سیستم اعتبار اجتماعی چینی ها جنجالی شد ، جریمه شهروندان ، لغو اعتبار میلیونها بلیت هواپیما و قطار

به گزارش بالیو، سیستم اعتبار اجتماعی چین باز هم جنجالی شد و این بار به خاطر لغو اعتبار میلیونها بلیت هواپیما و قطار. سیستم اعتبار اجتماعی چین بر اساس رفتار خوب شهروندان یا سوء رفتار آنان اقدام به امتیازدهی می نماید و در نتیجه روی بسیاری از امور زندگی افراد سایه می افکند.

سیستم اعتبار اجتماعی چینی ها جنجالی شد ، جریمه شهروندان ، لغو اعتبار میلیونها بلیت هواپیما و قطار

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، سیستم اعتبار اجتماعی در چین، اخیرا اقدام به مجازات شهروندانی می نماید که به نوعی سوء رفتار را مرتکب شده باشند. یکی از روش ها برای تنبیه افراد ایجاد محدودیت در فعالیت های افراد است. اخیرا نیز دهها میلیون کوشش برای خرید بلیت هواپیما یا قطار اتفاق افتاده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز ملی اعتبار عمومی چین مسافران از خرید 17.5 میلیون بلیت هواپیما و 5.5 میلیون بلیت قطار منع شده اند.

به نظر می رسد سیستم اعتباری اجتماعی میخواهد که رفتار قابل اعتماد را به وسیله جریمه ها و پاداش ها تحریک کند. بر اساس یک سند دولتی این سیستم از سال 2014 ارائه شده و هدف اصلی سیستم مذکور این است که به شهروندان خوب خدمات ارائه کند و شهروندان خاطی را تحت فشار بگذارد.

بعضی از جریمه ها به طرز رفتار عمومی شهروندان مرتبط است، بعضی دیگر به بدهی های اقتصادی شهروندان و در نهایت بعضی از جریمه ها به وضعیت اعتقاد آنان بستگی دارد. تا کنون دولت بیش از 14 میلیون نمونه از رفتار غیرقابل اعتماد را به لیست خود اضافه نموده است.

این سیستم بخشی از طرح های رییس جمهور چین برای یک سیستم ملی هوشمند تا سال 2020 است که می تواند روی تمامی شهروندان نظارتی ویژه داشته باشد. جالب است که بعضی محدودیت ها و تخلفات شهروندی از شهری به شهر دیگر متفاوت است. برای مثال در استان ژوشان استفاده از تلفن همراه یا سیگار کشیدن در هنگام رانندگی، خرابکاری اموال عمومی ، نگهداری سگ بدون قلاده و پخش موسیقی با صدای بلند در عموم جرم است اما در رونگچنگ این موارد مجازات جدی ندارند.

ژانگ لیفان، جامعه شناس، در این خصوص گفت: دولت چین به طور فزاینده ای برای استفاده از تکنولوژی پیشرفته برای نظارت بر مردم عادی، استفاده می نماید و از دید من چین به یک زندان بزرگ تبدیل شده است.

این سیستم قبلا پیروز شده 3.5 میلیون نفر و موسسه را مجبور کند تا بدهی های خود را پرداخت نمایند. در نهایت، در هر منطقه، مقامات قصد دارند اطلاعات را با شناسه های بیومتریک، مانند اثر انگشت، همگام سازی نمایند.

منبع: انتخاب
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 320

به "سیستم اعتبار اجتماعی چینی ها جنجالی شد ، جریمه شهروندان ، لغو اعتبار میلیونها بلیت هواپیما و قطار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم اعتبار اجتماعی چینی ها جنجالی شد ، جریمه شهروندان ، لغو اعتبار میلیونها بلیت هواپیما و قطار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید