همه چیز در خصوص چک ضمانت در قرارداد اجاره ای برای تمدید

به گزارش بالیو، از آنجایی که فرایند پیدا کردن خانه مناسب و فرآیند اسباب کشی ممکن است برای بعضی از افراد تا حدودی سخت و سخت باشد. بنابراین مستاجرین تصمیم می گیرند با رضایت موجر یک سال دیگر قرارداد اجاره خود را تمدید نمایند.این فرآیند باید طبق اصول و قواعد قانونی پیش رود تا در آینده موجر و مستاجر دچار شکل نشوند و سوتفاهمی برای هیچکدام از آن ها ایجاد نشود.در این مقاله ما قصد داریم شرح کوتاهی بر روی این موضوع داشته باشیم که تمدید قرار داد اجاره ملک به چه معناست و آیا می توان از چک ضمانت برای انجام این کار استفاده کرد یا خیر؟پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همه چیز در خصوص چک ضمانت در قرارداد اجاره ای برای تمدید

تمدید قرارداد اجاره ملک به چه معناست؟

زمانی که مهلت قرارداد اجاره خانه به خاتمه می رسد با دو حالت رو به رو هستیم:در حالت اول باید به فکر خانه نو باشیم که همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم به علت مسائل و پیچیدگی هایی که دارد ممکن است برخی از افراد این راه را انتخاب نکند و در پی راه دوم یعنی تمدید قرارداد اجاره خانه باشند.راه های متفاوتی برای تمدید قرارداد اجاره خانه وجود دارد که ساده ترین آن ، مراجعه به بنگاه های معاملات املاک است. اما برخی ها ترجیح می دهند، برای جلوگیری از پرداخت دوباره حق کمیسیون، خودشان قرارداد اجاره را تمدید نمایند.

این موضوع را در نظر داشته باشید که قبل از هرچیزی در مورد تمدید قرارداد اجاره خانه باید توافقی بین صاحب خانه و مستأجر وجود داشته باشد و صاحب خانه رضایت خود را اعلام نموده باشد.معمولا در زمان تمدید قرارداد اجاره نامه مواردی مانند مبلغ رهن و اجازه و تاریخ قرارداد تغییر می نماید و مابقی موارد ثابت می ماند. با این حال، ممکن است در برخی معاملات شرایط دیگری هم تغییر نموده، یا اضافه و کم گردد که در این صورت حتما باید آن ها را ذکر کنیدو تمامی تغییرات ایجادشده در متن تمدید قرارداد نو ثبت شوند.

چه راه هایی برای تمدید قرارداد اجاره ملک وجود دارد؟

راه های متفاوتی برای تمدید قرارداد اجاره ملک وجود دارد که در مقالات قبلی به طور کامل در مورد آن ها صحبت نموده ایم و در اینجا فقط روش ها را مجددا نام می بریم اما برای این که در مورد هرکدام از آن ها به طور کامل به اطلاعاتی که مدنظرتان است دست یابید می توانید به مقالات قبلی ما در این زمینه مراجعه کنید.

  • تمدید قرارداد اجاره در دفتر املاک به روش های ثبت قرارداد نو یا متمم قرارداد
  • تمدید قرارداد اجازه بدون مراجعه به دفتر املاک به صورت کتبی یا شفاهی بین موجر و مستاجر
  • تمدید قرارداد اجاره به صورت پشت نویسی

آیا می توان از چک ضمانت برای تمدید قرارداد اجاره ملک استفاده کرد؟

از آنجایی که پیدا کردن خانه مناسب برای مستاجرین کمی سخت به نظر می رسد و در حالتی که موجر نیز تمایل دارد با مستاجری که نسبت به او اعتماد دارد مجددا قرارداد اجاره نامه را منعقد کند.در این موقعیت ممکن است طرفین تصمیم بگیرند که موجر می تواند برای انعقاد قرارداد نو از چک ضمانت استفاده کند.چک های ضمانت، چک هایی است که بابت تضمین پرداخت اجاره بها ازسوی مستاجر به موجر داده می گردد. یعنی مجموع اجاره بها در طول یکسال در یک چک ضمانت که به آن چک تخلیه نیز گفته می گردد به موجر داده می گردد.

البته اگر قرار است چک ضمانت برای تمدید قرارداد اجاره نامه به کار برده گردد حتما باید در آن ذکر شده باشد. اگر قبلا برای تضمین چک ضامتی را در اختیار مالک قرارداده اید و می خواهید برای تمدید قرار داد مجددا از همان چک ها بهره ببرید، بهتر است این کار را انجام ندهید چرا که ممکن است برای شما مشکل ساز گردد.با توجه به قانون نو چک باید چک صیادی استفاده گردد. بنابراین چک های گذشته برای قراردادهای نو فاقد اعتبار هستند.

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در مورد قرارداد تمدید اجاره ملک و بعلاوه روش هایی که برای انجام این کار وجود دارد شرح دهیم و اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

بیشتر بخوانید:

قوانین مالک و مستاجر آپارتمان از عقد قرارداد تا تخلیه

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2235

به "همه چیز در خصوص چک ضمانت در قرارداد اجاره ای برای تمدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص چک ضمانت در قرارداد اجاره ای برای تمدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید