خانه هایی که در مازندران به بادی بندند!

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با بیان اینکه کیفیت، مقاومت و عمر مفید ساختمان ها در ارتباط مستقیم استفاده از مصالح استاندارد است، اظهارکرد: استانداردسازی مصالح ساختمانی یکی از مهم ترین مسائل ساخت و ساز مازندران است.

خانه هایی که در مازندران به بادی بندند!

هادی حمیدیان در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه تعداد معادن فراورینماینده شن و ماسه استاندارد در مازندران بسیار اندک است و این معادن هم به دلیل عدم نظارت پیوسته در بیشتر مواقع غیراستاندارد فراوری می نمایند، اظهار کرد: باید در ارتباط با استاندارد سازی مصالح ساختمانی در سطح معاونت عمرانی استانداری جلساتی برگزار گردد تا وظیفه هر بخشی تعیین گردد.

استانداردسازی مصالح ساختمانی یکی از مهم ترین مسائل ساخت و ساز استان

وی، استانداردسازی مصالح ساختمانی به خصوص شن و ماسه را یکی از مهم ترین مسائل ساخت و ساز استان دانست و تاکید نمود: طی سال های گذشته پیگیری های فراوانی انجام شد تا استاندارد سازی مواد معدنی در مصالح ساختمانی به طور واقعی و تخصصی انجام گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با انتقاد از عملکرد اداره استاندارد در حوزه معادن شن و ماسه اظهار کرد: اداره استاندارد برای پایش و تایید استاندارد بودن و فرآیند فراوری شن و ماسه فراوریی معادن از کارشناسان غیرمرتبط بهره می برد درحالی که مجرب ترین کارشناسان مواد معدنی و فرآوری در سازمان نظام مهندسی معدن عضو هستند.

امور استاندارد سازی مصالح ساختمانی در اختیار نظام مهندسی قرار گیرد

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه بیان نمود: اداره استاندارد باید با توجه به تخصص های موجود در نظام مهندسی معدن و اشرافیتش به بخش معدن، فرآوری شن و ماسه و قابلیت کنترل پیوسته، امور غیرحاکمیتی استاندارد سازی شن و ماسه مانند مسائل فنی، نمونه برداری و آزمایشگاهی را به نظام مهندسی واگذار نموده تا پس از آنالیز و رعایت استانداردها های مورد نظر سازمان استاندارد، تاییده استاندارد برای معادن صادر کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با اشاره به اینکه تاکنون دستورالعمل ها و استانداردهای مختلفی را نظام مهندسی معدن تدوین و تهیه شده است و در صدد اجرایی کردن آن ها است، اظهار کرد: نظام مهندسی معدن مازندران از سال 1383 تاکنون در تهیه و تدوین 12 جلد استانداردهای کاربردی مواد معدنی با اداره کل استاندارد همکاری داشته است.

حمیدیان، استاندارد مصالح ساختمانی در ایران را به دلیل زلزله خیز بودن دارای اهمیت بالایی برشمرد و تاکید نمود: باید نسبت به استفاده از مواد و مصالح ساختمانی استاندارد حساسیت بیشتری داشت، بخش مهمی از مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و سازها، شن و ماسه است که توجه به کیفیت آن موجب افزایش کیفیت ساختمان می گردد.

عوامل توجه نکردن به فراوری استاندارد در معادن شن و ماسه

وی با بیان اینکه کوشش هایی در جهت استاندارد سازی شن و ماسه در استان مازندران اجرا شده اما هنوز تا رسیدن تا سطح مورد قبول فاصله زیادی دارد، اظهار کرد: ضعف فرهنگ استاندارد سازی، کوچک بودن واحدهای فراوریی، استفاده از تجهیزات فرسوده و قدیمی، عدم هماهنگی دستگاه های مرتبط و ناظر، برداشت های غیر مجاز، استفاده از کارگران غیر متخصص و بدون آموزش، عدم برخورد با واحدهای فراوری نماینده بدون مجوز، عدم تفاوت قیمت محصول واحدهای فراوری نماینده دارای مجوز استاندارد با واحدهای بدون مجوز استاندارد، نبود نظارت و کنترل لازم از فراوری تا مصرف، از دلایل توجه نکردن به فراوری استاندارد در معادن شن و ماسه است.

حمیدیان به ظرفیت های علمی و مهندسی سازمان نظام مهندسی معدن اشاره نمود و گفت: سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با توجه به توان نیروی انسانی باتجربه و تحصیل نموده، آمادگی کامل در جهت هماهنگی با دیگر دستگاه ها در راستای استاندارد سازی معادن و واحدهای فراوری نماینده شن و ماسه استان را دارد.

راه چارههایی دستیابی به فراوری استاندارد شن و ماسه

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران در بیان ارائه راه چاره در استاندارسازی فراوری شن و ماسه معادن استان بیان نمود: الزام دستگاه های اجرایی به استفاده از شن و ماسه استاندارد در پروژه های عمرانی، الزام ذی حسابان دستگاه های اجرایی در عدم پذیرش اسناد شن و ماسه فاقد نشان استاندارد، تأکید بر کیفیت در قراردادهای عمرانی، الزام مهندسین ناظر به استفاده از شن و ماسه استاندارد و لغو پروانه فراوری و بهره برداری واحدهای فراوریی شن و ماسه که فاقد نشان استاندارد هستند از راه چارههایی است که می توان در دستیابی به فراوری استاندارد مورد توجه قرار داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 1 خرداد 1398 شناسه مطلب: 141

به "خانه هایی که در مازندران به بادی بندند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه هایی که در مازندران به بادی بندند!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید