نصب موقت نماد چوگان در چهارباغ

به گزارش بالیو، خبرنگاران/اصفهان روز گذشته، نماد چوگان ساخته حسن ملانوروزی در چهارباغ عباسی نصب شد و به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان، اگر از نظر اداره کل میراث فرهنگی استان مسئله ای وجود نداشته باشد، این نماد در آینده ای نزدیک به میدان نقش دنیا منتقل می گردد.

نصب موقت نماد چوگان در چهارباغ

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

حسن مؤذنی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مهارت بازی چوگان، یکی از میراث های ناملموس ایران و اصفهان است و سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان نیز می کوشد آثار شهری ماندگار را با هدف احیای این میراث ها خلق کند یا سفارش دهد.

وی ادامه داد: جنس نماد چوگان از فلز است، به دست حسن ملانوروزی، یکی از مجسمه سازان شاخص کشور ساخته و اکنون نیز به صورت موقت در محور چهارباغ عباسی نصب شده است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان، با اشاره به احتمال جابه جایی این نماد بنا به نظر و تصمیم آینده اداره کل میراث فرهنگی استان خاطر نشان کرد: درصورتی که مشکل میراثی برای نصب این نماد در میدان نقش دنیا وجود نداشته باشد در آینده ای نزدیک این نماد در میدان نقش دنیا نصب خواهد شد.

حسن ملانوروزی، خالق نماد چوگان که سال گذشته نیز نماد قوس آذر او در سطح شهر نصب شده، به خبرنگاران گفت: سال 1398 برای ساخت نماد چوگان با شهرداری اصفهان به توافق رسیدیم و از ابتدا قرار بود که بعد از اتمام، در میدان نقش دنیا نصب گردد، اما به دلیل ملاحظات و مسائلی که در اصفهان هست، فعلاً تصمیم بر آن شد که در چهارباغ عباسی شاهد نصب آن باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک با حمایت های مردمی، اجماعی بین شهرداری و میراث فرهنگی اصفهان شکل بگیرد تا نماد چوگان در محل اصلی خود یعنی میدان نقش دنیا نصب گردد.

این مجسمه ساز، درباره نماد چوگان شرح داد: جنس این اثر آهن است و به سبک صنعتگران اصفهان با چکش کاری مستقیم ساخته شده؛ اهالی فن می دانند که تبدیل یک ورق عظیم آهنی به یک مجسمه چقدر سخت است و لازم می دانم هم از شهرداری اصفهان که به من اعتماد نموده تشکر کنم و هم از مخاطبان، که بازخوردهای مثبتی نسبت به نصب این نماد نشان دادند.

ملانورزی توضیح داد: نماد چوگان حدود شش و نیم متر ارتفاع، شش متر عرض و یک تن و 200 کیلوگرم وزن دارد. برای ساخت آن نیز حدود یک سال وقت صرف نموده ام.

وی، در واکنش به سرقت های سریالی از آثار نفیس شهری در اصفهان گفت: این اتفاقات در همه شهرها رخ می دهد و ناشی از مسائل اجتماعی -اقتصادی است. افرادی به دلیل گران قیمت بودن جنس بعضی از مجسمه ها بخشی از آن را به بدترین شکل جدا می نمایند و اثر را از بین می برند. جنس نماد چوگان آهن است و از این لحاظ خیالم راحت است که کاری به کار آن ندارند.

این مجسمه ساز، بهترین راه چاره برای کاهش سرقت آثار شهری را چنین اعلام کرد: فکر می کنم بهتر است آثار نفیس و گران قیمت را از سطح شهر جمع آوری و به موزه منتقل نمایند، سپس با نظارت هنرمند نسخه ای با متریال ارزان تر تهیه نموده و آن را در سطح شهر به نمایش بگذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1641

به "نصب موقت نماد چوگان در چهارباغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب موقت نماد چوگان در چهارباغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید