طرح هایی که گوزن ها را به دردسر می اندازد!

به گزارش بالیو، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری گفت: اجرای طرح جنگلداری دلیل تخریب زیستگاه گوزن ها است.

طرح هایی که گوزن ها را به دردسر می اندازد!

رضا قاسمی در گفت وگو با بالیو، با بیان اینکه سه گونه گوزن از نوع قرمز یا مرال در پناهگاه سمسکنده، گوزن زرد در دشت ناز و گوزن شوکا در حیات وحش و طبیعت به زندگی خود ادامه می دهند، اظهار کرد: طرح های جنگلداری مهم ترین دلایل از بین رفتن زیستگاه گوزن ها است و جاده سازی در طرح های جنگلداری باعث دسترسی آسان تر شکارچی ها به وسط جنگل و تخریب زیستگاه گوزن ها شد.

وی شرح داد: محیط زیست با انتخاب چند نقطه و نگهداری گوزن های درخطر انقراض و تکثیرشان سعی در اضافه کردن این گونه گوزن ها دارد و به نوعی با حفاظت از این خزانه ژنتیکی به حفظ محیط زیست کمکی کند که به سرنوشت حیواناتی چون شیر و ببر دچار نشوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری با اشاره اینکه گوزن ها در حالت طبیعی از جنگل های آستارا تا جنگل گلستان در این مسیرها زندگی می کنند، خاطر نشان کرد: خطر انقراض گوزن های مرال با توجه به تعداد کم و اهمیت شأن باعث شد تا این گونه را در پناهگاه نگهداری و تکثیر انجام شود.

وی گفت: گوزن های زرد که در پناهگاه دشت ناز نگه داری می شود به طور کامل در طبیعت از بین رفته و فقط به صورت دستی در این مراکز نگهداری و تکثیر انجام می شود.

قاسمی با اشاره به اینکه تعداد 22 رأس گوزن مرال در پناهگاه سمسکنده وجود دارد، افزود: برای نخستین بار در سال های 86 الی 88 تعدادی از گوزن ها را از قرق در استان گلستان و تعدادی هم از قزوین به این مرکز انتقال داده شد و همچنین یک گوساله که به صورت طبیعی در حیات وحش مادر خود را از دست داده بود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری ادامه داد: در طی این مدت نگهداری و تکثیر انجام شد که در حال حاضر 19 رأس گوزن و 3 گوساله تازه به دنیا آمده در این مرکز وجود دارد.

وی با بیان اینکه حیات وحش سمسکنده بیش از هزار هکتار است، یادآور شد: گوزن های قرمز در فضایی به وسعت 4 الی 6 هکتار به صورت فنس کشی نگهداری می شود که در زمان زایمان برای کنترل و نظارت و پایش بهتر و بیشتر به فضای محدودتری انتقال می دهیم.

قاسمی با اشاره به اینکه تغذیه گوزن های قرمز که شامل یونجه، جو و مکمل های غذایی است توسط دکتر دامپزشک تجویز می شود و به صورت دستی با کمک محیط بانان به گوزن ها می دهیم، بیان نمود: مسائل فراوانی در تأمین اعتبار برای تغذیه این گروه ها وجود دارد که موافقت استانداری و یا سازمان محیط زیست برای اعتبار حیات وحش را می طلبد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری اظهار داشت: شکار بی رویه، ازدیاد تفنگ های غیر مجاز و همچنین طرح های جنگلداری از جمله دلایلی است که به انقراض گوزن ها کمک می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 246

به "طرح هایی که گوزن ها را به دردسر می اندازد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح هایی که گوزن ها را به دردسر می اندازد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید