راهکارهای اتصال چاپگر به کامپیوتر ویندوزی و مک بوک؛ روش های با سیم و بی سیم

به گزارش بالیو، برای اتصال چاپگر به کامپیوتر به دو روش بی سیم و با سیم باید دقیقا چه کار کرد؟ در این مقاله قصد داریم اتصال پرینتر به کامپیوتر را به طور مفصل در هر دو سیستم عامل ویندوز و مک شرح دهیم.

راهکارهای اتصال چاپگر به کامپیوتر ویندوزی و مک بوک؛ روش های با سیم و بی سیم

برای بهره برداری از پرینتر یا همان چاپگر احتیاج داریم تا این دستگاه کاربردی را ابتدا به درستی به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل و سپس برای اجرای فرایند چاپ اقدام کنیم. خرید چاپگر بی سیم یا با سیم اصلا مهم نیست و هر دو مدل دستگاه را می توان در عرض چند دقیقه به کامپیوتر یا هر سیستم دیگر نصب کرد. در ادامه تمام روش های اتصال چاپگر به کامپیوتر را شرح می دهیم.

برای اتصال چاپگر با سیم شما ابتدا باید قبل از روشن کردن دستگاه، کابل USB را به کامپیوتر متصل کنید. اگر هم صاحب یک پرینتر بی سیم هستید، باید پرینتر را به شبکه وای-فای مودم محیط منزل یا کار متصل کنید. در ویندوز شما باید با رفتن به بخش Printers & Scanners برای راه اندازی اقدام کنید. در سیستم عامل مک، برای این کار باید ابتدا به بخش System Preferences ر فته و سپس Printers & Scanners را انتخاب کنید. در ادامه تمام این فرایند را با جزئیات بیشتر و با ارائه تصاویر به صورت قدم به قدم شرح می دهیم.

نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با کابل

ابتدا پرینتر را در مجاورت کامپیوتر خود روی میز قرار دهید. به میزان ای که بتوانید راحت با پرینتر کار کنید، فاصله مناسب خواهد بود.

پرینتر خود را روشن کنید. معمولا دکمه ای دایره ای شکل در اطراف پنل جلویی پرینترها وجود دارد که با یک مرتبه فشار دادن آن، دستگاه روشن می شود. البته بدیهی است که ابتدا باید دو شاخه مربوط به برق پرینتر را وارد پریز برق کنید.

کامپیوتر خود را روشن نموده و سپس کابل USB مربوط به پرینتر که در داخل جعبه وجود دارد را از یک سمت به درگاه پرینتر و از سمت دیگر به درگاه USB مربوط به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید.

پس از شنیدن صدای اتصال کابل USB در محیط ویندوز، روی منوی استارت ویندوز در سمت پایین و چپ صفحه نمایش کلیک کنید.

روی Settings کلیک کنید که در بخش سمت چپ و پایین منوی استارت دیده می شود. البته در ویندوز 11 شما باید عبارت Settings را جست وجو نموده و سپس آن را انتخاب کنید.

روی Devices کلیک کنید که در بخش بالای پنجره تنظیمات قرار گرفته است. در ویندوز 11 شما باید از منوی جانبی، Bluetooth & devices را انتخاب کنید.

گزینه Printers & scanners را انتخاب کنید که یک سربرگ در سمت چپ پنجره است. در ویندوز 11، این بخش در فهرست منو زیر دستگاه های متصل شده قرار گرفته است.

روی Add a printer or scanner کلیک کنید. این دکمه در بالای صفحه قرار گرفته است. در ویندوز 11 شما باید روی Add device کلیک کنید که در کنار Add a printer or scanner دیده می شود.

روی نام پرینتر خود کلیک نموده و سپس Add device را انتخاب کنید. نام پرینتر به طور پیش فرض معمولا نام برند سازنده چاپگر است (برای مثال HP). اگر شما نام پرینتر خود را پیدا نمی کنید، روی عبارت The Printer that I want isnt listed کلیک نموده و سپس دکمه Add a printer or scanner را انتخاب کنید و دستور العمل ها را دنبال کنید.

دستور العمل های صفحه را دنبال کنید. بسته به نوع پرینتری که خریداری نموده اید، محتمل است بخشی از تنظیمات را در وهله اول شخصی سازی کنید. در هر صورت، چند دقیقه بیشتر وقت شما گرفته نمی شود و پرینتر آماده به کار خواهد بود.

داخل پرانتز احتیاج است به این نکته اشاره کنیم که پرینترهای قدیمی معمولا با CD فروخته شده اند و اگر سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ کنونی شما فاقد CD یا DVD درایو است، شما باید نام و مدل پرینتر خود را به علاوه کلمه Driver download در گوگل جست وجو کنید. برای مثال اگر شما صاحب پرینتر اچ پی مدل HP 1500 هستید، ترجیحا باید عبارت زیر را در گوگل جست وجو کنید تا درایور مربوط به پرینتر خود را یافته و آن را روی سیستم خود اجرا کنید تا پرینتر نصب شود.

  • HP 1500 printer free driver download

اتصال چاپگر با سیم به مک

قبل از هر گونه اتصال چاپگر به کامپیوتر مک شما باید ابتدا از آپدیت بودن سیسمت عامل خود اطمینان حاصل کنید.

چاپگر را در مجاورت و با فاصله مناسب از مک بوک خود قرار دهید تا بدون دغدغه و به راحتی بتوانید از چاپگر نیز بهره ببرید.

دکمه مربوط به روشن و خاموش کردن پرینتر را فشار دهید تا چاپگر روشن شود.

حالا نوبت آن رسیده تا کابل USB را به کامپیوتر خود متصل کنید. یک انتهای دیگر کابل هم باید در داخل درگاه اتصالی پرینتر نصب شود. البته در اتصال کابل USB به مک بوک یک نکته مهم وجود دارد.

پرینترها معمولا با پورت های USB-B عرضه می شوند و معمولا کابلی که در داخل جعبه وجود دارد نیز از نوع تبدیل USB-A به USB-B است. حالا اگر کامپیوتر شما دارای پورت USB-A باشد و صرفا از پورت USB Type-C بهره ببرد، شما به ناچار باید نسبت به خرید کابل USB-C به USB-B اقدام کنید. اگر به تازگی مک بوک خریداری نموده اید، پیشنهاد می کنیم نسبت به خرید هاب USB-C اقدام کنید تا بتوانید ضمن اتصال پرینتر به مک بوک، سایر دستگاه های دیجیتال جانبی را به مک بوک متصل کنید. بعلاوه هاب های USB Type-C معمولا سایر پورت ها مثل USB-A هم دارند.

در نهایت امر، پس از اتصال موفقیت آمیز کابل USB به مک بوک، باید سیستم کامپیوتر خود را روشن کنید.

روی Install کلیک نموده و دستور العمل هایی که روی صفحه ظاهر می شود را ادامه دهید. مادامی که پرینتر با مک سازگار است، محتمل است بدون هیچ مسئله ای فرایند نصب با موفقیت به اتمام برسد. اگر چه، شما باید در همان وهله اول روی Install یا Download & Install که روی صفحه ظاهر می شود کلیک کنید. به محض اتمام فرایند، پرینتر شما روی مک آماده به کار خواهد بود.

نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با وای فای

برای اتصال پرینتر به کامپیوتر و حتی اتصال چاپگر به لپ تاپ بدون کابل احتیاج است تا چند کار ساده را انجام دهید.

ابتدا اتصالات شبکه پرینتر را آنالیز کنید. برای مثال اگر پرینتر شما به جای وای-فای از فناوری بلوتوث برای اتصال استفاده می نماید، آماده سازی پرینتر برای اتصال به کامپیوتر مقداری متفاوت خواهد بود.

رایانه خود را در مکانی قرار دهید که بتواند سیگنال بی سیم پرینتر را دریافت کند. چاپگر شما باید بتواند با روتر بی سیم شما ارتباط برقرار کند، بنابراین نمی توانید آن را خیلی دور از روتر قرار دهید.

راه اندازی اتصال چاپگر بی سیم برای چاپ از هر نقطه در خانه مفید است؛ به خصوص اگر از لپ تاپ استفاده می کنید که زیاد جابه جا می شوید.

پرینتر خود را روشن کنید. دکمه پاور پرینتر را روشن کنید.

برای دستورالعمل های راه اندازی شبکه، دفترچه راهنمای همراه چاپگرتان را آنالیز کنید. اگر دفترچه راهنمای خود را ندارید، می توانید آن را در سایت سازنده پیدا کنید.

بعضی از چاپگرها قبل از استفاده بی سیم باید به طور مستقیم به سیستم ویندوز یا Mac شما متصل شوند، در حالی که بعضی دیگر به شما امکان می دهند فرآیند راه اندازی بی سیم را به طور کامل روی خود چاپگر تکمیل کنید. اگر چاپگر شما از شبکه های بی سیم پشتیبانی می نماید، به طور معمول باید از رابط منوی چاپگر برای جستجوی شبکه بی سیم خود بهره ببرید. پس از اتصال، باید رمز عبور بی سیم خود را وارد کنید.

بعضی از مدل های چاپگر از WPS نیز پشتیبانی می نمایند که به شما امکان می دهد به جای وارد کردن رمز عبور روتر، با فشار دادن دکمه WPS روی روتر به شبکه متصل شوید.

پرینتر را برای اتصال آماده سازی کنید. برای این کار:

  • وای-فای: از صفحه چاپگر خود برای پیدا کردن صفحه راه اندازی وای-فای بهره ببرید، سپس رمز عبور شبکه خود را وارد کنید. این اتصال باید همان شبکه ای باشد که کامپیوتر شما به آن متصل است.
  • گزینه WPS: Wi-Fi Protected Setup (WPS) اتصال بی سیم بین چاپگر و روتر شما را فعال می نماید. این ویژگی چاپگر شما را بدون استفاده از نام و رمز عبور کامپیوتر مربوط به شبکه به یک شبکه بی سیم متصل می نماید. در عوض، از دکمه WPS یا پین WPS (کد منحصر به فرد استفاده شده برای اتصال دستگاه) استفاده خواهید کرد. برای فعال سازی این قابلیت، گزینه WPS را در منوی تنظیمات شبکه چاپگر انتخاب کنید. سپس روتر خود را در فهرست انتخاب کنید.
  • بلوتوث: دکمه Pair را روی دستگاه پرینتر فشار دهید. معمولا آیکون B در کنار یا روی دکمه حک شده است. امکان دارد در بعضی از مدل ها، نماد بلوتوث موجود روی گوشی های هوشمند روی دکمه ها وجود داشته باشد.

منوی استارت در نوار پایین و سمت چپ را باز کنید.

روی Settings کلیک کنید که در گوشه پایین و سمت چپ پنجره استارت وجود دارد. در ویندوز 11 شما باید عبارت Settings را جست وجو کنید.

روی Devices کلیک کنید که در بخش بالای پنجره تنظیمات وجود دارد. در ویندوز 11 باید Bluetooth & devices را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.

روی Printers & Scanners یا Bluetooth & other devices کلیک کنید. این سربرگ ها در سمت چپ پنجره وجود دارد. اگر شما قرار است با اتصال وای-فای به پرینتر متصل شوید، روی Printers & Scanners کلیک کنید. برای یک پرینتر بلوتوثی باید Bluetooth & other devices را انتخاب کنید.

روی Add a printer or scanner یا Add Bluetooth or other device کلیک کنید. این موارد در بخش بالای صفحه وجود دارند و بسته به نوع اتصال وای-فای یا بلوتوث باید یک گزینه را انتخاب کنید.

  • در ویندوز 11، روی Add device که در مجاورت Add a printer or scanner قرار گرفته است کلیک کنید.
  • زمانی که به یک پرینتر وای-فای متصل می شوید، محتمل است نام پرینتر در صفحه فهرست شده باشد. در این حالت یعنی پرینتر شما متصل شده است.
  • برای فعال کردن بلوتوث در رایانه، ابتدا باید روی سوئیچ Bluetooth کلیک کنید.
  • اگر نام پرینتر را مشاهده نمی کنید، روی عبارت The printer that I want isnt listed کلیک نموده و سپس دکمه Add a printer or scanner را اضافه کنید و دستور العمل ها را ادامه دهید.

در پنجره Add روی نام پرینتر کلیک کنید. اگر شما در حال اتصال پرینتر بلوتوثی هستید، شما باید Connect را بعد از انتخاب پرینتر کلیک کنید. با این کار، پرینتر شما به سیستم عامل ویندوز متصل خواهد شد. اگر با اتصال بلوتوثی باید پرینتر را به کامپیوتر وصل کنید، احتمالا از شما خواسته می شود مجدد دکمه Pair را کلیک کنید.

نحوه اتصال پرینتر بی سیم به مک

از مقدمات اولیه یعنی مستقر کردن پرینتر کنار مک بوک و سایر موارد که بارها تکرار کردیم گذر می کنیم. پس از اتصال کابل های اولیه، منوی اپل را که در گوشه بالا و سمت چپ تصویر قرار گرفته است را باز کنید.

روی System Preferences کلیک کنید. این گزینه در منوی باز شده وجود دارد. البته این عبارت در سیستم عامل مک Ventura و تازهتر تحت عنوان System Settings شناخته می شود.

روی Printers & Scanners کلیک کنید که آیکونی شبیه به پرینتر در پنجره مذکور دارد. شما می توانید هر دو مدل پرینتر بلوتوثی و وای-فای را از داخل این منو به سیستم خود متصل کنید.

روی علامت + کلیک کنید که در گوشه پایین و سمت چپ پنجره موجود است. اگر پرینتر شما همین الان به شبکه ی سیستم تان متصل شده باشد، شما باید نام آن را در سمت چپ پنجره ببینید.

روی نام چاپگرتان کلیک کنید؛ باید در منوی کشویی ظاهر شود. انجام این کار باعث می شود چاپگر آغاز به راه اندازی کند. هنگامی که این فرایند به سرانجام رسید، شما نام چاپگر را در در سمت چپ پنجره می بینید، به این معنی که چاپگر با موفقیت به مک شما متصل شده است.

  • اگر نام چاپگر را نمی بینید، مطمئن شوید که از همان شبکه اینترنت چاپگر استفاده می کنید.
  • اگر اتصال بلوتوثی قرار است برقرار شود، شما باید روی دکمه Pair مجدد کلیک کنید.

آموزش اتصال پرینتر به کامپیوتر و لپ تاپ؛ برقراری ارتباط به راحتی آب خوردن!

در این مطلب کوشش نموده ایم به طور مفصل و به زبان شیوا و سلیس نحوه اتصال چاپگر به لپ تاپ بدون کابل و با سیم را شرح دهیم. مهم نیست چه مدل پرینتر را خریداری نموده اید، اتصال دستگاه به سیستم عامل ویندوز و مک به راحتی قابل انجام خواهد بود.

البته در محصولات قدیمی با کابل شبکه باید پرینتر را راه اندازی می کردیم. خوشبختانه نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با کابل شبکه هم شبیه به محصولات تازه است و تنها نگرانی در این دسته از محصولات به این موضوع خلاصه شده که اگر پرینتر به وسیله کامپیوتر شناسایی نمی شود، شاید کابل شبکه خراب بوده یا دچار آسیب شده است. در هر صورت، ماهیت اتصال تمامی چاپگرها به کامپیوتر یکسان بوده و اگر مراحل این مقاله را دنبال کنید جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

منبع: wikihow

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 خرداد 1403 بروزرسانی: 25 خرداد 1403 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2437

به "راهکارهای اتصال چاپگر به کامپیوتر ویندوزی و مک بوک؛ روش های با سیم و بی سیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای اتصال چاپگر به کامپیوتر ویندوزی و مک بوک؛ روش های با سیم و بی سیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید