فیبر نوری چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

به گزارش بالیو، فیبر نوری فناوری مدرنی است که به منظور دسترسی به اینترنت فعال شده است.

فیبر نوری چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، یکی از سریع ترین فناوری هایی که به دست آمده است و انواع زیادی دارد. فیبر های نوری برای انتقال داده ها با سرعت زیاد و به منطقه ها دور استفاده می شوند.

فیبر نوری چگونه کار می نماید

کابل های فیبر نوری که به عنوان راهنما عمل می نمایند، نوری که از یک طرف کابل وارد می گردد را به سمت دیگر راهنمایی می نمایند. منبع نور دیودی است که در این شرایط نور ساطع می نماید، و در اینجا نقش یک گیرنده حساس به نور که پالس ها را به پالس های دیجیتال تبدیل می نماید، پررنگ می گردد. به این ترتیب فیبر نوری کار می نماید و همه این ها در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد، بنابراین می توان گفت که این فیبر های نوری سریع ترین راه در حال حاضر برای انتقال داده ها هستند.

انواع مختلف فیبر های نوری

فیبر نوری تک وضعی

کابل موجود در این فیبر ها تک وضعیتی است و در مقایسه با انواع دیگر که دو حالته هستند، سرعت انتقال خوبی را ارائه می دهد، اما کیفیت انتقال ضعیف است، به گونه ای که می تواند داده ها را در فاصله بیش از پنجاه برابر کابل های معمولی انتقال دهد، اما عیب آن هزینه بالایی است که دارد. مهمترین مزیت فیبر نوری تک حالته این است که پهنای باند نامحدودی دارد، بنابراین برای انتقال اطلاعات از راه دور استفاده می گردد.

فیبر نوری چند حالته

قطر کابل در این فیبر ها نسبتاً زیاد است، بنابراین هنگام استفاده از کابل چند حالته باید دو فیبر تهیه کنیم. فیبر چند حالته فرکانس 10 تا 100 مگابایت را ارائه می دهد.

نکته

هر نوع فیبر نوری کاربرد خاصی دارد و هیچ نوع فزونی خاصی نسبت به دیگری ندارد، زیرا هر دو کاربرد خاص خود را دارند و گاهی اوقات به طور همزمان استفاده می شوند.

ترکیبات فیبر های نوری

فیبر های نوری از چندین جزء تشکیل شده اند که مهمترین اجزایی که در تشکیل این فیبر های نوری وارد می شوند به توضیح زیر است:

کابل ساختار شل

از این کابل برای قطعات خارجی و داخلی نیز استفاده می گردد. این کابل ها از لوله های فیبر با روکش پلاستیکی تشکیل شده اند، هر لوله فیبر دارای قطری بین 2 تا 3 میلی متر است که بر اساس هر لوله و قطر آن، فیبر های نوری را حمل می نماید. این لوله ها از داخل توخالی بوده و حاوی ژلی است که از ورود آب به آن الیاف جلوگیری می نماید و با یک ماده کشسان فلزی انعطاف پذیر پوشانده شده است که در برابر خمش و دمای بالا مقاومت می نماید.

کابل ساختار محکم

این کابل برای تاسیسات داخلی طراحی شده است که انعطاف پذیری بیشتری دارد و شعاع خمش کمتری نسبت به سایر کابل ها دارد و از چندین فیبر با محافظ تشکیل شده است و به وسیله ماده خاصی احاطه شده است تا در برابر عوامل خارجی محافظت کند.

استفاده از فیبر های نوری

فیبر های نوری در زمینه های مختلفی از جمله پزشکی، باستان شناسی، کاربرد های نظامی، نورپردازی و ارتباطات استفاده می شوند. اکنون به طور مفصل با کاربرد های فیبر های نوری آشنا می شویم:

انتقال داده ها

-فیبر های نوری داده ها را از مکان های کوچک و باریکی که دسترسی به آن ها سخت است، منتقل می نمایند. نمونه ای از استفاده آن در فیبراسکوپ حوزه صنعتی است که برای آنالیز و نظارت بر آسیب های وارد شده به ماشین آلات و ریخته گری های صنعتی و بعلاوه در زمینه پزشکی در داخل بدن انسان استفاده می گردد..

-فیبر نوری به عنوان سنسوری عمل می نماید که تنش، دما و فشار را میزان گیری نموده و در زمینه سیستم های امنیتی نیز کاربرد دارد و در این زمینه بسیار پیروز عمل نموده است، چرا که سرقت های زیادی با استفاده از فناوری فیبر نوری کشف شده است.

-از فیبر نوری در زمینه ارتباطات برای اتصال اینترنت به فواصل طولانی استفاده می گردد.

-از فیبر های نوری برای انتقال انرژی استفاده می گردد که به وسیله سلول فتوولتائیک برای تبدیل نور به الکتریسیته صورت می گیرد و در نزدیکی دستگاه های MRI استفاده می گردد.

-با پیشرفت استفاده از اینترنت، استفاده از شبکه های فیبر نوری به منظور انتقال داده ها به مکان های دور از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 بهمن 1401 بروزرسانی: 20 بهمن 1401 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2334

به "فیبر نوری چیست و چه کاربرد هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیبر نوری چیست و چه کاربرد هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید