برترین انیمه های فضایی

به گزارش بالیو، ژانر علمی تخیلی زیرشاخه های زیادی دارد که هر کدام خیال مخاطب را در یک قلمرو خاص به بازی می گیرد. اما کدام قلمرو را می شناسیم که گسترده تر و خیال انگیزتر از فضا باشد؟ کمتر کسی را می توان پیدا کرد که در کودکی رویای سفر به سیارات و کهکشان های دور را در ذهنش مرور نکرده باشد. به همین دلیل است که فیلم های مربوط به فضا در تمام تاریخ فیلمسازی بخشی جدایی ناپذیر و مهم از ژانر علمی تخیلی بوده اند.

برترین انیمه های فضایی

به گزارش خبرنگاران؛ در اینجا ما به سراغ انیمه ها رفته ایم و از بین انتخاب های زیادی که وجود دارد هشت انیمۀ فضایی برتر را انتخاب نموده ایم که با وجود مضمون مشابهی که دارند، هر کدامشان واقعا ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را به اثری ماندگار و دیدنی تبدیل نموده است.

1. خوش تیپ فضایی (Space Dandy) (2014)

این یکی از بلندپروازانه ترین و خیال انگیزترین انیمه های فضایی ده سال اخیر است. بخصوص اگر در پی یک انیمۀ سریالی شاد و مفرح باشید، این یکی از برترین انتخاب هاست. شخصیت اصلی این انیمه مردی به نام دندی است؛ کاپیتان خوش پوش و مجذوب نماینده یک سفینه که کارش شکار بیگانه های فضایی است. هر قسمت از این سریال تقریبا داستان جداگانه ای دارد. در هر قسمت، دندی به همراه خدمۀ سفینه اش از جمله رباتی به نام کیوتی به یک سیارۀ نو می فرایند و با دشمنان تازه ای رو به رو می شوند. هر قسمت از سریال پر از صحنه ها و موقعیت های عجیب و غریب و خنده دار و سرشار از شوخی های کلامی و عملی است. یکی دیگر از نقاط قوت این انیمه خلاقیت زیادی است که سازندگان به خرج داده اند و هر سیاره و هر نژادی از بیگانگان فضایی را با حال و هوایی کاملا منحصر به فرد و متفاوت از بقیه به تصویر کشیده اند.

2. لباس های جنگی گاندام: یتیمان آهن نژاد (Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans) (2015)

عنوان طولانی این سریال نباید باعث گردد فکر کنید که خیلی ماجرای پیچیده و نفهمیدنی ای قرار است در آن اتفاق بیافتد. اتفاقا خیلی راحت با داستان این انیمه ارتباط برقرار خواهید کرد و مجذوبش خواهید شد. احتمالا با مضمون موبایل سوت در فیلم های مختلف آشنا هستید؛ آن ها لباس های غول پیکر جنگی هستند که افراد در درونشان قرار می گیرند و با دست ها و پاهایشان آن ها را کنترل می نمایند. داستان این مجموعه در زمان آینده و در مریخ اتفاق می افتد و دربارۀ گروهی از بچه های یتیم است که به عنوان برده های جنگی به وسیله یک کمپانی بازرگانی به خدمت گرفته شده اند. این سربازان جوان علیه اربابانشان شورش می نمایند و خودشان کمپانی تازه ای تاسیس می نمایند. آن ها وارد جنگی می شوند که بین طبقۀ فقیر ساکن مریخ و ثروتمندان ساکن زمین در جریان است. این سریال پر از صحنه های اکشن دیدنی، شخصیت های پخته و دوست داشتنی و روابط عاطفی عمیق است.

3. آسترا؛ گم شده در فضا (Astra: Lost in Space) (2019)

وقتی بحث از قصه های مربوط به سفر های حماسی و پرماجرا در میان باشد، هیچ چیز به پای یک سفر فضایی نمی رسد. انیمۀ آسترا؛ گمشده در فضا برترین استفادۀ ممکن را از این قابلیت بی نظیر و خیال انگیز سفر های فضایی نموده است. داستان این سریال در دنیایی اتفاق می افتد که سفر های فضایی در آن بسیار راحت و فراوان است. یک گروه از دانش آموزان برای یک اردوی آموزشی به یکی از سیارات دوردست برده می شوند. اما آن ها در آنجا گرفتار چیزی شبیه یک کرم چاله می شوند و از آن طریق به جایی ناشناخته از کیهان می فرایند و در آنجا سرگردان می شوند. آن ها در آنجا سفینه ای متروکه پیدا می نمایند که انگار از یک تمدن بیگانه به جا مانده است. این سریال داستان سفر مجذوب نماینده و هیجان انگیز این دانش آموزان به سمت خانه را روایت می نماید و در این راستا، لذت یک ماجراجویی هیجان انگیز در سیارات مختلف کیهان را به بیننده می چشاند.

4. جنگ ستارگان؛ منظره ها (Star Wars: Visions) (2021)

اگر تا به حال با دنیای انیمه آشنا نبوده اید و تازه قصد عبور از درواز های این قلمرو را دارید، این سریال یک نقطۀ آغاز عالی است. هر قسمت از این سریال یک داستان جداگانه دارد و 7 کمپانی متفاوت ژاپنی با مشارکت یکدیگر آن را فراوری نموده اند. برخی از بزرگترین نام های دنیای انیمه در ساخت این سریال مشارکت داشته اند. از آنجایی که داستان ها مجزا و متفاوت هستند، شما می توانید از هر قسمتی که دلتان خواست تماشای آن را آغاز کنید و اگر یکی از داستان ها توجهتان را جلب نکرد بروید سراغ بعدی. در ضمن اگر قبلا فیلم های جنگ ستارگان را دیده باشید، دنیای این سریال برایتان کاملا مانوس و آشنا خواهد بود.

5. کابوی بیباپ (Cowboy Bebop) (1998)

حتی اگر تا به حال از هیچ انیمۀ فضایی لذت نبرده باشید، خیلی سخت می توانید عاشق این یکی نشوید. این سریال با گذشت بیست و چهار سال از ساختش هنوز هم درجه یک و دیدنی و تازه است. داستان این سریال که تا حد زیادی از آثار وسترن تاثیر پذیرفته، در آینده اتفاق می افتد و دربارۀ گروهی از جایزه بگیران فضایی است که با سفینه ای به نام بیباپ سفر می نمایند و با شکار مجرمان و تحویل دادن آن ها به پلیس پول خوبی درمی آورند. شخصیت پردازی این سریال فوق العاده است؛ شما تک تک اعضای این گروه را دوست خواهید داشت و اصلا دلتان نمی خواهد سریال تمام گردد و شما مجبور به خداحافظی با آن ها شوید. موسیقی و جلوۀ بصری این انیمه کاملا منحصر به فرد است و حال و هوایی را به آن می بخشد که مثل ترکیبی عجیب و مجذوب نماینده از آینده ای خیالی و گذشته ای نوستالژیک است.

6. برادران فضایی (Space Brothers) (2012)

شاید فکر کنیم داستان های خوب فضایی حتما باید پر از کلونی های فضایی و نبرد های بزرگ با سلاح های عجیب و غریب باشد. البته این ها عناصر مجذوب نمایندهی هستند، ولی انیمه هایی مثل برادران فضایی ثابت می نمایند که داستان های فضایی خوب می توانند فضای خیلی واقعی تری هم داشته باشند. این سریال از خیلی جهات داستان و فضای ساده و واقع گرایانه ای دارد، اما در عین سادگیش درخشان و مجذوب نماینده است. سراسر این انیمه پر از ایده های عمیق و تامل برانگیز دربارۀ فضا، علم و زندگی است. همانطور که از نامش پیداست داستان این انیمه دربارۀ دو برادر به نام های موتا و هیبیتو است که در کودکی آرزویشان این بوده که هر دو فضانورد شوند. وقتی بزرگ می شوند فقط هیبیتو است که راستا فضانورد شدن را طی نموده است. اما موتا هم یک شانس تازه پیدا می نماید تا دوباره رویای قدیمی اش را دنبال کند. هستۀ اصلی داستان، کوشش موتا برای موفقیت در این شانس دوباره و همراه شدن با برادرش در سفر فضایی است.

7. افسانۀ قهرمانان کهکشان (Legend of the Galactic Heroes) (1988)

این از همان جنس قصه هایی است که معمولا از فیلم ها و سریال های فضایی انتظار داریم و مشابهش را زیاد دیده ایم. اما این نباید باعث گردد که فکر کنید این یک داستان کلیشه ای و کسل نماینده است. بلکه کاملا برعکس، در اینجا با یک شاهکار باطراوت و درجه یک طرف هستیم که یکی از پرطرفدارترین انیمه های دهۀ 90 میلادی بوده است. داستان این سریال دربارۀ دو قدرت کیهانی با نام های امپراطوری کهکشانی و اتحادیۀ سیاره های آزاد است که هر کدام آرمان ها و خواسته های متفاوتی را دنبال می نمایند. آن ها با یکدیگر می جنگند تا تسلط کامل را در کهکشان به دست بیاورند. این انیمۀ 110 قسمتی داستان نبرد استراتژی ها و هوش هاست؛ نبردی بین قهرمانان و خاندان های بزرگ دو طرف کیهان. شاید فکر کنید این انیمه بیش از حد قدیمی یا بیش از میزان طولانی است؛ اما وقتی دیدنش را آغاز کنید و وارد دنیای بزرگ و پیچیده اش شوید خواهید دید که چقدر راحت شما را مجذوب و مسحور می نماید و تا خاتمه در پی خودش می کشد.

8. سیارات (Planetes) (2003)

این انیمه داستانی منسجم و پرکشش و شخصیت هایی بسیار پخته و مجذوب نماینده دارد. داستان سریال در سال 2075 اتفاق می افتد؛ زمانی که تکنولوژی آنقدر پیشرفت نموده که سفر های فضایی مثل دوچرخه سواری راحت و فراوان شده اند. اما این پیشرفت عوارضی هم دارد که مشکل افزایش زباله های فضایی یکی از این عوارض است. به همین دلیل دم و دستگاهی تشکیل شده که مسئولیتش رفت و روب فضا و از بین بردن زباله های خطرناکی است که می توانند امنیت نسل های بعدی را تهدید نمایند. شخصیت اصلی فیلم زنی به نام آی تانابه است که همواره دوست داشته در فضا کار کند و نهایتا برای تحقق آرزویش به تشکیلات پاکسازی زباله ها ملحق می گردد. همانقدر که ماموریت ها و ماجرا هایی که برای تانابه وهمکارانش اتفاق می افتد مجذوب نماینده و هیجان انگیز است، لایه های عاطفی سریال هم گسترده و عمیق است. بعلاوه بر خلاف خیلی از فیلم ها و سریال های فضایی که دیده ایم، این انیمه شرایط زندگی در فضا را هم از لحاظ روحی و هم به لحاظ جسمانی به دقیق ترین شکل ممکن به تصویر کشیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1401 بروزرسانی: 26 خرداد 1401 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2193

به "برترین انیمه های فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین انیمه های فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید