حتما یک کلاه پشمی شاهرودی خریداری کنید!

به گزارش بالیو، خبرنگاران: مهارت سنتی بافت کلاه پشمی در شهرستان شاهرود یکی از میراث ها ناملموس استان سمنان است که در نوبت ثبت در لیست ملی است. امروز علاقه کمتری به استفاده از این کلاه وجود دارد و از این رو شاید مهارت بافت آن به فراموشی سپرده گردد.

حتما یک کلاه پشمی شاهرودی خریداری کنید!

هانی رستگاران ـ پژوهشگر میراث ناملموس و فرهنگ عامه ـ درباره مهارت سنتی بافت کلاه پشمی به ایسنا گفت: کلاه پشمی یکی از هنرهای سنتی و دستی کهن شهرستان شاهرود در نقاط کوهستانی و کویری منطقه است. این دست بافته منطبق با فرهنگ منطقه ای بوده و جزیی از پوشاک مردان به عنوان سرپوش در فصل سرد سال مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت می توان گفت که کلاه تنها بخش پوشاک مردان است که نسبت به سایر پوشاک کمترین تحول و دگرگونی را داشته است و از سویی جایگاه کلاه در اعتقادات، باورها، آیین ها و نقش آن در مفاهیمی چون مردانگی و اصالت موجب شده اهمیت خاصی داشته باشد.

او اضافه نمود: ماده اصلی و اولیه آن از پشم گوسفند، شتر و کرک بز بوده که به صورت کاملا خام و خودرنگ استفاده می گردد. مراحل بافت آن بسیار ساده و بدون دخالت هیچ گونه ماشین و یا ابزار خاصی انجام می گردد. برای بافت کلاه بعد از شستن پشم آن را نخ ریسی می نمایند، سپس کلاه را با پنج عدد سیخ چوبی یا میله فلزی می بافند.

رستگاران با بیان این که مهمترین خاصیت این کلاه غیر قابل نفوذ بودن در برابر سرما، نم و رطوبت است که موجب شده تا به امروز کاربرد خود را حفظ کند، ادامه داد: از آن جا که دو لبه کلاه را می توان در مواقع سردی هوا بر روی گوش ها برگرداند، در اصطلاح به آن کلاه گوشی نیز گفته می گردد و اگر به جای پشم برای تهیه آن از کُرک استفاده گردد به آن کلاه کُرکی هم می گویند .

این پژوهشگر میراث ناملموس بعلاوه گفت: بافت این کلاه گاها به وسیله زنان و بیشتر مردان کهنسال انجام می گردد. رنگ آن عموما خودرنگ (رنگ پشم، کرک) بوده و بسته به سن شخص در میزان و رنگ های متفاوت بافته می گردد. در روستای طرود و روستاهایی که در منطقه کویری خوار توران قرار گرفته است به علت پرورش شتر از پشم آن برای بافت این کلاه استفاده می گردد.

رستوران های روباز مشهد

رستوران نزدیک حرم مشهد

فهرست وسایل سفر به مشهد با اتوبوس

او درباره اهمیت ثبت مهارت سنتی بافت کلاه پشمی اضافه نمود: بر اثر رواج زندگی، فرهنگ شهرنشینی و تغییر شیوه های سنتی گذران زندگی به سبک تازه، نسل تازه کمتر علاقمند به استفاده از این نوع کلاه هستند. از این رو شناسایی، تهیه پرونده ثبتی، مستندنگاری، ترویج، آموزش و ایجاد انگیزه در بین نسل تازه مبنی بر استفاده و فراوری این کلاه موجب حفظ و ماندگاری آن می گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1402 بروزرسانی: 5 خرداد 1402 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2375

به "حتما یک کلاه پشمی شاهرودی خریداری کنید!" امتیاز دهید

2 کاربر به "حتما یک کلاه پشمی شاهرودی خریداری کنید!" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حتما یک کلاه پشمی شاهرودی خریداری کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید