راه های ورود و خروج کشور قفل است

به گزارش بالیو، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران با اشاره به سرگردانی شهروندان ایرانی در خارج از کشور به دلیل تعلیق پروازهای بین المللی و بلاتکلیفی ایرانی هایی که در خارج از کشور ساکن و یا شاغل هستند و قصد خروج از ایران را دارند اما با در بسته مرزها روبرو شده اند، گفت: تقریبا تمام راه های ورودی و خروجی کشور قفل شده و فقط یک پرواز خارجی با قیمتی ناجوانمردانه باقی مانده است.

راه های ورود و خروج کشور قفل است

خبرنگاران - سرایت ویروس کرونا به ایران تمام مرزهای هوایی، زمینی و دریایی کشور را تحت تاثیر قرار داده است. کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، عمان، امارات و کویت مرزهای مشترک با ایران را مسدود نموده اند و برنامه پروازی شرکت های خارجی به ایران نیز تعلیق شده است. شرکت های هواپیمایی داخلی هم اجازه پرواز به سایر کشورها را ندارند.

گزارش های تاییدشده ای از سرگردانی شهروندان ایرانی در فرودگاه های کشورهای ترکیه، امارات و هندوستان وجود دارد که وزارت خارجه در روزهای گذشته برای بازگرداندن آن ها به کشور اقداماتی انجام داده است. اما تعدادی از شهروندان ایرانی در سایر کشورها هستند که پیش از تایید شیوع کرونا در ایران، از کشور خارج شده و اینک قصد بازگشت دارند و درحالی که اعتبار ویزا و پول شان رو به انتها است، این روزها را در سالن ترانزیت فرودگاه های بین المللی سپری می نمایند.

مسدود شدن مرزهای هوایی و زمینی، خروج اتباع خارجی و ایرانی هایی را که در خارج از کشور شاغل و ساکن بوده اند هم دچار مشکل نموده است.

حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمان صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران ـ در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وضع پیش آمده، اظهار کرد: تقریبا همه راه های ورودی و خروجی کشور قفل شده است و پرواز بین المللی انجام نمی گردد. پروازهای محدود هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز به تازگی تعلیق شده و آخرین پرواز آن هفته آینده انجام می گردد. فقط هواپیمایی قطر یک پرواز بین تهران و دوحه دارد که قیمت آن در این شرایط وحشتناک و ناجوانمردانه بالا است و جای خالی هم ندارد. ضرورت دارد متولیان در این باره رایزنی نمایند.

او با انتقاد از عملکرد سازمان هواپیمایی و بعضی سفارتخانه ها در شرایط موجود، گفت: این درست نیست که در مواقع بحرانی و چالشی، توپ را به زمین دیگران بیاندازیم و بگوییم کشورهای دیگر با ما همکاری نمی نمایند و خود را در حاشیه امن قرار دهیم. پس وظیفه دستگاه دیپلماسی و سازمان هواپیمایی چیست؟ چرا ایرانی ها باید در شرایط نامناسب در فرودگاه های کشورهای دیگر سرگردان بمانند و هیچ امکاناتی در اختیارشان قرار داده نگردد؟

رفیعی اضافه نمود: براساس کنوانسیون های بین المللی، ایرلاینی که هنگام رفت به مسافر خدمات داده باید در برگشت سرویس دهد، اما ایرلاین هایی که مسافران ایرانی از آن ها بلیت تهیه نموده اند، نه تنها این کار را انجام نداده اند که مسافر را بدون جا و غذا در فرودگاه رها نموده اند. در این مواقع چنان چه سازمان هواپیمایی به هر دلیل نمی تواند مجوز پرواز بگیرد، سفارتخانه ها باید فعال تر عمل و به شرایط مردم رسیدگی نمایند، برای آن ها اقامتگاهی درنظر بگیرند و از سرگردانی در فرودگاه ها نجات شان دهند. البته وزارت خارجه اقداماتی برای بازگرداندن بعضی مسافران از هند، ترکیه و امارات انجام داد، اما سرنوشت شهروندان مانده در کشورهای دیگر چه می گردد؟

منبع: چمدان
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 968

به "راه های ورود و خروج کشور قفل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های ورود و خروج کشور قفل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید