بوتولیسم همچنان قربانی می گیرد؛ تلف شدن غیرعادی پرندگان مهاجر 38 روزه شد

به گزارش بالیو، تهران (پانا) - تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر آبزی در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان همچنان ادامه دارد و وارد سی و هشتمین روز خود شده است و تا به امروز 20 هزار و 492 قطعه از پرندگان مهاجر تلف شدند.

بوتولیسم همچنان قربانی می گیرد؛ تلف شدن غیرعادی پرندگان مهاجر 38 روزه شد

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

اداره محیط زیست استان مازندران در آخرین اطلاعیه خود از وضع تلف شدن پرندگان مهاجر آبزی اعلام کرده است که عملیات پایش و جمع آوری لاشه پرندگان مهاجر آبزی با اعزام اکیپ های از محیط بانان و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست بهشهر، گلوگاه و اداره کل مازندران انجام شد و 1066 قطعه پرنده مهاجر آبزی از گونه های چنگر معمولی، فلامینگو، مرغابی وکشیم تلف شده از سطح خلیج و ساحل جمع آوری و دفن بهداشتی شدند و با احتساب تلفات 33 روز گذشته، مجموع تلفات پرندگان مهاجر جمع آوری شده، به عدد 20 هزار و 492 قطعه رسیده است.

هرچند کارشناسان علت مرگ گسترده پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله را وجود سم بوتولیسم عنوان کرده اند و سازمان دامپزشکی کشور نیز این موضوع را تایید کرده است اما اخیرا شبهاتی درباره مرگ پرندگان مهاجر مبنی بر وبای پرندگان در این تالاب نیز مطرح شده است. البته کمیته مشورتی میانکاله که متشکل از سه دانشگاه دولتی کشور و افراد آگاه محلی است، فرضیه وبای پرندگان را رد کرده است. حال سوال اینجاست که علت مرگ این پرندگان مهاجر به عنوان سرمایه های محیط زیست ابتلا به وبای پرندگان است یا بوتولیسم؟

محمود صادقی، میکروب شناس درباره علت مرگ این پرندگان در گفت وگو با پانا گفت: مرگ و میر پرندگان مهاجر در قسمت ساحل جنوبی تالاب رخ می دهد که تشخیص مرگ ناشی از وبا یا بوتولیسم را سخت کرده است اما در آزمایش هایی که تیم تخصصی که وظیفه تشخیص و شناسایی عوامل این بحران زیست محیطی را دارد، نشان داده است که در لاشه این پرندگان سم بوتولیسم وجود داشته است. همچنین نمونه برداری و انجام آزمایش روی پرندگان تلف شده نیز نشان داده است که سم نوروتوکسین در بدن آن ها وجود دارد که سم درگیر کننده اعصاب است.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ادامه داد: افزایش تولید باکتری بوتولینوم چندین عامل دارد که می توان به تغییر شرایط اقلیم، افزایش مواد آلی در تالاب به دلیل ورود شیرابه پسماند و فاضلاب، کاهش سطح آب تالاب و دستکاری رسوبات تالاب اشاره کرد.

وی گفت: هنگامی که پرندگان از موجودات کف زی در تالاب تغذیه می کنند، سم بوتولینوم به صورت غیرمستقیم وارد دستگاه گوارش آن ها می شود که این سم موجب مرگ پرندگان می شود.

این متخصص میکروب شناسی در ادامه درباره جلوگیری از مرگ و میر پرندگان مهاجر گفت: برای توقف مرگ و میر پرندگان مهاجر در میانکاله نمی توان در کوتاه مدت اقدامی انجام داد زیرا شرایط رشد این باکتری به صورت آهسته و در مدت زمان طولانی رخ داده است و طبیعی است که مقابله با آن نیز زمان بر باشد. ضمن اینکه اکنون انباشته ای از میکرو ارگانیسم در رسوبات تالاب وجود دارد که حذف آن زمان بر است و اگر مدیریت نشود سال آینده نیز وضع تلفات پرندگان همینگونه خواهد بود.

وی درباره احتمال مرگ و میر پرندگان مهاجر تالاب میانکاله بر اثر وبای پرندگان نیز گفت: هنوز این موضوع تایید نشده است و کارشناسان در حال بررسی مرگ پرندگان مهاجر بر اثر وبای پرندگان هستند. البته معتقدم اکنون علاوه بر چرایی علت مرگ این پرندگان باید به دنبال مدیریت و جلوگیری از تلفات بیشتر این گونه های ارزشمند بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1640

به "بوتولیسم همچنان قربانی می گیرد؛ تلف شدن غیرعادی پرندگان مهاجر 38 روزه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوتولیسم همچنان قربانی می گیرد؛ تلف شدن غیرعادی پرندگان مهاجر 38 روزه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید