود حمل کنید. سبک تر سفر کنید تا بتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید و مجبور نباشید تاکسی های گران را سوار شوید.

چانه بزنید

توک توک یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در بنتوتا است و از تاکسی مقرون به صرفه تر است. به همین علت بین مسافرانی که تنها سفر می نمایند، هواداران زیادی دارد. به همین علت است که رانندگان آن ها سعی می نمایند که شانس خود را برای درآوردن پول بیشتر، امتحان نمایند و اولین بار که قیمت پیشنهادی خود را اعلام می نمایند، معمولا بسیار بیشتر از قیمت واقعی کرایه ها است. حتما برای گرفتن تخفیف چانه بزنید و رانندگان هم معمولا کنار می آیند. حتی اگر به توافق نرسیدید، راه خود را ادامه دهید. رانندگان معمولا دنبال تان می آیند و قیمت معقول تر را پیشنهاد می دهند.

مراقب کلاه برداری ها باشید

یکی از چیزهایی که باعث می گردد هزینه زیادی در سفر پرداخت کنید، کلاه برداری های رایج است. مثلا ممکن است در ایستگاه اتوبوس، راننده تاکسی یا توک توک به شما اطلاعات غلط بدهد و بگوید که برای راستا مورد نظر شما اتوبوس نیست و باید تاکسی بگیرید. سپس چند برابر قیمت اتوبوس، از شما پول می گیرند تا به مقصد برسانند.

آنلاین بمانید

سرویس دیتای موبایل در سریلانکا قابل قبول و نسبتا مقرون به صرفه است. به جای اینکه هزینه های زیادی بابت رومینگ و استفاده از سیمکارت خود بپردازید، می توانید یک سیمکارت مقرون به صرفه محلی خریداری کنید که مخصوص مسافران است. به این ترتیب در شهر می توانید با هزینه کمتری با جاهای مختلف تماس بگیرید و همواره آنلاین باشید.

جاذبه های گردشگری

بنتوتا یک شهر توریستی زیبا و مجذوب کننده در سریلانکا است. این شهر در کمربند ساحلی این کشور واقع شده و به خاطر جاذبه های طبیعی بی نظیری که دارد از جمله منظره ها و چشم میزانای سرسبز نواحی روستایی، درختان بلند نخل و نارگیل و سایر شگفتی های طبیعی، مورد توجه مسافران به خصوص کوله گردها قرار گرفته است.

سبک زندگی در ساحل، در کنار جاذبه های متعدد طبیعی، از بنتوتا یک مقصد مجذوب کننده و متفاوت ساخته است و سفر به بنتوتا سفری است که تا مدت ها آن را فراموش نمی کنید. به محض اینکه وارد این شهر شوید، فضای آن را می پسندید و محو مهمان نوازی اهالی آن می شوید. زیبایی های طبیعی و نفس گیر این شهر، باعث شده که برای سفر ماه عسل هم مناسب باشد. زیبایی های بنتوتا را نمی توان در قالب محدود کلمات، توصیف کرد.

این شهر جاذبه های فراوانی دارد که در ادامه با تعدادی از مهم ترین های آن آشنا می شویم. در سفر به بنتوتا حتما زمانی را برای سر زدن به این جاذبه ها در نظر بگیرید.

بریف گاردن ( Brief Garden )

بریف گاردن یکی از آرام ترین و دنج ترین جاذبه های گردشگری در نزدیکی بنتوتا است. این باغ در 8 کیلومتری از شهر واقع شده است و به سبک باغ های ژاپنی تزیین و طراحی شده است. حال وهوای این باغ شما را به دوران استعمار می برد. حتما تا به حال نام بویس باوا را شنیده اید. بویس باوا یک معمار معروف است و این باغ، قبلا خانه او بود. در سفر خود به بنتوتا بسیاری از آثار او را خواهید دید.

ساحل بنتوتا

کافی است تا نام ساحل بنتوتا را در گوگل جست وجو کنید و تصاویر بی نظیر آن را ببینید تا متوجه شوید که چرا این قدر محبوب است و جزو جاذبه هایی است که در سفر به سریلانکا هرگز نباید فرصت تماشا آن را از دست بدهید. این ساحل بی نظیر موقعیتی عالی برای استراحت و آرام گرفتن در طبیعت حاشیه اقیانوس هند دارد. سواحل طلایی بکر، شما را شگفت زده می نماید. آنچه که بر مجذوب کنندهیت این ساحل زیبا می افزاید، درختان سربه فلک کشیده نخل است که در گوشه و کنار ساحل، چشم هر گردشگری را خیره می نماید.

جزیره سینامون ( Cinnamon Island )

یکی دیگر از جاذبه های محبوب گردشگران در بنتوتا، جزیره سینمامون است. این جزیره در لیست برترین تماشای های نزدیک بنتوتا واقع شده است. این جزیره بیشتر از هرچیز به خاطر مزارع دارچین معروفیت دارد و نام آن نیز به معنای جزیره دارچین است. در این جزیره اطلاعات جالبی در خصوص دارچین و فرایند تهیه و آماده سازی آن برای استفاده یاد می گیرید. چندین نسل است که این جزیره به وسیله یک خانواده اداره می گردد و فرصت بازدید از آن را در بنتوتا نباید از دست بدهید.

منطقه تاریخی Galapata Vihara

منطقه تاریخی Galapata Vihara در قرن دوازدهم ساخته شده است. این مجموعه زیبا یکی از تماشای ترین جاذبه های بنتوتا است. آن چیزی که بیش از همه باعث شگفتی گردشگران می گردد، هزارتویی از تونل های زیرزمینی است که معابد مختلف را به هم پیوند می دهد. این مجموعه میزبان یک تندیس بزرگ بودا به ارتفاع 30 متر است که با نقاشی های زیبا و تماشای احاطه شده است. این معبد، تاریخچه ای غنی دارد و برای کسانی که به تاریخ و معماری های باستانی علاقه دارند، یک جاذبه فراموش نشدنی و مجذوب کننده است.

شهر Ambalangoda

یکی از شهرهای تماشای نزدیک بنتوتا، شهر Ambalangoda که 24 کیلومتر از بنتوتا فاصله دارد. این شهر را بیشتر از همه چیز به خاطر پایکوبینده های شیطان می شناسند. پایکوبینده هایی که با ماسک های شیطان، پایکوبی های سنتی و محلی را اجرا می نمایند و تماشای این پایکوبی های سنتی یکی از سرگرمیات محبوب گردشگران در این منطقه است. در اطراف، فروشگاه های کوچک زیادی وجود دارد که این ماسک ها را برای فروش با قیمت مناسب عرضه می نمایند.

ساحل Moragalla

ساحل موراگالا یکی از سواحل بکر و آرام در نزدیکی بنتوتا است که هنوز شلوغ و توریستی نشده است. اینجا شاید به میزان سایر منطقه ها ساحلی، مشهور نباشد ولی برای کسانی که دوست دارند در محیط های دنج و آرام سرگرمی نمایند، فرصتی مناسب است. آب های آبی و شفاف باعث شده که موقعیتی عالی برای ورزش های آبی مثل غواصی و بادموج سواری باشد. گونه های گیاهی این منطقه نیز بسیار شگفت انگیز و مجذوب کننده است و فرصتی عالی برای قایق سواری است که نباید از دست بدهید.

مرکز ورزش های آبی Diyakawa ( Diyakawa Water Sports Centre )

در مرکز ورزش های آبی دیاکاوا می توانید انواع ورزش های آبی را تجربه کنید و همراه با خانواده و دوستان خود از سرگرمیات مختلف لذت ببرید. این جاذبه، بسیار امن، نسبتا مقرون به صرفه و تجربه ای کاملا محبت آمیز و مجذوب کننده است. جت اسکی یکی از تجربیات مجذوب کنندهی است که شور و هیجان خاصی به سفرتان می دهد. امکانات مدرن و عالی در کنار کارکنان ماهر و آموزش دیده باعث شده که از حضور در این مجموعه سرگرمیی لذت ببرید و اوج هیجان و ماجراجویی را با خیال راحت تجربه کنید.

سافاری در رودخانه Madu Ganga

سافاری در رودخانه Madu Ganga یک موقعیت بی نظیر برای علاقه مندان به طبیعت است. طبیعت زیبا که بهشت را به خاطر می آورد و حیات وحش بی نظیر دست به دست هم داده اند تا این سرگرمی مجذوب کننده، جزو محبوب ترین فعالیت های گردشگران در سفر به سریلانکا باشد. بیش از 111 گونه از پرندگان مختلف در این منطقه زندگی می نمایند که فرصتی عالی برای تماشای آن ها و حتی عکاسی از آن ها برای گردشگران فراهم می گردد. قایق سواری در رودخانه و برقراری ارتباط با اهالی بومی منطقه، از تجربیات مجذوب کنندهی است که در این منطقه برایتان رقم می خورد.

قلعه هلندی Galle ( Galle Dutch Fort )

قلعه هلندی Galle یکی از جاذبه های محبوب بنتوتا برای علاقه مندان به تاریخ است. در این قلعه شگفت انگیز اطلاعات جالبی در خصوص تاریخ و فرهنگ و سنت های سریلانکایی به دست می آورید. این قلعه در حدود 50 کیلومتر از بنتوتا فاصله دارد و در جنوب آن قرار گرفته است. این قلعه میزبان مجموعه ای از موزه های ارزشمند و باستانی و کلیساهای قدیمی است. بسیاری از فستیوال های ادبی و هنری در این قلعه برگزار می گردد و بد نیست که در یکی از آن ها شرکت کنید. بازدید از این قلعه، تجربه مجذوب کنندهی است که نباید در سفر به بنتوتا از دست بدهید.

رژیم غذایی

سریلانکا سرزمین برنج و کاری است. غذاهای این کشور، عطر و طعم خاصی دارند و تقریبا مثل غذاهای هندی پرادویه هستند. برای تهیه غذاها از میوه های محلی منطقه مثل نارگیل و جک فروت استفاده می گردد. غذاهای دریایی و انواع ادویه ها جایگاه خاصی در آشپزی سریلانکایی دارند. غذاهای لذیذی در سریلانکا منتظر شما است. کافی است تا کمی ماجراجویی داشته باشید و از امتحان کردن طعم های تازه، نترسید.

در ادامه، چند غذای مشهور سریلانکایی را معرفی می کنیم که در سفر به این کشور، نباید فرصت امتحان کردن آن را از دست بدهید. در رستوران های بنتوتا می توانید این غذاهای محلی را نوش جان کنید.

فیش آبمول تیال (کاری ماهی ترش)

حتما از جزیره ای در اقیانوس آرام، انتظار دارید که غذاهای دریایی متنوعی داشته باشد. در آشپزی سریلانکا، غذاهای دریایی نقش مهمی بازی می نمایند . یکی از این غذاها، کاری ماهی ترش است که یکی از محبوب ترین انواع کاری ماهی در این کشور است.

ماهی مورد استفاده در این غذا، نوعی ماهی بزرگ با بافت نسبتا محکم است. آن را به قطعات کوچک مربعی خرد می نمایند و در انواع ادویه ها مثل فلفل سیاه، دارچین، زردچوبه، سیر و... طعم دار می نمایند. مهم ترین ماده تشکیل دهنده این غذای لذیذ، نوعی میوه محلی خشک شده به نام goraka است. همین میوه، طعم ترش و لذیذی به ماهی می دهد.

این غذا نوعی خوراک خشک است؛ یعنی برای تهیه و پخت آن از آب کمی استفاده می گردد و برای سرو باید آب آن جمع گردد. به این ترتیب، ادویه های مورد استفاده کاملا تکه های ماهی را در بر می گیرند و آن را طعم دار می نمایند. خاستگاه این غذا، منطقه ها جنوبی سریلانکا است ولی در سراسر این کشور در رستوران ها پیدا می گردد و بهتر است که آن را با برنج بخورید.

کتو روتی

کتو نوعی غذای سریع سریلانکایی است که در بازارهای این کشور، زیاد آن را خواهید دید. این غذا جزو فست فودهای محبوب این کشور است. این غذا تقریبا شبیه به برنج سرخ شده است ولی به جای برنج با نوعی نان مخصوص ترد و صاف، تهیه می گردد. این نان را معمولا در شروع روز سرخ می نمایند و در اواسط روز وقتی آن را سفارش دهید، همراه با مواد دیگر، مجددا سرخ و آماده می گردد. نتیجه نهایی، نوعی خمیر لذیذ و طعم دار است که سرخ می گردد. آن را با نوعی سس کاری تند سرو می نمایند که آن را به عنوان دیپ می توانید بهره ببرید.

کاری مرغ

کاری مرغ غذایی ساده است که به راحتی تهیه می گردد و در خانه ها تهیه آن بسیار رایج است. این غذا مدل های مختلفی دارد که به منطقه و ذائقه افراد بستگی دارد. برای طعم دار کردن آن از ادویه هایی مثل هل و میخک و رازیانه استفاده می نمایند و از ادویه های دیگری مثل پودر چیلی، پودر کاری، زردچوبه، علف لیمو و برگ کاری نیز بهره می برند. همانطور که انتظار دارید غذایی پرادویه با عطر و طعمی خاص است.

برای افزودن غلظت بیشتر به سس این غذا، شیر نارگیل هم در آن می ریزند. بسته به دستوری که غذا طبق آن آماده می گردد، ممکن است پوره گوجه فرنگی نیز در تهیه این غذا مورد استفاده قرار بگیرد. گوشت مرغ هم معمولا در این مواد پخته می گردد تا کاملا طعم دار گردد. این غذا را با برنج داغ یا با روتی سرو می نمایند.

دال کاری

دال کاری یکی از کاری های بسیار رایج در سریلانکا است. تقریبا در هر رستوران و خانه ای پیدا می گردد. برای تهیه آن از نوعی حبوبات به نام ماسور دال استفاده می نمایند و آن را می جوشانند تا کاملا نرم گردد. در یک ماهیتابه جداگانه، تعدادی از مواد غذایی تازه مورد استفاده مثل پیاز، گوجه و چیلی سبز تازه را نمک می زنند و با ادویه هایی مثل زیره، زردچوبه، شنبلیله، دانه خردل و برگ کاری طعم دار می نمایند. همه مواد اولیه با هم ترکیب می شوند و میزانی آب نارگیل تازه نیز به آن ها افزوده می گردد. همین مواد باعث طعم قوی و خامه ای این غذای لذیذ است. این غذا را به شکل های مختلف می توان سرو کرد و در هر حال، لذیذ است ولی معمولا به عنوان دیپ برای خوردن در کنار انواع نان، سرو می گردد.

لامپریس

آشپزی سریلانکا تحت تاثیر حضور استعمارگران قرار گرفته است و نشانه هایی از آشپزی هلند را نیز در آن می توانید پیدا کنید. این غذا با موادی مثل گوشت، برنج و سس چیلی تهیه می گردد و آن را در برگ موز می پیچند و بخارپز می نمایند. برنج را با عصاره گوشت می پزند و معمولا از گوشت های مختلفی برای تهیه آن استفاده می نمایند و با هل، میخک و دارچین طعم دار می نمایند.

میزانی برنج را در مرکز برگ موز می گذارند و کاری گوشت مخلوط را به همراه انواع سبزیجات در کنار آن قرار می دهند. این کاری ممکن است شامل میگو و گوشت گاو باشد. آن را می بندند و سپس بخارپز می نمایند. گوشت را معمولا با ادویه های شیرین می پزند. در مدل های مدرن تر این غذا گاهی از مرغ و تخم مرغ هم در تهیه آن استفاده می گردد.

آپام

آپام در واقع پنکیک سریلانکایی است. برای تهیه آن از موادی مثل شیر نارگیل، آرد برنج، آب نارگیل و شکر استفاده می نمایند. مواد ترکیب شده را در وک مخصوص سرخ می نمایند. این پنکیک را ممکن است شیرین یا شور تهیه نمایند. یکی از انواع رایج آن در بین اهالی سریلانکا، پنکیک تخم مرغی است. برای تهیه آن تخم مرغ را در پنکیکی شبیه به کاسه می شنمایند. این پنکیک را با مواد دیگری مثل پیاز، چیلی، آب لیمو و نمک، طعم دار می نمایند. مایع این غذا بسیار شل و روان است ولی برای تهیه پنکیک های رشته ای، خمیر سفت تری تهیه می نمایند. برای تهیه پنکیک های رشته ای از یک وسیله مخصوص استفاده می نمایند که نتیجه نهایی، پنکیک شبیه به نودل است. این پنکیک را معمولا برای صبحانه یا شام همراه با کاری می خورند.

کاری جک فروت سبز

میوه جک فروت را در مراحل مختلف رشدش به شکل های مختلف مصرف می نمایند. از میوه کال گرفته تا میوه آبدار و رسیده. کاری جک فروت سبز نوعی خورش کاری است که با جک فروت سبز تهیه می گردد. برای تهیه این غذا، میوه را به قطعات کوچک تقسیم می نمایند و می پزند تاحسابی نرم گردد. سپس آن را با پیاز، سیر، زنجبیل و انواع ادویه ها مثل دانه خردل، زردچوبه، پودر چیلی، پودر کاری و برگ کاری طعم دار می نمایند. مرحله نهایی، اضافه کردن شیر نارگیل است و آن را می جوشانند تا آب غذا، کم گردد و تمام طعم دهنده ها به میوه جک فروت نفوذ نمایند. این میوه بافتی سفت مثل سیب زمینی دارد. در بیشتر رستوران های کاری در سراسر سریلانکا می توانید این غذای لذیذ و متفاوت را سفارش دهید.

وامباتو موجو

وامباتو موجو را معمولا به عنوان ساددیش در کنار برنج و کاری سرو می نمایند. برای تهیه آن، بادمجان را به قطعات کوچک تقسیم می نمایند و در روغن سرخ می نمایند تا پوست آن ترد و بافت داخلی آن نرم گردد. سپس آن را با یک قاشق شکر، سرکه، پیاز قرمز، دانه خردل، پودر چیلی و میزانی پودر زردچوبه طعم دار می نمایند. کافی است یک تکه از این بادمجان فرآوری شده را در دهان بگذارید تا در هان تان آب گردد و از طعم متفاوت و خاصش لذت ببرید. طعمی ترش و شور و شیرینی دارد و این تضاد طعم ها، معمولا برای گردشگران مجذوب کننده است.

سالاد یا سامبول گوتو کولا

یکی از غذاهای گیاهی و لذیذ که همواره در سریلانکا می توانید نوش جان کنید، سالاد گوتو کولا است. این گیاه که آن را پنی ورت آسیایی هم می نامند، یک داروی گیاهی در آسیا است. آن را خرد می نمایند و با مواد دیگری مثل موسیر، گوجه، نارگیل تازه خرد شده و چیلی مخلوط می نمایند. برای طعم دادن به سالاد از نمک و فلفل و آب لیمو استفاده می نمایند.

سامبول کلمه ای است که در سریلانکا به ترکیبی از مواد خام گفته می گردد و در واقع می توان آن را سالاد نامید. گوتو کولا، طعمی خاص و عطری متفاوت دارد. این سالاد معمولا به عنوان ساید دیش، همراه با برنج و کاری سرو می گردد.

کیریبات و لونو میریس

کیریبات نوعی برنج است که آن را با شیر نارگیل غلیظ می پزند و آن را معمولا در مرنام و مهمانی های خاص سرو می نمایند مثلا در جشن سال نو. انواع مختلفی از آن تهیه می گردد ولی همه آن ها را با جوشاندن برنج تهیه می نمایند. قبل از اینکه برنج پخته گردد، شیر نارگیل و میزانی نمک به آن اضافه می نمایند. شیر نارگیل، طعمی خامه ای و لذیذ به برنج می دهد. وقتی برنج پخته شد آن را مثل قطعات کیک، تقسیم و سرو می نمایند.

این غذا را در کنار بسیاری از غذاهای سریلانکایی می توان سرو کرد. آن را ممکن است با طعم شیرین یا شور همراه با سس چیلی و کاری تهیه نمایند. یکی از مواد رایج برای سرو کردن کنار این غذا، لونو میریس نام دارد که نوعی سامبول سس چیلی است که آن را با چیلی قرمز، پیاز، آبلیمو، نمک و گاهی نوعی ماهی خشک شده تهیه می نمایند.

پل سامبول (چاشنی نارگیلی)

در کشوری که نارگیل از اهمیت زیادی برخوردار است و زیاد رشد می نماید، سایددیش های متنوعی پیدا می گردد که آن را با نارگیل تهیه می نمایند. پل سامبول یا چاشنی نارگیل تازه، یک ترکیب ساده از نارگیل خرد شده، پیاز قرمز، چیلی خشک یا پودر چیلی، آب لیمو، نمک و نوعی ماهی است اگر در دسترس باشد. این مواد، خرد یا آسیاب می شوند و آن را در کاسه ای با هم مخلوط می نمایند. در سریلانکا این چاشنی را به عنوان سایددیش تقریبا با همه نوع غذایی سرو می نمایند. این چاشنی با برنج و کاری، روتی نارگیل، پنکیک رشته ای و تکه های نان، مناسب است. اگر از علاقه مندان به نارگیل باشید، هیچ چاشنی ای بهتر از این در جهان پیدا نمی کنید.

بکرایی ( Wood apple )

صحبت کردن از آشپزی در سریلانکا بدون نام بردن از بکرایی کامل نیست. این گیاه بومی این منطقه است و میوه ای با طعمی خاص دارد که تقریبا میزان نارگیل پوست کنده است. این میوه پوسته ای سخت دارد و عطری قوی و تند و تیز شبیه به بلوچیز. کافی است در بازارهای سریلانکا قدم بزنید تا این میوه را قبل از تماشا، به وسیله بوی تند و تیزش کشف کنید. در پوسته سخت این میوه، مایعی قهوه ای تیره وجود دارد که شبیه به پالپ تمرهندی یا کشمش تخمیر شده است.

این میوه را می توان مستقیما از پوسته بیرون آورد و نوش جان کرد ولی رایج ترین روش برای خوردن این میوه، استفاده از ناموتی آن است که آن را با نام آب بکرایی می شناسند. برای تهیه ناموتی از آن، شکر و آب هم به این میوه اضافه می نمایند. این ناموتی طعمی ترش و شیرین دارد.

منبع: کجارو / traveltriangle.com / edition.cnn.com / lonelyplanet / abroadonaboard.com / lonelyplanet / lanka.com / makemytrip.com
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2067

به "تور سریلانکا: راهنمای سفر به بنتوتا، سریلانکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور سریلانکا: راهنمای سفر به بنتوتا، سریلانکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید