فهم دنیای کوانتوم بدون محاسبات دردسرساز ریاضی

به گزارش بالیو، به گزارش خبرنگاران، علم کوانتوم از مباحث جذاب و پرطرفدار علم فیزیک است که کاربردهای آن نیز روزبه روز آشکارتر می گردد: از مهبانگ تا تزانزیستورهای امروزی. حوزه وسیعی که شاید اینشتین، پلانک، بور، هایزنبرگ، شرودینگر، فرمی و دیراک نیز چنین گستردگی را پیش بینی نمی کردند.

فهم دنیای کوانتوم بدون محاسبات دردسرساز ریاضی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

کتاب دنیای کوانتوم؛ نظریه ای آزاردهنده در قلب واقعیت که پژوهشگران مجله نیوساینتیست به سرپرستی آلیسون جرج آن را تدوین نموده اند، مبانی و چارچوب های دنیای کوانتوم را به نحوی که خواننده بتواند با آن ها ارتباط برقرار کند، از مباحث ساده به پیچیده با زبانی روان و بدون محاسبات دردسرساز ریاضی، ارائه می نماید. به دنیای عجایب خوش آمدید، سفری در دنیا کوانتوم، همه این مفاهیم به چه معناست؟، جادوی کاربردی، اطلاعات و محاسبات کوانتومی، زیست شناسی کوانتومی، در جستجوی واقعیت و عالم کوانتومی، هشت فصل این کتاب هستند.

در کتاب حاضر، به جنبه های علمی، فلسفی و تاریخی کوانتوم پرداخته شده است. علاوه بر دیدگاه محض فیزیکی، به جنبه های دیگری ازجمله زیست شناسی کوانتومی، محاسبات کوانتومی و کیهان شناسی نیز توجه ویژه شده و به این ترتیب، خواننده از نگاهی صرفا مجرد به یک شاخه از فیزیک محض رها می گردد و درمی یابد که این علم واقعی تر از چندین فرمول پیچیده ریاضی است.

همه تصورات ما از عالم نمی تواند همزمان درست باشد

نویسندگان این کتاب معتقدند که طبیعت به اینکه ما دوست داریم هر چیزی چگونه باشد، علاقه ای ندارد. به عبارت ساده، همه تصورات ما از واقعیت، نسبیت، علیت، اراده آزاد و فضا و زمان، نمی تواند همزمان درست باشد. اما کدامیک اشتباه است؟ اساسا اگر صورت ظاهری فیزیک کوانتومی را پذیرفته باشیم، حداقل یکی از دو اصل پذیرفته شده دنیای کلاسیک را باید کنار بگذاریم. یکی از آن ها واقعیت است؛ این ایده که هر جسم دارای خواصی است که این ویژگی ها بدون اینکه اندازه گیری شوند، وجود خواهند داشت.

اصل دیگر مشرایط است، اصلی که براساس آن در دنیا هیچ شیئی نمی تواند بلافاصله (سریع تر از نور) بر جرم دیگری تأثیر بگذارد، از آنجا که تمام شواهد موجود بیانگر این است که نقض محدودیت سرعت کیهانی تا به امروز دیده نشده، از نظر بیشتر فیزیکدان های کوانتومی، اصل واقعیت است که باید کنار گذاشته گردد. حتی وقتی می آموزیم که چگونه عجایب مکانیک کوانتومی را تحت کنترل درآوریم، باز هم واقعا نمی توانیم در خصوص معنی این نظریه به توافق برسیم.

ارتباطات کوانتومی

سیستم های رمزنگاری کنونی در شرایط پرمخاطره ای قرار دارند. امنیت کلیه خریدهای آنلاین، معاملات بانکی و شخصی ما، مبتنی بر یک فرض کاملا متزلزل است: انجام عملیات های ریاضیِ خاص سخت است. شناخته شده ترین سیستم مدرن رمزنگاری ما RSA نام دارد. در این روش، برای کدگذاری داده ها، از دو عدد اول بسیار عظیم، یک کلید ساخته می گردد... امنیت RSA بر این واقعیت راسخ است که هیچ میان بر شناخته شده ای برای یافتن دو عدد آغازین وجود ندارد. تنها راه برای انجام این کار، فرایندهای تقریبا بی خاتمه ازجمله امتحان کردن تک تک حالت های ممکن است یا دست کم ما امیدواریم که اینچنین باشد!

در حال حاضر، هیچ رایانه متعارفی این قدرت را ندارد که به سرعت این محاسبات فراگیر را انجام دهد. اما اگر رایانه های کوانتومی بسیار عظیم با این هدف ساخته شوند، ممکن است شرایط تغییر کند. یک راه برای تقویت حریم خصوصی ما، استفاده از رمزنگاری کوانتومی است. این راه توانایی ایجاد کلیدهای کاملا تصادفی، کاملا غیرقابل پیش بینی و دور از دسترس جاسوسان را به ما وعده می دهد.

نخستین چاپ کتاب دنیای کوانتوم؛ نظریه ای آزاردهنده در قلب واقعیت با ترجمه محمدحسین نیری در 184 صفحه با شمارگان 550 نسخه به بهای 35 هزار تومان از سوی انتشارات سبزان راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1615

به "فهم دنیای کوانتوم بدون محاسبات دردسرساز ریاضی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهم دنیای کوانتوم بدون محاسبات دردسرساز ریاضی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید