مراقبت های لازم پس از تزریق واکسن کرونا ، پس از تزریق واکسن احتیاج نیست قرنطینه شوید

به گزارش بالیو، یک اپیدمیولوژیست گفت: واکسن های موجود از مجموعه های معتبر سلامت مجوزهای لازم را دریافت نموده و توسط سازمان غذا و دارو نیز آنالیز شده اند.

مراقبت های لازم پس از تزریق واکسن کرونا ، پس از تزریق واکسن احتیاج نیست قرنطینه شوید

به گزارش خبرنگاران، احمد مهری، اپیدمیولوژیست در مصاحبه با فارس درباره واکسن های موجود و در حال استفاده در کشور، گفت: واکسن های موجود از مجموعه های معتبر سلامت مجوزهای لازم را دریافت نموده و توسط سازمان غذا و دارو نیز آنالیز شده اند.

وی درباره فرآیند نوبت تزریق واکسن، بیان داشت:افراد به منظور پیگیری فرآیند تزریق واکسن عجله ننمایند، باید منتظر تماس مراقبین سلامت در شهرها و بهورزان در روستا باشند، اما اگر تماسی با آنان گرفته نشد باید منتظر بمانند و به سایت اعلامی وزارت بهداشت مراجعه نموده و ثبت نام نمایند تا زمان تزریق واکسن نیز به آنان اعلام گردد.

مهری با تاکید بر اینکه افراد پس از آنکه برای دریافت واکسن مراجعه می نمایند باید حتما سابقه بیماری های قبلی خود را بازگو نمایند، گفت: افراد باید حساسیت خود نسبت به یک دارو یا ماده خاص را نیز اعلام نمایند تا آنالیز های لازم توسط مراقبین، بهورزان یا پزشک حاضر در منطقه صورت گیرد و معین گردد که فرد می توانند یا نمی توانند واکسن را دریافت کند.

این اپیدمیولوژیست اضافه کرد: قبل از تزریق واکسن، احتیاجی به مصرف داروی خاصی برای پیشگیری از علائم شایع بعد از واکسن نیست، ضمن اینکه حین مراجعه به مرکز بهداشت نیز باید از ماسک مناسب استفاده نمایند. همچنین جهت دریافت واکسن باید از هرگونه تجمع دوری گردد و در صورت وجود تجمع افراد باید در خارج از محل تزریق واکسن منتظر بمانند.

وی مهم ترین علائم شایع پس از تزریق واکسن را بدن درد، تب و لرز، سردرد، چشم درد و حالت تهوع دانست و گفت: این علائم در بعضی افراد ظاهر می گردد، نشانه های بدی نیست و به این معناست که سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویروس واکنش نشان داده است.

وجود یا عدم وجود علائم به معنای عملکرد نادرست واکسن نیست.

مهری در ادامه اعلام نمود: افراد با تزریق واکسن ناقل ویروس نمی شوند به عنوان مثال فرد به خاطر دریافت واکسن نمی تواند منتقل نماینده بیماری باشد اما با توجه به اینکه تا دو الی سه هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن حداکثر ایمنی در افراد ایجاد نمی گردد، آنان تصور ننمایند که پس از یک هفته یا دو هفته پس از تزریق واکسن به ایمنی ایده آل دست یافته اند؛ افراد سه الی چهار هفته پس از دوز دوم به حداکثر ایمنی خواهند رسید این حداکثر ایمنی هم به این معناست که حدود 70 تا 80 درصد حداقل و تا 95 درصد بسته به نوع واکسن به ایمنی لازم می رسند.

این اپیدمیولوژیست درباره نتایج خوب تزریق واکسن گفت: واکسن ها دو نتیجه بسیار خوب دارند؛ اگر واکسنی حتی اگر باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری هم نگردد سبب پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان و مانع از ابتلا به بیماری شدید و فوت ناشی از کرونا می گردد به عبارت دیگر افراد بالای 60 سال که بالاترین میزان مرگ و میر و بستری به دلیل کرونا را شامل می شوند در تزریق دوز اول حداقل در 50 تا 60 درصد و با تزریق دوز دوم حدود 90 تا 95 درصد مانع از بستری و فوت ناشی از کرونا می شوند.

وی با بیان اینکه تصور کنیم تزریق واکسن صد درصد از ابتلا مجدد جلوگیری می نماید، بسیار اشتباه است، توضیح داد: براساس نوع واکسن احتمال ابتلا نیز متغیر است اما از ابتلای شدید، بستری و فوت تا درصد بالایی پیشگیری می نماید. اگر افراد پس از تزریق واکسن علائمی نداشتند که مسئله ای وجود ندارد؛ اما اگر علائمی در آنان بروز کرد نت 48 الی 72 ساعت ممکن است علائمی را بدن خود شاهد باشند.

وی درباره اقدامات پس از تزریق واکسن گفت: برای درد محل تزریق با استفاده از پارچه تمیز و خنک روی محل تزریق بگذاریم. ضمن اینکه اگر افراد تب داشتند می توانندطبق نظر پزشک و مراقب سلامت داروهای موردنظر دریافت نمایند.

مهری در پاسخ به اینکه افراد باید در چه صورتی نگران علائم تزریق واکسن باشند، گفت: اگر علائم بیش از 72 ساعت در بدن افراد همچنان وجود داشت و علائمی به وجود آمد که سبب نگرانی شد یا افراد شاهد بروز واکنش های نگران نماینده بودند باید به پزشک مراجعه و درمان های اولیه را دریافت نمایند ضمن اینکه جای نگرانی نیست و با تجویزهای ساده قابلیت درمان دارند.

این اپیدمیولوژیست درباره ترومبوز در واکسن آسترازنکا و سایر عوارض واکسن ها اظهار کرد:

افراد به یاد داشته باشند قبل از تزریق واکسن سابقه های بیماری خود نظیر حساسیت ها و آمبولی را به مراقبین بهورزان یا پزشکان حاضر در محل اطلاع رسانی نمایند؛ باتوجه به این موضوع، اگر هم پزشک مطرح نمود که فرد نباید واکسن را تزریق کند باید به صحبت های پزشک گوش فرادهند. افراد بعد از تزریق واکسن باید 15 الی 20 دقیقه خارج از محل تزریق در هوای آزاد و جدا از دیگر افراد در محلی دیگر منتظر بمانند تا علائم آنالیز گردد.

وی در ادامه اعلام نمود: علائمی مانند ترومبوز و یا لختگی خون هم یک هفته پس از تزریق واکسن آن هم بسیار نادر است و شاید از هر یک میلیون نفر 5 یا 6 نفر شاهد این علائم بوده اند، براین اساس جای نگرانی وجود ندارد اگر هم افراد یک هفته پس از تزریق واکسن شاهد علائمی بودند بهتراست که به پزشک مراجعه نمایند.

وی با تاکید بر اینکه افراد پس از تزریق واکسن نباید احساس ایمنی قطعی داشته باشند، مطرح نمود: نکته مهم پس از تزریق واکسن این است که افراد نباید احساس ایمنی قطعی داشته باشند زیرا واکسن ها پس از فاز فراوری در فاز اثربخشی در جامعه هم مورد آنالیز و انجام مطالعاتی قرار می گیرند براین اساس افراد نباید احساس ایمنی قطعی داشته باشند و همچنان بر رعایت اصول بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی دقت های لازم را داشته باشند و اینطور نباشد که پس از تزریق واکسن اصول بهداشتی را رعایت نکنیم .

وی در ادامه گفت: پس از تزریق واکسن احتیاج نیست فرد مانند یک بیمار مبتلا قرنطینه گردد و فقط ضروری است موارد بهداشتی معمولی کرونا رعایت گردد نکته مهم است که افراد پس از تزریق واکسن ممکن است تست pcr آنان مثبت گردد که این تست مثبت ناشی از تزریق واکسن نیست بلکه این عوارض و علائم ناشی از ابتلا به بیماری کرونا است، زیرا افراد هنوز به حداکثر ایمنی نرسیده اند.

مهری همچنین اضافه کرد: اخبار مربوط به واکسن باید از مراجع رسمی و قانونی پیگیری گردد و افراد نباید به اخبار بدون تاییدیه مانند اینکه افراد پس از تزریق واکسن فوت شده اند، توجه نمایند تا به شایعات نیز دامن زده نگردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1763

به "مراقبت های لازم پس از تزریق واکسن کرونا ، پس از تزریق واکسن احتیاج نیست قرنطینه شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت های لازم پس از تزریق واکسن کرونا ، پس از تزریق واکسن احتیاج نیست قرنطینه شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید