جزئیات طرح تازه وزارت بهداشت برای ویزیت بیماران ، نحوه ویزیت بیمار در طرح دوراپزشکی ، اجرای پایلوت طرح در 2 استان

به گزارش بالیو، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت جزئیات اجرای طرح دوراپزشکی را در 2 استان کشور تشریح کرد.

جزئیات طرح تازه وزارت بهداشت برای ویزیت بیماران ، نحوه ویزیت بیمار در طرح دوراپزشکی ، اجرای پایلوت طرح در 2 استان

به گزارش خبرنگاران، دکتر مصطفی رضایی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درخصوص اجرای طرح دوراپزشکی در دو استان اصفهان و خراسان رضوی، گفت: این کار از برنامه های آینده وزارت بهداشت است که فعلا به شکل پایلوت آن را اجرایی نموده ایم. این طرح در منطقه ها صعب العبور و نقاطی که فاصله زیادی با مراکز درمانی بزرگ تر دارند اجرا می گردد؛ البته در مواقع زمانی خاص مانند شب ها که ممکن است پزشک عمومی (در مراکزی که بیتوته پزشک دارند) و یا در زمان دهگردشی احتیاج به مشورت پزشک متخصص و فوق تخصص داشته باشد و ضرورتی هم نداشته باشد که بیمار به بیمارستان ارجاع گردد نیز از طرح دوراپزشکی استفاده می کنیم.

نحوه ویزیت بیمار در طرح دوراپزشکی

وی اضافه کرد: با این شیوه قرار است بیماری که به مرکز مراجعه نموده است ابتدا به وسیله پزشک مرکز مورد آنالیز قرار گیرد و در صورتی که لازم بود تا پزشک متخصص مشورت دهد، آنگاه به وسیله دستگاه هایی که در بستر الکترونیک در اختیار متخصصین قرار گرفته است، پزشک سطح یک با پزشک سطوح بالاتر به شکل برخط ارتباط گرفته و مشاوره لازم را دریافت کند.

اجرای پایلوت طرح در 2 استان

او با اشاره به این که این طرح پایلوت حدودا دو ماه است که در دو استان اصفهان و خراسان رضوی اجرا شده است، بیان نمود: پیش از شروع اجرای برنامه دوراپزشکی، شاخص هایی را آنالیز نموده ایم و قرار است پس از اجرای پایلوت طرح، مجددا این شاخص ها ارزیابی گردد تا ببینیم پیشرفت کار پس از خاتمه طرح پایلوت به چه صورت بوده است و تا چه حد توانسته سبب رضایت مندی و بهبود ارائه خدمات سلامت گردد. در صورتی که به شاخص های مورد نظر برسیم، ان شاءالله طرح در سایر استان ها هم اجرایی خواهد شد.

امکانات پزشکی مورد استفاده در طرح

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، گفت: تجهیزات پزشکی که اکنون در قالب دوراپزشکی در اختیار همکاران ما قرار گرفته است دارای امکانات تشخیص طبی است که می تواند خدمات نوار قلب، مقدار گیری اکسیژن خون، قندخون، فشارخون و... را انجام دهد. بعلاوه امکان افتالموسکوپ، اتوسکوپ و تصویربرداری از ضایعات پوستی بیمار و یا سایر عوارض حادث شده هم وجود دارد.

وی تاکید نمود: به طور کلی سعی کردیم برنامه به نحوی طراحی گردد که تمام اطلاعاتی که یک پزشک برای تشخیص و درمان احتیاج دارد را فراهم کنیم. این نوع ارائه خدمت در خصوص هر نوع بیماری واگیردار و غیرواگیر قابل انجام است.

ارائه اطلاعات به پزشک از سوی بیمار با نرم افزار

وی اضافه کرد: البته اینکه بیمار بتواند به وسیله بعضی نرم افزارها اطلاعات سلامت خود را به پزشک خانواده خود ارائه دهد هم جزو برنامه های آینده ما است تا از این طریق بیمار مستقیما با پزشک خود ارتباط بگیرد.

طرح تا به امروز در کدام استان ها اجاره شده؟

او با تاکید بر اینکه خدمات دوراپزشکی در بستر پایلوت رایگان است، درباره دلیل انتخاب دو استان اصفهان و خراسان رضوی برای اجرای طرح، اظهار کرد: از آنجایی که در نظر داشتیم تا زنجیره ارجاع کاملی داشته باشیم و این امکان در این دو استان فراهم بود، این دو نقطه را انتخاب کردیم تا چالش های نظام ارجاع در این سطوح معین گردد.

رضایی ادامه داد: البته در استان های دیگر مثل کرمانشاه، تبریز و استان خراسان رضوی پیش از این نیز تجربه ای اجرا شده است. از سوی دیگر قصد داشتیم تا کار بر اساس دو سامانه متفاوت در سطح یک اجرا گردد و از آنجایی که پرونده الکترونیک در استان اصفهان در سامانه سیب و در استان خراسان رضوی در سامانه سینا است، خواستیم مسیر اجرا در هر دو سامانه را مشاهده کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2326

به "جزئیات طرح تازه وزارت بهداشت برای ویزیت بیماران ، نحوه ویزیت بیمار در طرح دوراپزشکی ، اجرای پایلوت طرح در 2 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح تازه وزارت بهداشت برای ویزیت بیماران ، نحوه ویزیت بیمار در طرح دوراپزشکی ، اجرای پایلوت طرح در 2 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید