وقایع بین المللی ریاضیات ایران در 2018 را بشناسید

به گزارش بالیو، در سال 2018 شاهد رخدادهای بین المللی در حوزه ریاضیات بودیم که سهم ایران در آن قابل توجه بوده است؛ در این سال کوچر بیکار به عنوان دومین ایرانی موفق شد مهمترین جایزه دنیا در حوزه ریاضیات را از آن خود کند.

وقایع بین المللی ریاضیات ایران در 2018 را بشناسید

به گزارش بالیو، در سال 1397 (2018)، در هجدهمین کنگره بین­ المللی ریاضی­دانان (ICM- 2018)، ایران این افتخار را پیدا کرد که به یکی دیگر از فرزندانش، مدال فیلدز اهدا گردد. برنده این مدال، ریاضی­دان برجسته کوچر بیرکار (فریدون درخشانی) بود که تحصیلات دوره ابتدایی و هدایت خود را در زادگاهش- روستای نِی از توابع شهر مریوان واقع در استان کردستان گذراند و بعد، به دلیل نبود دبیرستان در آن روستا، راهی مریوان شد تا در آنجا، دیپلم خود را در رشته ریاضی- فیزیک در مدرسه طالقانی بگیرد. پس از آن، از طریق کنکور سراسری، به رشته ریاضی دانشگاه تهران راه یافت. وی در طول تحصیل خویش، تابستان­ ها برای یاری به خانواده، به روستای خود می­ رفت و مشغول کشاورزی می ­شد. البته در چند دهه اخیر و بعد از سرانجام جنگ، مردم مریوان که از راه کشاورزی زندگی خود را می­ گذرانند، به دلیل مشکلاتی که کشاورزان با آن روبرو گردیده ­اند، به کولبری روی آورده ­اند تا گذران زندگی نمایند.

کوچر پس از ورود به رشته ریاضی دانشگاه تهران، عضو تیم مسابقه ریاضی دانشجویی آن دانشگاه بود؛ مسابقه ­ای که هر سال توسط انجمن ریاضی ایران برگزار می ­گردد و او موفق شد برنده مدال طلای این جایزه در ایران گردد. در سال 1379، تیم دانشگاه تهران، یکی از سه تیم اول شد و اعضای تیم از جمله فریدون درخشانی به مسابقه دنیای که در سال 2000 در انگلستان برگزار می ­شد، اعزام شدند. فریدون بعد از این مسابقه، به ایران بازنگشت و در سال 2001، به دانشگاه ناتینگهام رفت و تحت نظر دو پروفسور به نام های ایوان فسنکو (Ivan Fesenko) و ویاچسلاو شوکوروف (Vyacheslav Shokurov)، رساله دکتری ریاضی خود را در زمینه هندسه جبری به اتمام رساند.

کوچر در سال 2003، از طرف انجمن ریاضی لندن، جایزه Cecil King Travel Scholarship را به عنوان بهترین دانشجوی دکتری دریافت کرد و در سال 2004، از رساله دکتری خود دفاع کرد. موضوع تحقیق کوچر، حوزه ­ای بین­ رشته ­ای و پیچیده از بررسی و کراندار بودن واریته­ های جبری بود که نیازمند پیش ­نیازهای پیشرفته ­ای در قسمت­های مختلف ریاضی است. تحقیق در چنین رشته ­ای، بدون داشتن نبوغ و پشتکاری که کوچر داشت، قابل دسترسی نبود.

کوچر پس از اخذ مدرک دکترای خود، به سرعت در جامعه ریاضی دنیای درخشید. برای نمونه، در سال 2010، جایزه Leverhulme و بعد، مبانی علوم ریاضی پاریس را دریافت کرد و در سال 2016، انجمن ریاضی آمریکا، جایزه مور را به وی اهدا کرد. تمرکز کار تحقیقی کوچر، در زمینه مدل­ های مینی­مال، مولدهای متناهیِ سیستم ­های چند کانونی و کراندار بودن واریته Fano است. هر یک از این جایزه ­ها، نشان ­دهنده اصیل و بدیع بودن تحقیقات ریاضی کوچر در سطح دنیای است.

ریاضی یکی از رشته­ هایی است که معیار روشن و صریحی برای ارزیابی تحقیقات ریاضی و ریاضی­دانان دارد. اگر مخروط تحقیقات ریاضی را نگاه کنیم، در قله آن در رأس مخروط جایزه فیلدز واقع شده است. بدیع بودن و نوآوری تحقیق کوچر بیرکار باعث شد تا مدال فیلدز، به وی اهدا گردد.

اتفاق مورد توجه دیگری نیز در ICM-2018 رخ داد که برای اولین بار، یکی از سخنران­ های مدعو کنگره، دکتر میثم نصیری از ایران بود که عضو هیئت علمی پژوهشگاه دانش ­های بنیادی در ایران است و سخنرانی وی، در حوزه معادلات دیفرانسیل عادی و سیستم­ های دینامیکی است. این رویداد مهم علمی هم نشانه دیگری از توانمندی ریاضیدانان جوان ایرانی در عرضه های بین المللی است.

علاوه بر آن در سال 2018 اتحادیه بین المللی ریاضی، به پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، روز تولد مرحوم مریم میرزاخانی، 12 ماه می (22 اردیبهشت) را روز زنان در ریاضیات در دنیا نامگذاری کرد.

به گزارش بالیو، مرحوم میرزاخانی در سال 2014 به دلیل انجام تحقیقات در زمینه دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه ای آنها برنده مدال فیلدز شد. زمینه تحقیقاتی وی مشتمل بر نظریه تایشمولر (Teichmüller theory)، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم تافته بود.

از سال 2004 تا 2008 او یک پژوهشگر موسسه ریاضی Clay و استادیار دانشگاه پرینستون، نیوجرسی بود. او بعدها به عنوان استاد دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا مشغول به کار شد.

وی در کنار کار خلاقانه و نظری هم زمان با الکس اسکین در دانشگاه شیکاگو در مورد این که چگونه یک توپ در اطراف میز بیلیارد حرکت می نماید، به همکاری پرداخت. این پژوهش منجر به مقاله 200 صفحه ای شد که در سال 2013 منتشر شد. میرزاخانی رویکرد شخصی خود در مورد این تحقیق را این طور خلاصه کرد: این کار مانند این می ماند که در جنگل گم گردیده و سعی در استفاده از تمام دانسته هایی که می توانید جمع آوری کنید، دارید تا با برخی از ترفندهای جدید و با کمی شانس راه خروج را پیدا کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 56

به "وقایع بین المللی ریاضیات ایران در 2018 را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقایع بین المللی ریاضیات ایران در 2018 را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید