خبر مهم گروسی از تفاهم با ایران: سفر هفته گذشته متفاوت از قبل بود

به گزارش بالیو، ایسنا نوشت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با متفاوت توصیف کردن نتایج سفر اخیرش به تهران گفت که در این سفر در مورد مسائل عملی به تفاهم رسیدیم.

خبر مهم گروسی از تفاهم با ایران: سفر هفته گذشته متفاوت از قبل بود

رافائل گروسی در گفت وگو با شبکه الجزیره تاکید نمود که سفر هفته گذشته ام به تهران بسیار مهم بود و طی آن توانستیم در مورد مسائل و قضایای عملی به تفاهم برسیم.

وی گفت که از ایران تضمین هایی در سطوح بالا دریافت کردیم و این امر متفاوت تر از تمام دفعات قبل است.

در خاتمه سفر دو روزه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و ملاقات و مذاکره با مقامات عالی رتبه کشورمان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترکی صادر کردند که در این بیانیه آمده است: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آقای رافائل گروسی در تاریخ 3 و 4 مارس 2023 (12 و 13 اسفند 1401) از جمهوری اسلامی ایران بازدید نمود. وی در این سفر با جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای مهندس محمد اسلامی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ملاقات و گفت وگو کرد.

این نشست های سطح بالا به اهمیت برداشتن گام هایی به منظور تسهیل همکاری های گسترده تر جهت تسریع در حل مسائل پادمانی به جای مانده به نحو مقتضی، پرداخت. دو طرف اعتقاد دارند که چنین تعاملات مثبتی می تواند راه را برای توافق های گسترده تر میان دولت های عضو هموار نماید.

سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد موارد زیر به توافق رسیدند:

1 - تعاملات بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.

2 - در مورد مسائل پادمانی به جای مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی به جای مانده گفت.

3 - ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند. روش اجرای آن طی یک نشست فنی که به زودی در تهران برگزار می گردد، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 اسفند 1401 بروزرسانی: 19 اسفند 1401 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2345

به "خبر مهم گروسی از تفاهم با ایران: سفر هفته گذشته متفاوت از قبل بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم گروسی از تفاهم با ایران: سفر هفته گذشته متفاوت از قبل بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید