مرمت حمام سنگی هزار ساله گیوی در اردبیل ، آیا حمام گیوی قدیمی ترین حمام جهان است؟

به گزارش بالیو، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کوثر از مرمت حمام سنگی هزارساله گیوی در این شهرستان اطلاع داد.

مرمت حمام سنگی هزار ساله گیوی در اردبیل ، آیا حمام گیوی قدیمی ترین حمام جهان است؟

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

علی درویشی چهارشنبه 20 آذرماه در بازدید از این اثر تاریخی توضیح داد: حمام گیوی با قدمت هزار سال از آثار شاخص تاریخی کشور محسوب می گردد. دیوار محوطه حمام، کف سازی، تعویض پنجره شروع شده و تاکنون عملیات مرمتی 50 درصد پیشرفت دارد که تا سرانجام سال به اتمام می رسد.

همچنین درویشی اضافه نمود در امسال از محل اعتبارات استانی به مبلغ 400میلیون ریال این بنای تاریخی به وسعت 100 متر مربع مرمت شد.

حمام سنگی (داش حامامی) گیوی در جنوب استان اردبیل و سمت شرقی شهر گیوی میان باغات و کنار رودخانه گیوی قرار گرفته است. این حمام یک اتاقک مربع شکل با ابعاد حدود پنج متر است که در دل کوهی سنگی کنده شده است و یک در ورودی دارد. در فضای طبیعی کوچک 40 متر مربعی حمام سنگی، آب در سه نقطه از آن با درجه حرارت های متفاوت تراوش می نماید. آب این حمام معدنی و برای برطرف سنگ کلیه مفید است.

به درستی معین نیست این حمام دست کند چه زمانی ساخته شده است. می توان آن را با دخمه های سنگی بسیاری که در منطقه آذربایجان قرار دارند مقایسه کرد که اکثرا مربوط به دوره اورارتویی هستند. برای معین دوره تاریخی این حمام احتیاج به کار کارشناسی ویژه ای است که تاکنون انجام نشده است. ولی شاید این حمام قدیمی ترین حمام جهان باشد که هنوز هم از آن استفاده می گردد و آب گرم دارد.

گیوی شهری است در بخش مرکزی شهرستان کوثر واقع در استان اردبیل.

فیلمی کوتاه ببینید از حمام تاریخی گیوی:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: چمدان
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 589

به "مرمت حمام سنگی هزار ساله گیوی در اردبیل ، آیا حمام گیوی قدیمی ترین حمام جهان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت حمام سنگی هزار ساله گیوی در اردبیل ، آیا حمام گیوی قدیمی ترین حمام جهان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید