تور ارزان ارمنستان: توافق ایران با ارمنستان برای استفاده از مسیرهای جایگزین ترانزیت

به گزارش بالیو، رئیس کل گمرک در سفر به مسکو با مدیران گمرک کشور های اوراسیا ملاقات و بر ضرورت جایگزینی جهت های تازه حمل ونقل کالا تأکید کرد.

تور ارزان ارمنستان: توافق ایران با ارمنستان برای استفاده از مسیرهای جایگزین ترانزیت

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در سفر رئیس کل گمرک ایران به روسیه بر ضرورت توسعه زیرساخت های بندری و گمرکی تأکید و گشایش های جدیدی در جهت مبادلات مالی و گمرکی بین دو کشور ایجاد شد.

سید مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران که برای شرکت در همایش بین المللی گمرک به روسیه سفر نموده بود، گفت: در مصاحبه های مفصل با مقامات روسیه و کشور های عضو اتحادیه مالی اورآسیا، به ویژه روسیه و ارمنستان، توافقات خوبی در زمینه توسعه همکاری های گمرکی و هم استفاده از جهت های جایگزین حمل ونقل کالا به دست آمد.

میراشرفی با اعلام این که حجم مبادلات کالا بین ایران با اتحادیه مالی اوراسیا جهتی صعودی در پیش گرفته است اضافه نمود: با توافقات حاصل شده به زودی شاهد جهش در مناسبات تجارت و بازرگانی با کشور های عضو این اتحادیه خواهیم بود.

وی در جمع تجار و فعالان مالی ایران در روسیه گفت: 87 هزار میلیارد دلار حجم کل جی دی پی جهانست که بیش از 50 درصد آن، که بیشترین عایدی و اشتغال را در کشور ها ایجاد می نماید، سهم صادرات و واردات است. در زمان حاضر 10 گمرک و بندر بزرگ جهان در آسیا واقع شده است و چنانچه ظرفیت بندری و گمرکی خود را افزایش دهیم، از سهم ترانزیت، واردات و صادرات کالا، میلیارد ها دلار عایدی برای کشورمان دنبال خواهد شد. کریدور های شرق به غرب و شمال به جنوب، دو راهگذر مهم بین المللی است که ایران در جهت هر دو گذرگاه بین قاره ای واقع شده است. ما هیچ راهی جز یاری به تجار و بازرگانان نداریم، چراکه موفقیت در تجارت بر اساس شانس نیست، بلکه موفقیت ناشی از برنامه ریزی دقیق و حاصل برنامه مدونی است که باید تدوین و اجرا گردد.

میراشرفی با بیان این که ایران کشوری نیست که بخواهند به طور کامل تحریم نمایند، توضیح داد: شاید بتوانند جهت های هوایی را با تحریم محدود نمایند، اما جهت های زمینی و دریایی ایران که با 15 کشور از زمین و دریا همسایگی دارد، قابل تحریم نیست.

وی با تأکید به اهمیت گذرگاه های زمینی برای صادرات و واردات کالا بین ایران و روسیه گفت: تکمیل هرچه سریع تر زیرساخت های دریایی و جاده ای، به ویژه در زمینه افزایش ناوگان کشتی های رو ـ رو در دریای خزر و تسهیلات بیشتر گمرکی، می تواند حجم مبادلات را افزایش دهد.

رئیس کل گمرک ایران راجع به اقدامات گمرک ایران برای تسهیل مراودات تجاری بین ایران و روسیه در سه سال اخیر تأکید کرد: گمرک ایران همچنان با جدیت پیگیر حل مسائل گمرکی است.

وی استفاده از گمرک سبز را یکی از مهمترین راه های تسهیل شرایط صادرات کالا به روسیه اسم کرد و گفت: برای استفاده از کریدور سبز گمرکی به حضور شرکت های بسیار بزرگ یا هلدینگ های تجاری احتیاج است، اما متأسفانه در زمان حاضر شرکت های مدیریت صادرات، هلدینگ های تجاری یا شرکت های بزرگ فعال نیست و تنها بخش خصوصی یا شرکت های تجاری به صورت جزیره ای و کوچک وارد تجارت می شوند.

میراشرفی به ضرورت تشکیل شرکت های بزرگ مدیریت صادرات، هلدینگ های تجاری و ورود شرکت های مادرتخصصی به بازار روسیه توضیح داد و گفت: در این صورت می توان از مزایای کریدور سبز گمرکی بهره برد.

در این نشست کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با تشریح شرایط کنونی تجارت و بازرگانی بین ایران و روسیه، موانع و مسائل گمرکی در جهت مبادلات بازرگانی بین دو کشور را تشریح کرد.

زارعی رایزن بازرگانی و حیدری رایزن مالی سفارت جمهوری اسلامی ایران، جلالی فر عضو اتاق مشترک بازرگانی و صنایع ایران و روسیه و هم جمعی از تجار و فعالان مالی ایرانی در روسیه در این نشست با بیان مسائل ترانزیتی و گمرکی، پیشنهادات و راه چاره های خود در زمینه برطرف مسائل موجود را ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1968

به "تور ارزان ارمنستان: توافق ایران با ارمنستان برای استفاده از مسیرهای جایگزین ترانزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ارمنستان: توافق ایران با ارمنستان برای استفاده از مسیرهای جایگزین ترانزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید