توفان گرد و خاک در 4 استان

به گزارش بالیو، سازمان هواشناسی نسبت به خیزش گرد و خاک در 10 استان و وقوع توفان گرد و خاک در چهار استان شرقی و جنوبی کشور هشدار داد.

توفان گرد و خاک در 4 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از افزایش گرادیان فشاری و وزش باد شدید، خیزش گردوخاک، توفان گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن از اواخر وقت پنجشنبه تا شنبه (12 تا 14 خرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه در استان های شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی، آدینه درشمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب خراسان جنوبی و شرق کرمان و شنبه در شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب خراسان جنوبی، شرق کرمان و شرق هرمزگان مورد انتظار است.

در این شرایط جوی اختلال در تردد، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، آسیب به صنایع حساس به گردوخاک و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان فرسوده، آسیب به سازه های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و تاخیر و احتمال لغو پرواز ها دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های احتمالی، اجتناب از سفر های غیر ضروری، عدم پارک خودرو ها در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، اجتناب از حضور در فضای باز برای تمام گروه ها، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک، استحکام سازه های موقت، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیما های سبک و اجتناب از فعالیت های کویرنوردی را توصیه می نماید.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ ازوزش باد و گردوخاک و وزش باد شدیداز سه شنبه تا شنبه (10 تا 14 خرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز سه شنبه در خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، چهارشنبه در خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و جنوب خراسان رضوی، پنجشنبه در خراسان رضوی، سمنان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و شرق کرمان و آدینه و شنبه در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، شرق فارس، سمنان، یزد و شرق اصفهان مورد انتظار است.

این شرایط جوی اختلال در تردد جاده ای، خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه های موقت، احتمال تاخیر در پرواز ها را در پی دارد بنابراین سازمان هواشناسی توصیه می نماید احتیاط در تردد به ویژه در جاده های کویری، استحکام سازه های موقت، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و احتیاط در فعالیت های کویرنوردی در دستور کار قرار گیرد.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2213

به "توفان گرد و خاک در 4 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توفان گرد و خاک در 4 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید