علائم و نشانه های قطعی بارداری

به گزارش بالیو، در این مقاله سعی شده است، علائم صد در صدی بارداری و تفاوت آن ها با قاعدگی شرح داده گردد.

علائم و نشانه های قطعی بارداری

دو هفته انتظار برای رسیدن به علائم صد در صدی بارداری

به طور معمول و در حالت طبیعی مدت زمان میان تخمک گذاری و لانه گزینی چیزی حدود دو هفته است. بعد از گذشت این زمان می توان با آنالیز نشانه ها برای باردار بودن یا عدم آن به پاسخی نسبتاً قطعی دست یافت.

باید توجه کرد که در این زمان ممکن است علائمی بروز نماید که میان بارداری و سندورم پیش از قاعدگی مشترک باشند. به همین علت گاهی بانوان برای تشخیص این دو مسئله با یکدیگر دچار اشتباه خواهند شد. از نشانه های مشترک میان بارداری و قاعدگی می توان به موارد زیر اشاره گرد:

1. دچار شدن به سردرداگر چه سردرد می تواند نشانه ای از بارداری باشد، اما بسیاری از زنان بعلاوه قبل از دوران قاعدگی، سردرد را می توانند تجربه نمایند.

2. بروز درد کمراین نشانه هم می تواند نشانه بارداری باشد و هم می تواند از نشانه های نزدیک شدن به دوره قاعدگی باشد.

3. ابتلا به تکرر ادرارافزایش تعداد دفعات دفع ادرار در شرایط بارداری یا نزدیک دوران قاعدگی امری معمول و طبیعی به حساب خواهد آمد.

4. ایجاد تغییرات در خلق و خوتغییرات خلق و خو در هر دو شرایط پیش از قاعدگی و اوایل بارداری معمول است. این تغییرات می تواند شامل افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری، استرس و تغییرات خلقی و... باشد.

5. ابتلا به یبوستیبوست از علائم شایع بارداری و قاعدگی است. چرا که افزایش هورمون پروژسترون می تواند منجر به اختلالات گوارشی از جمله یبوست شود. از آنجا که سطح پروژسترون در طول نیمه دوم چرخه قاعدگی افزایش می یابد، یبوست می تواند هم در دوره قاعدگی و هم در دوره بارداری رخ دهد.

علائم صد در صدی بارداری کدام اند؟اگر چه انجام آزمایش خون و استفاده از تست بارداری خانگی مطمئن ترین روش ها برای پی بردن به بارداری است، اما معمولاً علائم زیر از نشانه های اصلی برای بارداری به حساب می آیند:

1. عقب افتادن قاعدگیدر افرادی که دوره قاعدگی منظمی دارند، عقب افتادن آن می تواند یکی از علائم صد در صدی بارداری محسوب شود.

2. افزایش ناگهانی دمای بدندر هنگام صبح و پیش از بلند شدن از جا و خوردن غذا، بالا بودن دمای بدن از نشانه های اختصاصی بارداری بوده و این امر ممکن است تا 3 هفته همچنان ادامه داشته باشد.

3. داشتن تهوع و استفراغیکی از تفاوت های اصلی بارداری و قاعدگی، تهوع و استفراغ است. این موضوع معمولا از شرایط دوران بارداری است و نمی تواند از نشانه های پیش از قاعدگی باشد.

4. لکه بینی یا خونریزی خفیفیکی از علائم صد در صدی بارداری مشاهده خونریزی خفیف در زمان لانه گزینی است. این امر معمولاً در اوایل بارداری اتفاق می افتد. تفاوت این خونریزی با خونریزی قاعدگی در مقدار شدت آن است.

5. حساسیت پیدا کردن به بعضی از بو هایکی دیگر از علائم صد در صدی بارداری در اوایل این دوران این است که استشمام بعضی بو ها می تواند حالت تهوع ایجاد کند.

6. بروز خستگی مفرطیکی از تفاوت های بارداری و قاعدگی، احساس خستگی مفرط در مراحل اولیه بارداری است. اگر چه ممکن این نشانه مربوط به قاعدگی هم باشد، اما این حالت عموما پس از آغاز دوره از بین خواهد رفت.

7. تغییر در مقدار پستان هایکی از نخستین علائم اصلی بارداری، باد کردن و دردناک شدن سینه ها است. این موضوع در نتیجه افزایش هورمون های بدن به وجود می آید. اگر چه این درد پس از اتمام سه ماهه اول بارداری به مقدار زیادی کاهش پیدا می نماید، چرا که بدن خودش را با مقدار هورمون ها بارداری سازگار می نماید.

8. تغییر در مقدار اشتهاکاهش و یا افزایش اشتها و میل به غذا نشانه ای است که بسیاری از بانوان آن را در ابتدای بارداری خود تجربه خواهند کرد. این تغییرات امری معمول در دوران بارداری محسوب می شود.

9. افزایش ترشحات واژناز آنجاییکه بارداری با افزایش فراوری استروژن همراه است، این تغییرات هورمونی می تواند باعث افزایش ترشحات سفید در واژن همراه باشد.

10. تغییر در رنگ نوک پستانتغییرات در نوک پستان مانند تیره و بزرگ شدن آئولا یا نوک پستان می تواند یک یا دو هفته پس از تخمک گذاری در اوایل بارداری رخ دهد. این امر از علائم صد در صدی بارداری بوده و در قاعدگی اتفاق نخواهد افتاد.

11. داشتن ضعف و سرگیجهدچار شدن به ضعف و سرگیجه در نتیجه تغییرات هورمونی روی سطح فشار خون و هم مقدار گلوکز در خون، نشانه ای مهم از بارداری است.

12. گرفتگی در عضلاتگرفتگی عضلات به طور معمول چند روز پس از لقاح و لانه گزینی، هنگام چسبیدن تخمک بارورشده به دیواره رحم ممکن است برای بعضی از مادران باردار رخ دهد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1972

به "علائم و نشانه های قطعی بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم و نشانه های قطعی بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید